Борусия (Д) се изложи и даде шанс на Хофе да се спаси (видео)

Отборът на Хофенхайм се спаси от директно изпадане и ще играе на бараж за оставане в елита, след като надви с 2:1 като гост Борусия (Дортмунд) в мач от последния 34-и кръг на Първа Бундеслига. Възпитаниците на Маркус Гисдол се надяваха на своите сили и да победят бившия шампион на Германия, както и на загуба на Фортуна (Дюселдорф) или Аугсбург. Фортуна се препъна срещу Хановер 96 - 0:3, и изпадна директно във Втора Бундеслига. Аугсбург пък спечели домакинството си над Гройтер Фюрт (3:1) и си гарантира мястото и за следващата кампания на Бундеслигата.

Дортмундци играха с титулярите си, които най-вероятно ще видим на "Уембли" след седмица. Роберт Левандовски откри в 6-ата минута, а Сеяд Салихович направи пълният обрат на „Сигнал Идуна Парк” след две точно изпълнени дузпи (77 и 82). Стражът на „жълто-черните” Роман Вайденфелер пък получи директен червен картон в 81-ата минута, след което падна и втория гол за Хофе. Буквално в последните секунди на мача драмата бе пълна, след като всички от Борусия бяха влезли в наказателното поле на съперника си, плюс новият вратар на домакините – Кевин Гроскройтц. Топката бе изчистена в Марсел Шмелцер, който стреля от дистанция и топката влетя в мрежата. Страничният съдия държеше флага си ниско долу, а футболистите на Хофе протестираха остро срещу решението на рефера да посочи центъра. Секунди по-късно обаче главният съдия отмени попадението и резултатът се запази 1:2.

Така Хофенхайм ще играе бараж за оставане в дивизията срещу Кайзерслаутерн, който зае третата позиция във Втора Бундеслига.

Още в шестата минута момчетата на Юрген Клоп излязоха напред в резултата. Марко Ройс центрира остро отляво и Якуб Блашчиковски стреля с глава. Топката бе избита от Коен Кастеелс, но попадна на крака на Лева, който от непосредствена близост не пропусна да порази вратата на гостите – 1:0.

В 19-ата минута Куба навърза чудесно няколко играча на Хофе и се озова на стрелкова позиция, но белгийският страж на гостите с чудесен рефлекс парира шута.

В диапазон от две минути, между 35-ата и 37-ата, полският голмайстор на домакините можеше да се разпише на два пъти, но късметът този път не бе на негова страна. Първо в 35-ата Лева се отскубна от защитата на гостите и излезе сам срещу вратаря, но Кастеелс с брилянтен плонж отрази удара и изби в ъглов удар. При последвалия корнер полякът отскочи добре и стреля мощно с глава, но кълбото мина на сантиметри от дясната греда. Тези негови пропуските му костваха приза за голмайстор на Бундеслигата, който в крайна сметка беше спечелен от Щефан Кислинг от Байер (Леверкузен) с гол повече.

В 66-ата влезлият като резерва Себастиан Кел стреля от дъгата на наказателното поле, но стражът на гостите отново бе последна преграда пред гола.

В 76-ата минута се започна голямата драма в Дортмунд. Матс Хумелс фаулира Кевин Фоланд в наказателното си поле и съдията отсъди наказателен удар. Зад топката застана Салихович, който не сбърка и направи 1:1. При извършения фаул Хумелс получи травма и напусна, а на негово място влезе Фелипе Сантана.

Четири минити по-късно последва нова дузпа в полза на Хофе. Роберто Фирмино се откъсна сам срещу Вайденфелер и го залъга, като опитният страж го задържа за крака. Съдията не се поколеба и извади директен червен картон на вратаря. След като си бе извършил всички смени, Юрген Клоп трябваше да избере някой от полевите играчи да доиграе мача под рамката – това бе Кевин Гроскройтц. Полузащитникът застана да пази дузпата, но Салихович го разстреля с невероятна тупалка и обратът бе факт – 1:2.

В заключителните минути Дортмунд имаше възможност да изравни резултата. Сантана центрира от центъра, а топката бе изчистена в краката на Марсел Шмелцер. Защитникът стреля от далечно разстояние и тя се оплете в мрежата на Хофе. Асистент-съдията не вдигна флага си за засада, но футболистите на гостите яростно започнаха да протестират  и в крайна сметка главният съдия отмени попадението.

Така Борусия (Дортмунд) финишира на второ място с 66 точки – на 25 зад първия Байерн (Мюнхен), и на една пред третия Байер (Леверкузен).