"Син" обрат преди мачовете на истината за Левски (видео+галерия)

Кандидат шампионът Левски е все по-близо до титлата, след като надви с 3:1 като гост Ботев (Враца) в мач от 27-ия кръг на “А” група. “Сините” стигнаха много трудно, но заслужено до ценните три точки, които им позволяват да излязат със самочувствие в мача на истината с Лудогорец на “Георги Аспарухов” другата седмица и при успех да поведат в класирането.

Столичани стигнаха до победата след обрат и голове на Базил де Карвальо (35), Гари Родригес (73-д) и Жоао Силва (90). Преди това Андрей Атанасов откри в 34-ата минута.

Успехът е шести поред за “сините” от смяната на Илиан Илиев, като столичани вече имат актив от 64 точки - с една повече от Лудогорец, който утре приема Славия.

Тимът на Антони Здравков до последно се опита да стигне поне до точката, но късметът не бе на негова страна в 94-ата минута, когато от възможен гол за 2:2 се стигна до крайното 1:3. Добрата новина за тях от София е, че Локомотив загуби от Пирин (Гоце Делчев), с което върна настроението на лицето на врачани.

Наставникът на гостите Николай Митов отново бе направил доста промени в стартовите 11. На вратата за "сините" застана Михаил Иванов, а пред него бяха Роман Прохазка, Йордан Милиев, Ромен Ели и Орлин Старокин. Като опорни халфове започнаха Станислав Ангелов и Стефан Велев. По крилата играха Илиян Йорданов и Гари Родригес, а зад Базил де Карвальо бе Рене Михелич.

Голмайсторът на "сините" имаше първата възможност за гол в 6-ата минута, но стреля над гредата.

Още при следващата атака "зелените" пропуснаха да поведат. Андрей Атанасов се измъкна от Роман Прохазка и пробяга над 35 метра с топката, след което от 6-7 метра стреля, но топката излезе на сантиметри от лявата греда на Михаил Иванов.

В 11-ата минута добра атака на гостите завърши със силен диагонален изстрел на Карвальо в аут. Капитанът Илия Илиев за домакините отправи първия точен удар за Ботев в 17-ата минута.

Карвальо излезе сам срещу вратаря Христо Митов в 18-ата минута, но стражът първи игра с топката и спаси вратата си от сигурен гол. В 30-ата минута Карвальо спря с тялото опасен удар от 17 метра на Жайро.

Атанасов изправи около 4000 зрители на домакините на крака в 34-ата минута. Илия Илиев изпълни пряк свободен удар от над 23 метра. Иванов изби, а Атанасов стигна първи до топката и стреля с левия крак. Вратарят на гостите отново игра с топката, но въпреки това тя спря в мрежата за 1:0 след шестия гол за сезона на врачанската десетка.

Радостта на момчетата на Тони Здравков бе кратка, тъй като Карвальо изравни още в следващата атака. Той остана сам срещу Митов и със силен удар изравни от няколко метра със своя 18-и гол за сезона.

През това време помощник-треньорът на столичани Мариан Христов бе изгонен от рефера Стоян Денев. Няколко минути преди края на първата част Андрей Атанасов можеше да бъде пратен предварително под душа, след като удари Ромен Ели при единоборство за висока топка, но се размина само с жълт картон.

В последната секунда на първата част Ангелов пробва хубав удар от въздуха, но прати топката над вратата на домакините.

На полувремето Карвальо, който получи удар от Жайро, бе заменен от Жоао Силва. Синята деветка пропусна в 50-ата минута, а в 54-ата Родригес също можеше да се разпише, но топката излезе в аут след негов удар от 17 метра.

Силва направи невероятен пропуск в 59-ата минута, когато Жайро сбърка, след което португалецът сам срещу Митов си поведе скандално топката и тя излезе в аут. Минута по-късно Родригес проби отляво и вместо да подава към Михелич стреля и сбърка. Нов пробив на холандеца този път завърши с много неточен изстрел на Ангелов от границата на наказателното поле.

Христо Йовов замени Михелич в 63-ата минута, а Бруно Висенте смени Васил Велев за домакините. След грешка на Йордан Милиев Атанасов сбърка последното подаване в 66-ата минута, когато Ботев (Враца) имаше опасна контраатака.

При поредица от грешки на Николай Маринов се стигна до центриране на Илиян Йорданов отляво, а десния бранител игра с ръка в наказателното си поле. Така Денев отсъди дузпа, която Родригес хладнокръвно реализира в 73-ата минута.

Даниел Димов се появи на терена на мястото на Ангелов веднага след това, а домакините се хвърлиха в атака.

77-ата минута отлично двойно подаване между Родригес и Йовов завърши със сериозен пропуск на холандеца, който сам срещу Митов стреля в него.

Румен Рангелов и Асен Георгиев се появиха в игра, а двата тима се бореха за всяка педя терена. “Сините” искаха да задържат победата, тъй като това бе единственият шанс да мечтаят за титла, а Ботев се опитваше да изравни, за да спечели точки в борбата за оставане.

Гостите на контраатака пропиляха няколко добри възможности и това можеше да им окаже сериозна шега в последните секунди. Единоборствата бяха мъжки, като на Бруно Висенте му бе спестен картон за удар без топка, а на Атанасов втори жълт за груб фаул срещу Ели. Французинът също рискуваше да бъде изгонен за остро влизане в краката.

В 90-ата минута Родригес проби и подаде към Силва, но никой не засече кълбото. Така се стигна до третата минута на даденото продължение, като първо Орлин Старокин подцени една ситуация на центъра и се стигна до опасност и корнер пред синята врата.

Там да скача отиде и вратарят Митов. Иванов се размина с топката и след пропуска последва бърза контраатака, като Родригес мина последния в защитата на Ботев и се устреми към празната врата. Вместо да вкара холандското крило подаде на Силва, който оформи крайното 3:1 с 11-ия си гол за сезона.

Това означаваше, че от октомври 1988 година тимът на Враца остава без победа над Левски.

26-кратните шампиони на България пък влизат с отлично настроение в най-важната седмица за тях от години. В сряда тимът играе финал за Купата на България с Берое в Ловеч, където може да спечели първи трофей от четири години, а три дни по-късно на 18-и май приема на “Герена” Лудогорец в мач, който при победа почти сигурно ще им донесе първа титла от 2009 година.

Ботев остана на 12-то място с 27 точки, като има две повече от Локомотив (София) останал с 25 точки.