Миг невнимание провали Ман Сити, Барса докосва четвъртфиналите (видео)

Барселона повали с 2:0 като гост Манчестър Сити на "Етихад Стейдиъм" и направи огромна крачка към 1/4-финалите на Шампионската лига. След равностойно първо полувреме Лионел Меси откри резултата от дузпа в 54-ата минута. Нарушението беше извършено срещу самия него от Мартин Демикелис, който получи и директен червен картон. В добавеното време Даниел Алвеш завърши перфектна контра на каталунците с втори гол и до голяма степен предреши крайния победител в сблъсъка.

Като цяло двата отбора изнесоха тактически двубой, в който решаващ се оказа моментът с дузпата. Преди това "гражданите" имаха по-чистите положения и могат да съжаляват, че не водеха в резултата. Домакините в няколко ситуации можеха да изравнят при 0:1, но Барса търпеливо дочака последните секунди, в които вкара втори гол и стопи до минимум шансовете на английския тим да се добере до следващата фаза.

И двамата мениджъри Мануел Пелегрини и Херардо Мартино заложиха на възможно най-добрите 11, с които разполагат, като на скамейката останаха звезди като Един Джеко и Самир Насри за "гражданите" и Неймар и Педро Родригес в състава на каталунците.

На вратата на Ман Сити бе английският национал Джо Харт, а пред него действаха Пабло Сабалета и Гаел Клиши по двата бека и Венсан Компани и Мартин Демикелис в центъра на отбраната. В средата на терена започнаха Туре Яя и Фернандиньо, а головете във вратата на Виктор Валдес се чакаха от Давид Силва и Алваро Негредо.

В състава на Барса се завърна Чави Ернандес, който ще си партнираше с Андрес Иниеста, Серхио Бускетс и Сеск Фабрегас. Напред бяха изнесени суперзвездата Лиоонел Меси и намиращият се в отлична форма Алексис Санчес. Пред вратаря Виктор Валдес пък бе квартетът Дани Алвеш, Жерард Пике, Хавиер Масчерано и Жорди Алба.

И двата отбора започнаха предпазливо, а в действията им си личеше подчертаният стремеж да не допуснат грешка още в първите минути на двубоя. Барселона владееше топката продължително и опитваше да намери пролука в защитния вал на домакините, а "гражданите" търсеха с дълги подавания Алваро Негредо.

След четвърт час игра футболистите на Пелегрини започнаха по-смело да навлизат в половината на Барса. Това въодушеви феновете на "гражданите", които с всички сили подкрепяха любимците си. Първата по-интересна ситуация създаде Негредо, който догони хубав пас на Давид Силва, преодоля Валдес, но от малък ъгъл нямаше как да насочи топката във вратата. Хесус Навас също се активизира и на Жорди Алба не му бе никак лесно да спира набезите на своя сънародник.

По-активната игра на Сити определено притесняваше защитата на Барса. Валдес спаси изстрел на Негредо, а халфовете на гостите не съумяваха да наложат обичайния си стил с множество къси подавания заради дълбоката преса на футболистите в синьо-бяло. Меси оставаше изолиран, а усилията на Бускетс, Чави и Иниеста в средата на терена не даваха почти никакъв резултат.

Като цяло до почивката мачът не оправда големите очаквания, а голови ситуации почти липсваха. За сметка на това футболистите извършиха няколко груби нарушения и реферът Йонас Ериксон се видя принуден да покаже жълти картони на Негредо, Александър Коларов и Даниел Алвеш.

Втората част също започна равностойно, но една грешка на домакините наклони везните рязко в полза на Барса. Загубена топка в центъра доведе до дълъг пас към Меси, който с лекота надбяга Демикелис. В отчаян опит да спре сънародника си бранителят на Манчестър Сити направи шпагат, но закачи крака на Меси и съдията Йонас Ериксон беше категоричен - дузпа и червен картон.

Останаха леки съмнения дали нарушението не е извършено на границата на наказателното поле, но това никак не вълнуваше Меси, който хладнокръвно преодоля Джо Харт и откри резултата.

В минутите след гола Барса веднага се опита да вкара втори, с който да си улесни задачата преди реванша. Каталунците сътвориха няколко опасни флангови атаки, но отбраната на Сити удържа натиска, а влизането в игра на Самир Насри помогна на домакините да стоят по-стабилно в средата на терена.

В 67-ата минута удар на Чави излезе в аут, а веднага след това Дани Алвеш пропусна великолепна възможност да прати "гражданите" в нокдаун. Бразилецът изскочи на скорост в наказателното поле, но диагоналният му изстрел профуча покрай гредата. Ман Сити отговори с хубав пробив на Гаел Клиши, но центрирането на левия бек попадна право в ръцете на Валдес.

Независимо от численото неравенство Сити имаше своите шансове да изравни. В 76-ата минута Давид Силва стреля силно, но Валдес се намеси решително. Междувременно Херардо Мартино смени Алексис Санчес с неймар, който трябваше да внесе повече острота при контрите на Барселона. В 81-ата минута Фабрегас прати топката в мрежата, но голът правилно беше отменен заради засада.

В края на двубоя Манчестър Сити дори опита натиск, а Валдес показа несигурност при центриранията, но тя не беше наказана. Вместо това, при една от контрите на гостите Неймар намери по отличен начин Дани Алвеш и този път той беше безмилостен - 0:2 и спокойствие за Барса преди реванша на "Камп Ноу".

МАНЧЕСТЪР СИТИ - БАРСЕЛОНА 0:2 (0:0)