Славия прекърши Литекс на Стоичков след пет месеца (видео+галерия)

Отборът на Славия спря отличната серия на Литекс в “А” група от 5 месеца без загуба, след като победи тима на Христо Стоичков с 2:1 на “Овча Купел” в мач от 22-ия кръг. “Белите” поведоха рано с 2:0. Първо Здравко Лазаров откри в 7-ата минута, а в 18-ата минута с ефектен автогол Васил Божиков прати топката за втори път зад Илко Пиргов. Исмаил Иса намали в 26-ата минута, но след червения картон на Емил Грозев в 65-ата минута гостите нямаха сили за изравнително попадение, докато столичани пропуснаха да вкарат още.

Победата бе напълно заслужено за тима на Велислав Вуцов, която е четвърта под негово ръководство от седем мача тази пролет. Младият и добър състав на Камата обаче изигра срещата под нивото си и допусна първа загуба в първенството от пет месеца насам. “Оранжевите” нямаха поражение от 10 ноември, когато отстъпиха с 0:1 от Берое в Стара Загора. Загубата е четвърта за Литекс, като тимът остана с 43 точки и ще се отдалечи от първото място, ако утре Лудогорец победи Локомотив (Пловдив). 100-годишният столичен клуб е на осмо място с 32 точки.

Наставникът на гостите Христо Стоичков заложи на Илия Миланов като ляв защитник, за да спира бързия Галин Иванов. Националът на "белите" Радослав Димитров пък не бе в състава на Велислав Вуцов поради наказание.

Още в самото начало точен за "белите" бе Здравко Лазаров в 7-ата минута, когато се възползва от центриране на Димо Атанасов отляво и прати топката в мрежата на Илко Пиргов. Голът е четвърти за Електричката от 20 мача в тази кампания.

Още в следващата атака Исмаил Иса бе близо до изравнителен гол, но Георги Петков излезе и изби. В 10-ата минута Емил Грозев стреля хубаво от въздуха след центриране на Георги Миланов от фаул, но топката мина покрай лявата греда на домакините.

В 16-ата минута Радослав Василев бе изведен отлично от Лазаров зад защитата на ловчанлии, но стреля високо над вратата с левия си крак.

Две минути по-късно домакините обаче вече водеха с 2:0. Това се случи след автогол на Божиков, който при опита си да избие дълго подаване на Желев към Лазаров прехвърли Пиргов с глава. Интересното е, че нападателят на домакините бе между Страхил Попов, Грозев и Божиков, но липсата на комуникация между защитниците даде комфортна преднина на "белите".

Божиков поправи частично грешката си минута след това, когато изби топката миг преди откъсналия се сам срещу Пиргов Василев да вкара трети гол.

В 26-ата минута Литекс намали чрез Иса. Нападателят бе изведен зад защитата от Симеон Славчев. Капитанът Петков тръгна да го пресреща извън наказателното поле, но голаджията стигна по-бързо от него до топката и намали със своя 10-и гол за сезона.

Грешка в защитата пред Пиргов след пробив на Лазаров в 32-ата минута позволи на Иванов да излезе на добра позиция, но стреля високо над вратата. Павле Попара изрита лошо Славчев в левия прасец в 42-ата минута, като младокът бе изнесен на ръце от неговите съотборници.

Секунди преди края на полувремето след центриране от фаул Грозев остана непокрит и отблизо пропусна да изравни с глава.

На почивката Стенио Жуниор замени контузения 19-годишен Славчев за гостите. Втората част започна с доста нарушения, като положенията пред вратите липсваха. В 64-ата минута Петков не прецени центриране от фаул, като излезе и остави вратата празна, без да играе с топката, но за негова радост никой не игра с нея.

При следващата атака на Славия гостите останаха с 10 човека. Грозев фаулира откъсналия се сам срещу Пиргов Василев и бе изгонен с директен червен картон от Таско Тасков. Иванов застана зад топката, но след рикошет в стенаха се стигна само до ъглов удар.

Вуцов пусна Янко Сандански и Чавдар Янков на мястото на Попара и Василев, а Томи Костадинов смени разочаровалия Ванжер да Силва. Петър Димитров бе последната смяна за домакините. Именно той пропусна най-чистото положение през това втората част, като сам срещу Пиргов в 83-ата минута се опита да го прехвърли, но прати топката далеч от вратата.

С човек по-малко "оранжевите" нямаха сили да упражнят натиск и да търсят изравняване, докато по-опитният тим от София при повече съобразителност можеше да вкара трети гол.

В 88-ата минута Ливраменто също направи невероятен пропуск от 10 метра, но това не се оказа фатално и Славия записа осми успех, докато Литекс пета загуба.

През седмицата "белите" излизат в мача на сезона си срещу Берое в първи полуфинал за Купата на България, след което гостуват на ЦСКА.

Стоичков ще има цяла седмица, за да оправи грешките в днешната среща на своите преди домакинството на Левски в следващия уикенд.