Дерби на 27 април означава без титла за Левски и ЦСКА

Два мача са се играли на 27 април в историята на вечното дерби при пълен паритет - по една победа за Левски и ЦСКА. Общото обаче е, че в края на сезона нито един от грандовете не печели титлата. В единия първенец става Берое, а в другия Славия прави историческия си дубъл.

Първият сблъсък на тази дата е през 1986 година и е финал за купата на България. Националите на Иван Вуцов вече са на подготовка за финалите в Мексико и остават извън сметките на Димитър Пенев и Кирил Ивков. Така за “сините” липсват Борислав Михайлов, Наско Сираков, Петър Петров, Божидар Искренов и Георги Йорданов-Ламята. За “червените” аут са Георги Димитров-Джеки, Стойчо Младенов и Радослав Здравков. Всъщност мачът е Средец - Витоша, защото само преди 10 месеца двата гранда са разформировани. Христо Стоичков още не е изваден от казармата след доживотното наказание и заради това също не играе.

Още в третата минута Богдан Дочев дава дузпа за Левски, след като видял ръка на Георги Славков при изпълнение на корнер. Той също се готви за световното, като на него ще влезе в историята като страничния рефер, признал гола на Марадона срещу Англия. Тогава той не видя играта с ръка на гениалния аржентинец, въпреки че положението стана пред очите му.

Опитният Михаил Вълчев изпълнява дузпата. Георги Велинов спасява удара, но топката се връща в краката на нападателя, който открива резултата. В 22-ата минута отново се разписва Вълчев и резултатът набъбва до 2:0.

“Червените” обаче успяват да се върнат в мача в 56-ата минута. Тогава вратарят Владо Делчев събаря централния нападател Йордан Димитров-Даката и Дочев дава нова дузпа. От 11 метра Георги Славков е безпогрешен.

На мача присъстват 28 хил. зрители. Никой от тях дори не подозира, че
предния ден е гръмнала атомната централа в Чернобил и радиоактивният облак вече е над България. Цяла Европа се тресе, докато у нас върхушката на БКП си трае и яде предварително проверена храна.

Шампион на България обаче става Берое, след като повечето отбори в елита подкрепят старозагорци в борбата срещу Тракия (Пловдив), днешния Ботев. Пловдивчани имат гърба на Иван Шпатов, шеф на футболния съюз, но в крайна сметка остават единствено със служебните златни медали, които им се дават след разформироването на ЦСКА и Левски година по-рано.

Вторият двубой е точно десетилетие по-късно. Обстановката в българския футбол отново е нажежена до червено. Президентът на Левски Томас Лафчис е обявил война на Иван Славков, който според него бутал “мутрите” от “Славия" към титлата. “Сините” са в уникална серия от 9 поредни победи, като ЦСКА трета година няма успех в дербито.

Само 10 дни преди мача “сините” обръщат 1/2-финала за купата на “Българска армия” от 0:2 до 4:2 и са твърд фаворит. Максимата, че в този мач невинаги печели по-добрият, обаче се потвърждава отново.

Мачът е откровено селски и груб. Още в началото Димчо Марков е изгонен. За червен картон не е само той. Стефан Лулчев и Дончо Донев също са за гонене, а върхът на безумието е ритник на Василев срещу Румен Христов пред официалната трибуна, останал незабелязан от съдията Веселин Богданов. На почивката към  рефера полетява жив смок.„

Змията веднага става световен хит, като е включена дори в новините на Си Ен Ен, като вероятно това остава и последният случай, с който американската телевизия се е занимавала с български футбол.

Мачът се решава в 67-ата минута, когато след няколко пропуска Петър Михтарски вкарва за ЦСКА. Серията на “сините” приключва. Дни по-късно Лафчис вади отбора и от финала за купата срещу Славия, което подпечатва дубъла на “белите”. А походът срещу мутрите във футбола приключва с реклама на ВИС-2 върху екипа на Левски.