Очаквайте в 18:00 часа: Sportal studio live Трудна задача пред ЦСКА - София в реванша след успеха на Ботев (Пловдив) в София - на живо със съставите

Борусия (Дортмунд) на финал след уникална драма на "Бернабеу" (видео+галерия)

Борусия (Дортмунд) се класира на финала на Шампионската лига, след като отстрани Реал (Мадрид). "Белия балет" победи с 2:0 на реванша на "Сантяго Бернабеу", но това не беше достатъчно, за да заличи пасива от 1:4 в първия мач.

И двата гола за домакините паднаха след 80-ата минута. Техни автори станаха Карим Бензема (82) и Серхио Рамос (87). Така Реал се размина с мечтата за десета европейска титла, докато германският тим ще се бори за втори подобен трофей след 1997 година. Съперник на Борусия на финала на 25 май в Лондон ще бъде победителят от двойката Байерн (Мюнхен) - Барселона, който изглежда предизвестен. Баварците спечелиха с 4:0 в Мюнхен и едва ли допуснат изненада на реванша на "Камп Ноу", но все пак това е футбол.

Мачът на "Сантяго Бернабеу" се изигра пред над 80 000 зрителит и започна с невероятен домакински натиск.

Първият изстрел беше към вратата на Борусия. Месут Йозил изпълни ъглов удар, но опитът на Анхел ди Мария да затрудни стража на гостите беше неуспешен. Изстрелът на аржентинеца мина високо над гредата.
В 4-ата минута сънародникът му Гонсало Игуаин направи страхотен пропуск. Той беше изведен от Роналдо очи в очи с вратаря Вайденфелер, след като Лука Модрич се пребори за една топка, но стреля в тялото му. Атаката беше завършена с втори неточен удар на Ди Мария.

В 8-ата минута и Кристиано Роналдо отправи първия си изстрел към вратата на Борусия. Той завърши многохода комбинация на Реал, но ударът му беше неточен.
Футболистите на Реал бяха много активни в началните 10 минути, като доста успешно поставяха съперника под напрежение, но им липсваше точност в завършващия удар. Гостите на практика не успяваха да задържат топката.
В 12-ата минута футболистите от Дортмунд успяха да организират първата си атака. Гьотце намери Левандовски, който стреля, но Лопес се справи.
Последваха два нови пропуска за Реал и смяна в състава на Борусия, като играта напусна Гьотце, заменен от Гроскройц. Кристиано Роналдо овладя далечен пас от Ди Мария в наказателното поле и с великолепен удар от въздуха стреля във вратата, но Вайденфелер спаси. В следващата атака на "белите" и Йозил се отчете с пропуск, предпочитайки да стреля с левия крак след пробив отдясно, вместо да комбинира  със свой съотборник.

С егоистична проява се изяви и Кристиано Роналдо в 20-ата минута, след което премина на любимата си позиция на лявото крило на атаката. Това не му попречи броени секунди португалецът да покаже изключителния си атлетизъм, озовавайки в отбраната при една от редките атаки на Борусия.
В 25-ата минута Фабио Коентрао извърши изключително грубо нарушение срещу нападателя на гостите Роберт Левандовски, стъпвайки върху глезена му, но получи само жълт картон от рефера Хауърд Уеб.
Атаките на Реал постихнаха след първите 30 минути, в които отборът владееше в 67% от времето топката. Тя все по-често се задържаше в краката на гостите, а времето безмилостно изтичаше и ги приближаваше към мечтания финал на "Уембли".

Публиката усети спада в настроението на играчите на Реал и също притихна. За сметка на това започнаха да се чуват песните на гостите от Дортмунд.
В 39-ата минута Реал стеган до поредна възможност. Игуаин се пребори с двама отляво, успя да центрира, но Вайденфелер улови топката буквално от главата на Кристиано Роналдо. Гостите отвърнаха с контраатака, завършена разсеяно от Блашчиковски.

Въпреки спада на темпото, играта продължи да се води предимно в половината на Борусия. В 41-ата минута Роналдо изведе Игуаин в удобна позиция, но аржентинецът беше в положение на засада.

Второто полувреме започна отново с натиск на Реал, но първата опасност беше пред вратата на Лопес. Левандовски получи топката в наказателното поле, но стреля далеч над вратата.

В 49-ата минута Марко Ройс организира перфектна контраатака. Той намери връхлитащия отдясно Левандовски, който проби в наказателното поле, стреля, но топката уцели горната греда.
Левандовски така стана едва вторият футболист, уцелил греда на "Бернабеу" в тазгодишното издание на Шампионската лига след Робин ван Перси от Манчестър Юнайтед.
Жозе Моуриньо извърши двойна смяна. На местата на Фабио Коентрао и неубедителния до този момент Игуаин в 57-ата минута влязоха съответно Кака и Карим Бензема. Аржентинецът дори беше освиркан от част от зрителите на стадиона.

В 61-ата минута вратарят на Реал Диего Лопес предотврати гол във вратата си, отразявайки изстрел от близко разстояние на Гюндоган.
Гостите започнаха да играят все по-офанзивно, но по обясними причини търсеха продължителни разигравания, а не острота на атаката.
В 66-ата минута Ди Мария отправи опасно центриране в наказателното поле, но нямаше кой да засече топката.
Моуриньо извърши и последната си смяна. Чаби Алонсо беше заменен от Сами Кедира. Испанският национал също нямаше вечер, като загуби няколко топки в центъра.

Само в рамките на 2 минути Кристиано Роналдо се оказа в центъра на две опасни възможности пред вратата на Борусия. Първо португалецът стреля силно от границата на наказателното поле. След това сантиметри не му достигнаха да засече с глава центриране на Месут Йозил.
Десетина минути преди края на мача Хумелс игра с ръка, но реферът Хауърд Уеб даде знак играта да продължи.
В 82-ата минута надеждите на Реал за финал възкръснаха, след като Карим Бензема откри резултата. Кака комбинира в дясно с Йозил. Германският национал намери Бензема пред вратата, който от близко разстояние на сбърка.
Това, което Реал трябваше да стори в началото - да отбележи гол, се случи в самия край на мача.

В 87-ата минута Бензема беше близо до втори гол, но Вайденфелер спаси. Секунди по-късно само Бензема изработи обаче второто попадение за Реал. Той овладя топката почти на аутлинията вдясно от вратата, подаде по земята на Серхио Рамос, който безкомпромисно я заби в мрежата зад Вайденфелер.

В оставащите минути започна традиционното надлъгване в борбата за време. Юрген Клоп извърши смяна, играчите в жълто-черно използваха всяка възможност да се превиват на тревата и да разкарват топката, докато Реал хвърляше всички сили в атака, но дефицитът на време си каза думата.

Любопитен факт от преди срещата беше, че лично президентът на Реал (Мадрид) Флорентино Перес посрещна футболистите на своя клуб на влизане в стадион "Сантиаго Бернабеу" и се здрависа с всеки един поотделно в опит да надъха допълнително своите звезди преди мача.

Хиляди пък образуваха шпалир за автобуса на Реал при придвижването му към стадиона.

Снимки: Getty Images