Спартак (Москва) отказа Анжи от второто място (видео)

Спартак (Москва) победи Анжи с 2:0 в двубой от 26-ия кръг на руското първенство и се върна в борбата за третото място. Столичният гранд спечели с попадения на Ким Калстрьом и Дмитрий Комбаров от дузпа, като се доближи само на 3 точки от днешния си съперник. Гостите завършиха мача с човек по-малко след червен картон на вратаря Владимир Габулов в 65-ата минута. Поражението остави Анжи на 6 точки зад шампиона Зенит, който след броени минути гостува на Кубан.

Домакините изиграха доста силно първо полувреме, докато футболистите на Гуус Хидинк нито веднъж не застрашиха сериозно вратата на Андрей Дикан. Спартак поведе още в 5-ата минута с попадение на Калстрьом. След центриране от ъглов удар защитниците на Анжи се засуетиха и не изчистиха топката, която стигна до шведския халф и той простреля Владимир Габулов. Най-активни в редиците на Спартак бяха крилата Ейдън Макгийди и Павел Яковлев. Двамата с лекота надиграваха крайните бранители на гостите, а центриранията им всяваха смут в наказателното поле. При една от фланговите атаки на Спартак младият Яковлев засече топката на далечната греда, но Габулов със сетни сили изби в корнер.

В състава на Анжи отсъстваха доста важни фигури и само усилията на Самуел Ето’о и Юрий Жирков не бяха достатъчни, за да бъде поставена под натиск защитата на столичани. В края на полувремето Жирков направи хубав индивидуален пробив и центрира прострелно, но Салваторе Бокети изчисти с шпагат миг преди Ето’о да стигне до топката.

Втората част започна с натиск на Анжи, а в игра за Спартак след продължително отсъствие заради контузия се завърна Емануел Еменике. Нигериецът смени Артьом Дзюба и застана на върха на атаката, а Ари се премести зад него. В 60-ата минута Макгийди финтира защитник и отправи удар по земята, но топката излезе в аут. Малко по-късно Еменике се отскубна и преодоля Габулов, който го фаулира в наказателното поле. Вратарят на Анжи получи червен картон, а Дмитрий Комбаров реализира дузпата и направи резултата 2:0.

След гола Хидинк извади Олег Шатов и пусна втори нападател в лицето на Фьодор Смолов, но това само остави повече пространства за контрите на Спартак. Домакините аристократично пропуснаха няколко възможности за трето попадение, а феновете им най-после ликуваха, след като в миналия кръг Спартак пропиля аванс от два гола срещу ЦСКА (Москва).

Единствената лоша новина за домакините бе травмата на Еменике, който бе изнесен на носилка в последните минути, но още не е ясно дали контузията му е сериозна. Нападателят прекара едва половин час на терена, като това бе първият му мач през календарната година.