Хамбургер ШФ е жив! Три юмрука смазаха Дортмунд (видео)

Някогашният гранд на германския футбол Хамбургер ШФ пое глътка въздух, след като прегази Борусия (Дортмунд) с 3:0 в среща от 22-ия кръг и сложи край на кошмарната си серия от седем поредни загуби за първенство. Петер Ирачек (42'), Пиер-Мишел Ласога (58') и фамозно изпълнение на Хакан Чалханоолу (90') зарадваха феновете на "Имтех Арена" в дебютния мач на новия старши треньор Мирко Сломка. Успехът изкачи "Червените шорти" до 16-ото място, което праща на бараж. За последно Хамбургер беше печелил на 24 ноември, след което изпадна в криза. Поражението на Борусия пък дава шанс на Байер (Леверкузен) да увеличи преднината си пред вестфалци в битката за второто място.

Сломка започна смело, като промени тактическата постройка на отбора от налаганото досега 4-2-3-1 на любимото му от Хановер 96 4-4-2. Така в предни позиции Ласога не беше изолиран и имаше подкрепата на Чалханоолу. "Шпортферайн" обаче спечели мача заради невероятния дух и себераздаване на играчите. От първата минута те се вкопчиха в здрава битка и нито за секунда не свалиха темпото. Перфектна игра в защита ограничи до минимум възможностите пред гостите и дори футболист от класата на Роберт Левандовски беше неузнаваем.

Хамбургер успя да поведе в 42-ата минута, когато Ласога отлично отигра топката и подаде към включилия се Ирачек. Чехът изпревари разсеяния Пиер-Емерик Обаменяг и с глава забоде кълбото за 1:0. Марсел Шмелцер пък носи вина за второто попадение, след като в 58-ата минута покри засадата и Ласога порази мрежата зад Роман Вайденфелер за 2:0.

В 67-ата минута нов гол на домакините беше отменен заради нарушение в атака. "Жълто-черните" имаха две добри възможности. В 71-ата минута Рене Адлер майсторски отрази коварен удар с глава на Лукаш Пишчек. В 82-ата минута пък топовен шут на Марко Ройс мина над гредата.

Най-красивото от спектакъла обаче беше оставено за края. В продължението на редовното време играчите на Борусия подцениха нарушение около центъра, при което Чалханоолу стреля директно към вратата от около 40 метра и кълбото се заби в мрежата за 3:0. Епичен завършек на епичен ден в Хамбург!

След седмица на отбора от Северна Германия предстои гостуване на регионалния съперник Вердер (Бремен), който също е застрашен от изпадане. Тимът на Юрген Клоп пък приема Нюрнберг.