Баварският валяк за втори път смаза Барса, "Уембли" чака исторически финал (видео)

Преди седмица Байерн изигра един от най-великите мачове в историята си и разгроми Барселона с 4:0. Днес мюнхенският гранд по възможно най-категоричния начин затвърди превъзходството си над каталунците и постигна нова гръмка победа - 3:0 насред "Камп Ноу". Така с общ резултат 7:0  футболната машина на Юп Хайнкес се класира за финала на Шампионската лига за трети път в последните 4 години. В предишните два случая Байерн загуби от Интер и Челси, а сега ще срещне в спор за трофея Борусия (Дортмунд). Двата отбора ще излязат един срещу друг на "Уембли" на 25 март в първия в историята германски финал.

Без контузения Лионел Меси Барса нямаше никакви аргументи срещу перфектно построения Байерн. И трите гола в мача паднаха след почивката. Ариен Робен откри в 48-ата минута, в 72-ата Жерард Пике си вкара автогол, а в края Томас Мюлер довърши каталунците.

Освен впечатляващия резултат, другата отлична новина за Байерн е, че нито един от застрашените да пропуснат финала футболисти не получи картон. За да не рискува излишно, Хайнкес смени Филип Лаам, Бастиан Швайнщайгер и Хавиер Мартинес в последните минути и по този начин баварците ще са в пълен състав за големия финал.

В отсъствието на Меси в атаката на Барса започнаха Педро Родригес, Сеск Фабрегас и Давид Вийя. В центъра на "синьо-червената" защита бяха Жерард Пике и Марк Бартра.

Юп Хайнкес заложи на върха на атаката на Марио Манджукич. Офанзивното трио бе оформено от Ариен Робен, Томас Мюлер и Франк Рибери. В центъра на защитата бяха Жером Боатенг и Даниел ван Буйтен, който замести контузения Данте.

Застрашени да пропуснат финала в случай че получат картон са Пике, Алекс Сонг (Барса), Марио Гомес, Бастиан Швайнщайгер, Хави Мартинес, Данте, Луис Густаво и Филип Лаам (Байерн).

Публиката на "Камп Ноу" се надяваше да види футболно чудо и Барса да стигне до най-великия обрат в историята си, но много скоро след първия съдийски сигнал стана ясно, че това няма как да се случи. Гостите играеха със самочувствие и не оставяха никакви свободни пространства в половината си. Байерн дори създаде по-чистите положение през първите 45 минути, но или Робен взимаше грешното решение при последния пас, или Жерард Пике изникваше отнякъде и със сетни сили предотвратяваше попадение във вратата на Виктор Валдес.

Реферът Дамир Скомина се справи отлично и единствената му по-сериозна грешка беше още в 4-ата минута, когато притиснат от Манджукич, Дани Алвеш върна топката към Валдес и стражът на барселона я улови. Реферът прецени, че връщането е било неумишено и даде знак играта да продължи. Байерн не позволи на каталунците да упражнят очаквания домакински натиск и на няколко пъти направи образцови контри. При една от тях удар на Филип Лаам беше блокиран, а малко по-късно самопожертвователна намеса на Пике попречи на Робен да открие резултата.

Барса се затрудняваше при изграждането на атаките си и играчите на Тито Виланова често се принуждаваха да центрират, а това по никакъв начин не притесняваше високите Боатенг и Ван Буйтен. Двамата бяха много добре подсигурявани от Хави Мартинес и Швайнщайгер, които не позволяваха на домакините да наложат контрол в средата на терена.

В 19-ата минута Швайнщайгер навлезе в наказателното поле и върна с пета към Лаам, като в първия момент останаха съмнения, че капитанът на баварците е бил фаулиран от Пике, но пвторенията показаха, че защитникът на Барселона е играл с топката. Компактните действия на гостите сякаш обезсърчиха каталунците още в този ранен етап на мача. Мануел Нойер трябваше да демонстрира класата си за първи път едва в 24-ата минута, когато изби далечен изстрел на Педро. Малко след това Барса създаде най-чистото си положение за гол до почивката, но Чави прати топката над вратата. До почивката нито един от съперниците не можа да стигне до голова ситуация, а Робен получи жълт картон за остро влизане срещу Алекс Сонг.

Второто полувреме започна по мечтан за Байерн начин. В 48-ата минута Робен откри резултата и се реваншира за пропуските си преди почивката. Холандецът се разписа в типичния си стил, след като с фалцов удар с левия крак направи безпомощен Виктор Валдес. Не след дълго крилото на баварците можеше да вкара и втори гол, но не успя да намери очертанията на вратата.

При 0:1 тонусът в играта на Барселона съвсем спадна и гостите правеха каквото си поискат на терена. Байерн беше отборът, който по-дълго задържаше топката и при всяка възможност контраатакуваше. Тито Виланов хвърли кърпата и извади Чави и Иниеста, пускайки на техните места Алексис Санчес и Тиаго Алкантара. Хайнкес пък смени Швайнщайгер с Луис Густаво.

В 72-ата минута публиката на "Камп Ноу" замлъкна за втори път. Рибери центрира отляво, а Пике протегна крак и прати топката в собствената си врата. Давид Вийя пропусна да върне едно попадение, а в 76-ата минута Мюлер заби последния пирон в ковчега на Барса. Германският национал се разписа с глава след ново подаване на Рибери, а голът му удивително напомни на този срещу Челси в злощастния финал на "Алианц Арена" миналия сезон.

Финалът между Байерн и Борусия безспорно ще противопостави двата най-добри отбора на Стария контиент в момента и е заслужен триумф за германския футбол, който не спира да прогресира в последните години.

БАРСЕЛОНА - БАЙЕРН 0:3