Борусия (Д) пропусна да бие Байерн за самочувствие преди финала (видео)

Борусия (Дортмунд) и Байерн (Мюнхен) направиха генерална репетиция за финала в Шампионската лига, завършвайки 1:1 в дербито от 32-ия кръг на Бундеслигата. Кевин Гроскройтц (11) и Марио Гомес (23) вкараха головете. През второто полувреме Роберт Левандовски пропусна дузпа за Борусия, а Рафиня от тима на гостите беше изгонен за втори жълт картон. Така Байерн продължава да няма победа над "жълто-черните" в шести пореден двубой в Бундеслигата. В същото време обаче този сезон двата тима играха четири пъти, в които дортмундци нямат успех.

Днес наставниците Юрген Клоп и Юп Хайнкес заложиха на доста от резервите си, за да дадат почивка на основните си футболисти, които през седмицата изковаха класирането за финала в ШЛ. За домакините на пейката бяха оставени Матс Хумелс, Свен Бендер и Марко Ройс, а Марио Гьотце изобщо не беше в групата заради контузия. Още повече бяха промените, които направи Хайнкес. Бастиан Швайнщайгер, Филип Лаам, Ариен Робен и Франк Рибери си останаха в Мюнхен, а на пейката седнаха Хавиер Мартинес и Томас Мюлер.

Мачът на "Сигнал Идуна Парк" беше без значение за класирането. Баварците отдавна са шампиони, а Борусия няма как да бъде изместен от второто място.

Първата възможност беше за Байерн. В 8-ата минута Джердан Шакири пропиля да завърши точно с пас или удар добра атака по дясното крило.

Домакините поведоха в 11-ата минута чрез Кевин Гроскройтц, който беше точен с красив удар от въздуха след центриране на Якуб Блашчиковски. В 13-ата минута "жълто-черните" поискаха дузпа след единоборство между Нури Шахин и Диего Контенто, но арбитърът си замълча. В 14-ата минута заради контузия напусна халфът на домакините Илкай Гюндоган.

Шампионите изравниха в 23-ата минута, когато Марио Гомес порази целта с глава след подаване на Рафиня.

В 31-ата минута Роберт Левандовски навърза защитата на съперника, но не успя да преодолее само Мануел Нойер, който се хвърли в краката му и изби.

Минута преди почивката и Гомес изпусна сам срещу стража, след като Роман Вайденфелер изби топката с крак.

След антракта Борусия видимо наложи превъзходството си. Така се стигна до 60-ата минута, когато реферът отсъди наказателен удар за домакините. Шахин стреля силно и Жером Боатенг отби топката. При повторенията се видя, че по-скоро няма дузпа, но съдията прецени, че защитникът е използвал ръката си. От бялата точка обаче Левандовски не успя да преодолее Нойер, който майсторски уцели ъгъла и изби топката.

В 64-ата минута се стигна до скандална ситуация, която за малко да прерастне в сбиване както на терена, така и на резервните скамейки. Рафиня удари с лакът Блашчиковски и двамата се сдърпаха. Съдията първо показа жълт картон на поляка, а след това вдигна такъв и на играча на Байерн. За бразилеца обаче това беше второ официално предупреждение и той беше отстранен с червен картон. Първият му картон беше показан само три минути по-рано. На излизане Рафиня навря пръст в лицето на Куба, а зад него на пейката Юрген Клоп скочи да се разправя със спортния директор на баварците Матиас Замер. В крайна сметка страстите бяха овладени.

До края Борусия доминираше изцяло, докато мюнхенци разчитаха на контраатаки и удари от далечно разстояние. В 87-ата минута Юлиан Шийбер изпусна шанса да забие победния гол, след като Ройс го изведе на отлична позиция, но нападателят си поведе силно топката и беше изпреварен от Нойер.

По време на срещата феновете на Борусия използваха възможността да покажат разочарованието си от решението на доскорошния им идол Марио Гьотце да подпише с баварците. Те издигнаха надпис "Стремежът към парите показва колкото голямо е сърцето на човека наистина. На*укай си го, Гьотце". Както е известно, 20-годишният национал премина в Мюнхен срещу трансферна сума от 37 млн. евро и по-висока с 2 млн. евро заплата.