Много греди, много сълзи и един гол запазиха интригата между Фенербахче и Бенфика (видео)

Фенербахче победи с 1:0 Бенфика в първи полуфинал от Лига Европа. На своя "Шюкрю Сарачоглу" турският тим взе минимален, но заслужен аванс преди реванша в Лисабон. Единствения гол отбеляза Егемен Коркмаз в 72-ата минута след фрапантна грешка на футболист на гостите. на три пъти гредите попречиха на Фенербахче, включително и при удар от дузпа на Кристиан преди почивката. Бенфика игра много под възможностите си и почти не застраши вратата на Волкан Демирел. Най-близо до гола беше Николас Гайтан, но и неговият изстрел срещна гредата.

Наставникът на домакините Айкут Коджаман не можеше да разчита на халфа Джанер Еркин, който трябваше да изтърпи наказание за натрупани жълти картони. На върха на атаката започна Пиер Уебо, а от втора позиция го подкрепяха Дирк Каут, Кристиан и Муса Соу. Мехмет Топал и Раул Мейрелеш пък бяха двойката опорни халфове.

В състава на гостите го нямаше наказаният Енцо Перес, но всички останали звезди на португалския гранд бяха на разположение на Жорже Жезус. Той не се поколеба да излезе със схема с трима нападатели в лицето на Оскар Кардосо, Едуардо Салвио и Ола Джон. В средата на терена действаха Неманя Матич, Пабло Аймар и Андре Гомеш.

В началото "фенерите" бяха сковани от голямото напрежение и често бъркаха при опитите си да изострят играта. Бенфика можеше да поведе в 12-ата минута след разбъркване в наказателното поле на турците, но Пабло Аймар стреля над вратата. Малко по-късно Уебо центрира към Муса Соу, който от малък ъгъл прати топката в аут и пропусна да даде преднина на домакините. В следващата атака на Фенербахче Соу стреля с глава след подаване на Каут и уцели напречната греда. Тези две положения още повече ентусиазираха феновете на турския гранд, които нямаха търпение любимците им да открият резултата.

В средата на полувремето гостите пренесоха действията в близост до наказателното поле на "фенерите", но без да застрашат сериозно вратаря Волкан Демирел. В 40-ата минута Аймар пусна хитър пас към Салвио, който се отскубна по десния фланг, но ударът му бе крайно разочароващ. Последва нова опасна атака на лисабонци, но прострелното центриране на Макси Перейра не намери Кардосо. Точно преди почивката домакините получиха дузпа за нарушение на Ола Джон срещу Гьокхан Гьонул. Зад топката застана Кристиан, но ударът му срещна гредата. Халфът на Фенербахче не можа да сдържи сълзите си и докато се прибираха към съблекалните неговите съотборници се опитаха да го успокоят.

Втората част започна с мощен натиск на домакините и удар на Раул Мейрелеш, спасен от Артур. Малко след това каут се завъртя и стреля, но гредата за трети път помогна на Бенфика. В 53-ата минута влезлият като резерва Николас Гайтан също нацели страничния стълб. За нещастие на феновете на Фенербахче Мейрелеш се контузи и бе сменен от Салих Учан.

С напредването на времето турците все по-често се задържаха в половината на Бенфика и закономерно поведоха в 71-ата минута. Гола отбеляза Егемен Коркмаз с глава след изключително груба грешка на Лоренцо Мелгарехо. Футболистът на португалския тим се опита да изчисти с глава центриране от корнер, но прати топката към далената греда и там Коркмаз скочи най-високо, насочвайки кълбото в мрежата.

Бенфика веднага натисна и само добрата намеса на Джоузеф Йобо спаси домакините от изравнително попадение. Турците се прибраха и заиграха на контри, а гостите така и не намираха начин да се справят с бранителните пред Волкан Демирел.

ФЕНЕРБАХЧЕ - БЕНФИКА 1:0 (0:0)
1:0 Е. Коркмаз (72)