Тотнъм изхвърча от Европа след дузпи (видео)

Швейцарският Базел ще играе в полуфиналите на Лига Европа, след като победи единствения останал в турнира носител на трофея - английския Тотнъм, след изпълнение на дузпи в реванша на стадион "Санкт Якоб". По ирония на съдбата "шпорите" от Лондон спечелиха трофея през 1984 година именно след дузпи срещу белгийския Андерлехт.

Редовните 90 минути на стадиона в Базел завършиха при резултат 2:2, какъвто беше и в първият мач в Лондон. Останали с човек по-малко лондончани удържаха натиска на домакините в двете продължения, но претърпяха провал при изпълнението на дузпи и отпаднаха от Европа.

Двубоят на "Санкт Якоб Парк"  започна под проливен дъжд и пред изпълнените с 36 000 зрители трибуни. Феновете на Тотнъм бяха малко, но за сметка на това доста шумни и успяха да се откроят над кротката швейцарска публика. Лондончани бяха без голямата си звезда Гарет Бейл, който се контузи в първия мач между двата отбора.

Гостите от Лондон започнаха много активно двубоя в търсене на ранен гол, който да обърне нещата в тяхна полза, тъй като резултатът от първия мач беше по-благоприятен за Базел.

Двата тима си размениха по една атака, като по-опасното положение беше за домакините в 4-ата минута, когато Валентин Щокър подаде на Фабиан Шар, който стреля към вратата на Тотнъм. В тези първи минути гостите владееха повече топката, но Базел успяваше да организира опасни контраатаки. В 10-ата минута Клинтън Демпси "свери" мерника си, като стреля с десния кръг към вратата на Базел. Звездата на швейцарците Мохамед Салах също напомни за себе си две минути по-късно. Марко Щрелер намери Филип Деген, той напредна отдясно и центрира към Салах, който обаче прати топката над вратата.

В 14-ата минута Лис Холтби намери добре Емануел Адебайор, но тогоанския нападател беше в засада. В същото положение се озова и Валентин Щокър при поредната контра на Базел пет минути по-късно.
Кайл Ноутън се размина с ранен жълт картон в 18-ата минута, когато дръпна за фланелката Салах, но реферът го пожали.

Обстрелът на вратата на Базел даде резултат в 23-ата минута. Австриецът Александър Драгович се забави да изчисти топката, Клинтън Демпси се пребори за нея, кпреодоля стража Ян Зомер и на празна врата откри.
Радостта на гостите не продължи дълго. Базел върна гола само 4 минути по-късно. Муса Дембеле загуби топката, тя попадна в Марко Щрелер, който проби отляво и подаде дълъг пас към връхлитащия по дясното крило Мохамед Салах, който с мощен удар преодоля американския ветеран Брад Фридъл - 1:1.
Отговорът на Тотнъм бяха два пропуска пред вратата на Зомер съответно а Муса Дембеле и Адебайор. В 40-ата минута Кайл Ноутън все пак получи жълт картон за поредното си нарушение срещу Салах. До края на полувремето Базел успя да организира също две опасни атаки чрез Марко Щрелер и Фабиан Фрай, но до гол не се стигна.

Началото на втората част започна по мечтан начин за домакините. При изпълнение на корнер Драгович се реваншира за грешката си при първия гол за Тотнъм и изведе отбора си напред в резултата. Фабиан Шар изпълни статичното положение, Брад Фридъл отрази топката, но Драгович дебнеше наблизо и успя да се разпише.

При този резултат "шпорите" вече нямаха друг избор, освен да се хвърлят с всички сили напред в търсене на втори гол, който да прати мача в продължения. В 55-ата минута Адебайор беше близо до изравнителен гол, но отново нямаше късмет.
Атакует на Тотнъм следваха една след друга, а треньорът на Базел Мурат Якин подсили отбраната изваждайки от игра нападателя Щокър за сметка на Маркус Щайнхофер. Отговорът на Андре Вилаш-Боаш беше двойна смяна. Том Хъдълстоун и Беноа Асу-Екото заеха местата съответно на Скот Паркър и Кайл Ноутън.
В 81-ата минута Гилфи Сигурдсон стреляя от 30-ина метра, но топката прелетя далече от целта.

Все пак лондончани стигнаха до изравнителен гол в 82-ата минута и отново герой беше Клинтън Демпси. Американецът овладя с гърди далечен пас в наказателното поле и без много подготовка стреля с левия крак. Топката закачи тялото на стража Зомер, но все пак влезе в мрежата - 2:2.

При този развой на мача домакините се активизираха, а при една от атаките им Ян Вертонген фаулира грубо Марко Щрелер и получи червен картон.
Тотнъм удържа равенството до края на редовното време и доведе мача до продължения.

Лондончани минаха в защита с мисълта да опазят равенството и да стигнат до дузпи. В 113-ата минута треньорът на Базел извърши и последната си смяна - 20-годишният Салах беше заменен от опитният ас Александър Фрай, който още в следващата минута можеше да сложи точка на спора, но героична намеса на Майкъл Доусън опази мрежата суха. Фрай отново изтормози защитата на Тотнъм, но този път с опасността се справи Том Каръл. В крайна сметка и второто продължение завърши без гол и така се стигна до изпълнение на дузпи.

Фабиан Шар изпълни точно първия наказателен удар за Базел. Том Хъдълстоун пропусна за Тотнъм. Капитанът на швейцарците Марко Щрелер направи 2:0, Сигурдсон напмали н 1:2, а Фабиан Фрай със страховито изпълнение отново върна аванса.
 С изключително несериозно изпълнение Адебайор прати топката в трибуните, а при следващия удар Марсело Диас сложи точка на спора - 4:1 при изпълнението на дузпите и първи полуфинал в Европа за Базел.

Базел - Тотнъм 2:2 (4:1 при дузпите)

0:1 - Демпси (23)
1:1 - Салах (27)
2:1 - Драгович (49)
2:2 - Демпси (82)

Снимки: Getty Images