Голова буря на "Камп Ноу", Меси мачка рекорди и гледа към висините (видео)

Шампионът на Испания Барселона разби с 6:0 Райо Валекано в дуел от 24-ия кръг на Ла Лига, игран пред 74 517 зрители на "Камп Ноу". Лионел Меси реализира два гола (36 и 68), с които се изкачи на третата позиция във вечната ранглиста за попадения в Примера дивисион. Аржентинецът вече има 228 гола (в 263 мача), задмина Алфредо ди Стефано (227 гола) и се изравни с Раул. Пред него остават само Уго Санчес (234) и Телмо Сара (251).

Интересното е, че Лео беше изваден от игра в 74-ата минута предвид предстоящия двубоя с Манчестър Сити в Шампионската лига. Иначе останалите попадения за каталунския тим вкараха Адриано (2), Алексис Санчес (52), Педро Родригес (56) и Неймар (89). Барса отново си върна лидерската позиция, измествайки Атлетико Мадрид заради по-добрата голова разлика.

Карлес Пуйол се завърна в стартовия състав до Жерард Пике в центъра на защитата. Каталунският ветеран се появи сред титулярите в домакински шампионатен двубой за първи път от март 2013 година. Триото в нападение беше традиционното: Алексис Санчес, Лионел Меси и Педро Родригес. Пако Хемес разчиташе на 4-2-3-1 с централен нападател Хоакин Ларивей.

Срещата започна мълниеносно с гръмотевичен гол във втората минута. Адриано Корея подпечата марката си с поредно попадение от далечно разстояние. След изпълнението на център каталунците не изпуснаха владението, раздадоха си 24 паса и атаката завърши с топка в мрежата. Бразилският бек намери много точно далечния долен ъгъл с изстрел от около 22 метра.

"Пчеличките" бързо намериха отговор с шут на Яго Фалке в четвъртата минута. Офанзивният халф се вклини в центъра на каталунската защита и стреля от дъгата, но Виктор Валдес улови. В десетата минута зрителите на "Камп Ноу" можеха да станат свидетели на фамозен гол, но Андрес Иниеста не беше докрай акуратен. От въздуха "осмицата" изрита топката от центъра, прехвърли Рубен Мартинес, но кълбото премина покрай гредата.

В 14-ата минута Лео Меси овладя на гърди с гръб в наказателното поле и с мигновено обръщане нацели близкия стълб след опит с десния крак. Гостите от "Вайекас" играеха много смело, пресираха и често владееха продължително, но допускаха грешки в защита. В 18-ата след страхотен рейд на Иниеста отляво Педро преодоля защитник и нацели близката греда.

В 21-ата Алексис Санчес направи непростима грешка, която отне втория гол. Чилиецът получи от Иниеста и не съумя да пусне към откъсналия се Меси, който се беше озовал на празна врата. В 27-ата мадридчани бяха много близо до изравняване след грешка на Пуйол, но на два пъти Валдес се намеси много точно в критични ситуации. "Блаугранас" създаваха положения пред Рубен Мартинес, като нерядко действаха и на контраатаки като резултат от пресата на съперника. В 32-ата Ла Пулга навърза защитата, но от малък ъгъл не намери пространство за стрелба.

В 36-ата дойде дълго търсеният втори гол. Меси получи огромно пространство зад защитата след страхотен пас на Фабрегас, вратарят излезе неразчетено и аржентинецът ювелирно го прехвърли с фино докосване, като топката мина над главата на изправения Рубен - 2:0. Това беше 12-и гол в Примера и общо 227, с който се изравни с "бялата" легенда Алфредо ди Стефано по шампионатни попадения. До края на полувремето острите "синьо-червени" нападения приключиха с неточни последни подавания.

В 52-ата минута Алексис получи голова топка от Меси и не сгреши. Чилиецът намери левия долен ъгъл на вратаря с изстрел от 17 метра и отбеляза. Две минути по-късно Ларивей се сдоби с шанс да върне поне малко от интригата, но фалцовият му опит беше брилянтно отразен от Валдес. В 56-ата каталунците реализираха четвърто попадение. Един от най-добрите днес Иниеста отново показа магията си с прекрасно подаване към Фабрегас, който на свой ред изведе Педро на празна врата - насочване и гол.

В 64-ата Иниеста намери Меси, който шутира от прекрасна за него позиция до гредата в аут. Минута по-късно появилият се след месец отсъствие Неймар получи чудесна топка от Даниел Алвеш, но се забави. В 67-ата пред Алвеш се откри възможност за попадение, но кълбото профуча покрай втората греда.

В 68-ата минута обаче нямаше прошка, след като удара нанесе Лионел Меси. Алексис подаде на 17-ия метър и аржентинецът с лекота преодоля вратаря с технично насочване - 5:0. Това беше попадение под номер 228 за Лео в Примера и общо 337 във всички турнири. В 74-ата минута Херардо Мартино реши да запази сили на Меси и го извади от игра, давайки терен за изява на Кристиан Тейо. В 76-ата шестото попадение "висеше", но Зе Кащро спря пътя на топката от голлинията след удар на Фабрегас.

В 84-ата "пчеличките" напомниха за себе си с хубав удар на бившия кадър на Барселона Рубен Рочина. В 89-ата минута публиката видя последното попадение в спектакъла, което беше и най-зрелищно. Завърналият се Неймар пое топката от центъра, преодоля няколко футболисти и със силен шут от 24 метра постави топката в дясната сглобка на вратата, пазена от Рубен Мартинес - 6:0 и завършена голова фиеста на "Камп Ноу".

В днешния мач "лос кулес" записаха третото си най-слабо владение на топката в шампионатен двубой от Примера - 58,7 процента, като се очакваше гостите да се сборят по този показател. Барселона върна облика си в днешния мач, но голямото изпитание ще е във вторник вечер, когато е първият сблъсък срещу Манчестър Сити от 1/8-финалите в Шампионската лига. Райо ще продължи със зъби и нокти битките за оцеляване в елита.

Снимки: Getty Images/Guliver