Балкан удари Левски и съхрани шансовете си за финал в НБЛ

Отборът на Балкан (Ботевград) остана в битката за място на финала в Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер се наложи при домакинството си на Левски с 86:78 в мач №3 и по този начин намали резултата в полуфиналната серия между двата тима на 1:2 победи.

Най-полезен за победителите днес бе Владимир Панич, който се отличи с 25 точки, 8 борби и 5 асистенции, Йордан Бозов и Станислав Славейков добавиха съответно по 16 и 14 точки, а Атила Дос Сантош приключи с "дабъл-дабъл" - 10 точки и 11 борби.

За Левски с 18 точки приключи Марко Маринович, а Чавдар Костов и Младен Пантич отбелязаха съответно по 15 и 14 точки.

Ботевградчани стартираха много надъхано двубоя, като допълнителен стимул за момчетата на Ацо Тодоров беше вярната им публика, която ги подкрепяше мощно още от първия съдийски сигнал. Това даде резултат и Балкан тръгна с отлична серия от 12:0, като заплахата за коша на гостите от София идваше от всевъзможни места. „Сините” се съвзеха от шока и успяха да намалят пасива си след успешни атаки на Костов и Димитър Димитров, но след 10 минути домакините бяха напред – 29:21.

Вторият период отново бе изцяло за ботевградчани. Панич бе просто неудържим и вкарваше при всеки опит за атака на коша, а към него, с успешни стрелби, се присъединиха още Бозов, Маринов и Петрович. В тези минути възпитаниците на Константин Папазов бяха тотално неориентирани, а опитите на спортно-техническия щаб на Левски да промени ситуацията не дадоха резултат и почивката дойде при 19 точки аванс за домакините – 56:37.

В началото на третата четвърт ситуацията на терена се преобърна на 180 градуса, след като „сините” се съвзеха от шока на първото полувреме. В основата на това отново бяха Костов и Митко Димитров, които допринесоха за серия от 8:0, с която интригата в мача започна да се завръща. От своя страна, домакините изпитваха сериозни затруднения в атака, като първите им точки дойдоха след близо пет минути игра благодарение на Славейков, който вкара два наказателни удара. В оставащото време на частта играта се изравни и вървеше кош за кош, но в самия край Маринович вкара два фала и доближи тима си на девет точки от Балкан – 56:65.

Левски се доближи само на шест точки от съперника си в началото на решителната последна четвърт, като заслугата този път бе на чуждестранното трио на гостите Протич-Пантич-Маринович. Ботевградчани отговориха моментално на предизвикателството с пет поредни точки на лидера си Йордан Бозов, а до финалната сирена домакините демонстрираха по-висока концентрация и заслужено се поздравиха с победата - 86:87, която ги остави в битката за финала на родното първенство.

Балкан – Левски 86:78 (29:21; 27:16; 9:19; 21:22)

Балкан: Хънт, Руньов, Панич 25т., Лилов, Йовович, Дос Сантош 10т. и 11б., Славейков 14, Бозов 16, Тодоров, Петрович 8, Ст.Маринов 9, М.Мартинов 4

Левски: Пантич 14т., Ангелов 4, Костов 15, Ст.Георгиев 4, Иванов 4, Хр.Димитров, Д.Димитров 6, Върбанов, Филипов, Зл.Георгиев 7, Протич 6, Маринович 18