Реал Мадрид сдаде титлата в Каталуния, Барса шампион и на теория (видео)

Барселона официално е новият шампион на Испания. Каталунците станаха недостижими за Реал Мадрид след днешната грешна стъпка на "белите", които стигнаха само до равенство (1:1) при гостуването си на Еспаньол. Градският съперник на Барса изигра много силен мач и за втори път през сезона не допусна да бъде победен от отбора на Жозе Моуриньо. Равенството ознчачава, че Реал изостава на 7 точки от Барселона, а до края на кампанията столичани имат само още два мача и е невъзможно да стопят разликата.

Кристиан Стуани откри за Еспаньил в 23-ата минута, а в 58-ата Гонсало Игуаин изравни след центриране на Лука Модрич. В края на мача защитникът на домакините Виктор Санчес получи директен червен картон за груб фаул срещу Игуаин.

Гостите от столицата излязоха на "Корнейя-Ел Прат" в доста необичаен състав, като причината бе предстоящият финал за Купата на краля срещу Атлетико Мадрид идния петък. Наставникът Жозе Моуриньо направи някои промени в единайсеторката си и остави сред резервите Кристиано Роналдо, Чаби Алонсо и Карим Бензема, а Месут Йозил дори не попадна в групата за двубоя. На върха на атаката започна Гонсало Игуаин, който носеше капитанската лента. Анхел ди Мария, Алваро Мората и Майкъл Есиен бяха останалите офанзивни футболисти в схемата на Реал, а зад тях действаха Кака и Лука Модрич.

Домакините нападаха основно със Серхио Гарсия и Кристиан Стуани, а на резервната скамейка бе българинът Мартин Петров, който така и не влезе в игра.

В началото футболистите на Еспаньол опитаха няколко интересни атаки към вратата на Диего Лопес, но първата голова ситуация бе в актива на Реал. Младият Мората бе изведен на стрелкова позиция и само добрата намеса на Франсеск Касийя му попречи да открие резултата. В 19-ата минута игралият до момента като десен бек Рафаел Варан се контузи и бе заменен от Чаби Алонсо. Испанският национал зае традиционното си място в средата на терена, а Есиен се върна в защита.

Еспаньол поведе в 23-ата минута с попадение на Стуани. Жоан Верду центрира от корнер, Хуан Форлин отклони топката, а Серхио Гарсия я върна към Стуани, който направи безпомощен Диего Лопес. Домакините продължиха да действат със самочувствие и Серхио Гарсия имаше чудесен шанс да удвои аванса им, но пропусна след хитро подаване на Верду. Малко по-късно топката отново се озова в мрежата на Реал, но голът на Ектор Морено беше отменен заради нарушение.

До почивката гостите не сътвориха нищо интересно в предни позиции и Моуриньо не се поколеба да вземе мерки. на полувремето той извади Мората и пусна в игра Карим Бензема, а в 55-ата минута на терена се появи и Кристиано Роналдо, заменил Кака. Не след дълго Модрич центрира от фаул и капитанът Игуаин изравни с глава.

След гола Реал взе инициативата и принуди домакините да се приберат в половината си. "Белите" свиха обръча около вратата на Кико Касийя, който внимаваше и показа добър рефлекс при няколко далечни изстрела. В 80-ата минута тимът на Хавиер Агире поиска дузпа за интервенция на Есиен срещу Серхио Гарсия, но  претенциите на домакините бяха подминати от рефера Игнасио Вийянуева. Малко след това Кристиано Роналдо и Форлин почти се сбиха в наказателното поле, но съдията се задоволи само с това да им покаже жълти картони.

В края Виктор Санчес от Еспаньол беше изгонен за брутално влизане в краката на Игуаин, а Кристиано пропусна да донесе успеха на мадридчани от фаул. Така, Реал се прости с титлата си, но може да зарадва своите фенове с трофей още след седмица, ако победи Атлетико Мадрид на финала за Купата на краля.