Канада спечели безпрецедентна олимпийска титла в женския кърлинг

Отборът на Канада спечели олимпийската титла по кърлинг при жените без допусната загуба на турнира в Сочи. Северноамериканките в състав Дженифър Джоунс, Кейтлин Лоус, Джил Офисър, Дон МакЮън и Кърстен Уол триумфираха на финала срещу шампионките от Торино 2006 и Ванкувър 2010 Швеция. Така канадките взеха второ олимпийско злато в историята на женския кърлинг след триумфа си на Игрите в Нагано 1998, когато този спорт дебютира в олимпийската програма.

Съставът на "Кленовите листа", воден от скипа Дженифър Джоунс, стигна заслужено до титлата след безпрецедентни 11 поредни победи и нито една загуба в Сочи, включително и успех с 9:3 точки над шведките в предварителната група. На финала днес канадките взеха сладък реванш от скандинавските си съпернички за загубата с 6:7 на финала на домашната си Олимпиада във Ванкувър преди четири години.

Северноамериканките поведоха рано с 3:1, но шведките изравниха за 3:3 в средата на мача. Канада нанесе своя удар в края, след като записа четвърта точка в осмия енд, а веднага след това взе още две точки за 6:3, след което шведките се отказаха, тъй като нямаха реални шансове да стигнат поне до равенство в последната десета част.