Борусия (Д) разказа играта на Зенит (видео)

Миналогодишният финалист Борусия (Дортмунд) надигра с 4:2 като гост Зенит в първа 1/8-финална среща от Шампионската лига. Головете за германския тим реализираха Хенрих Мхитарян (4), Марко Ройс (5) и Роберт Левандовски (61, 71), а за отбора от Санкт Петербург точни бяха Олег Шатов (57) и Хълк (69-дузпа).

В първия си официален мач за 2014 година лидерът в класирането на руската Премиер Лига Зенит показа немощ в атака и се срина тотално в отбрана, като можеше да получи във вратата си още голове.

Още в четвъртата минута Марко Ройс проби в наказателното поле на домакините, топката достигна до Хенрих Мхитарян и арменският плеймейкър с удар отблизо откри резултата в полза на "жълто-черните". Секунди след това резултатът вече бе 0:2. Този път Ройс получи топката в наказателното поле на Зенит след центриране на Мхитарян и с прецизен удар от въздуха направи безпомощен вратаря Юрий Лодигин.

До края на първата част дортмундци бяха пълновластни господари на терена и можеха да направят аванса си в резултата още по-голям, но пропуснаха 2-3 добри положения за гол. Положението на Зенит пък стана още по-тежко след четвърт час игра, след като една от звездите на тима - Андрей Аршавин, трябваше да бъде принудително сменен още в 15-ата минута от Анатолий Тимошчук.

Второто полувреме започна с нови заплахи за вратата на Зенит. И гол падна, само че изненадващо във вратата на Борусия. В 57-ата минута футболистите на Лучано Спалети най-после сътвориха нещо по-смислено пред противниковата врата и след сериозно разбъркване намалиха резултата на 1:2. Точен бе халфът Олег Шатов. Хълк бе изведен в много добра позиция, но не успя да преодолее вратаря Роман Вайденфелер. Новото попълнение Соломон Рондон получи шанс за добавка, но уцели греда, въпреки че бе длъжен да реализира гол. Зенит обаче имаше късмета топката да попадне в Шатов и той я насочи в мрежата на дортмундци. При попадението имаше и неотсъдена засада на Рондон.

Отговорът на германците бе светкавичен и много скоро резултатът стана 1:3. Лукаш Пишчек проби отдясно и подаде на Левандовски, а полският нападател не пропусна да изпрати топката в мрежата зад Лодигин.

Головото шоу обаче изобщо не бе свършило. В 69-ата минута Хълк намали на 2:3 от дузпа, която бе доста спорна. Виктор Файзулин нахлу в наказателното поле на гостите и се сблъска с играч на Борусия, а шотландският рефер Уилям Колъм прецени, че има основания да посочи бялата точка. Бразилската звезда Хълк с безпощаден мощен шут опъна мрежата зад Вайденфелер и отново върна интригата в двубоя.

Играчите на Юрген Клоп обаче все още не бяха казали последната си дума. Само две минути, след като получиха второто попадене във вратата си, германците реализираха четвърти гол. Негов автор стана Левандовски, който бе намерен в наказателното поле на Зенит от Ройс и с прецизен изстрел насочи топката в долния десен ъгъл на вратата, пазена от Лодигин - 2:4.

До края на срещата нови попадения не бяха реализирани и Борусия си осигури повече от удобен резултат преди реванша, който се очертава да бъде почти протоколен.