Мюфа-Жанде след успеха в Боровец: Всичко тук е на равнището на Световната купа

Французинът Виктор Мюфа-Жанде изрази задоволството си от пистата "Петър Попангелов" в курорта Боровец, на която той днес спечели гигантския слалом от Европейската купа по ски-алпийски дисциплини. "Щастлив съм от победата в това много силно състезание. Пистата беше чудесна - с най-твърдия и добър сняг, на който съм карал през този сезон. Всичко тук е на равнището на Световната купа. Надявам се на добро представяне и в утрешния слалом", заяви Мюфа-Жанде, който през годините е участвал в стартове от Европейската купа в Банско и в Пампорово.

Джовани Борсоти от Италия завърши втори на 39 стотни от секундата след победителя. "Страхотно състезание. Конкуренцията беше много силна, а трасето и условията - великолепни. Няма как да не съм доволен от представянето си днес. В слалома ще карам с по-заден номер - може би с 35, но ще направя всичко възможно отново да запиша успех, както днес направи Фелер", каза Борсоти. Въпреки че стартира с номер 25, австриецът Мануел Фелер постигна най-доброто си до момента класиране в гигантски слалом за Европейската купа. Той остана трети на само 3 стотни след италианеца. "Респект към организаторите и публиката! Почти никъде не съм виждал толкова зрители и такава атмосфера в стартове за Европейската купа. Аз също смятам, че тук нивото е като на Световна купа - и като организация, и заради много силното присъствие на състезатели от елита", заяви Маркус Фелер.

Камен Златков постигна най-предно класиране от българите. 16-годишният талант завърши 35-и на 7,62 секунди след победителя. Веднага след него с 4 стотни по-слабо време се нареди неговият връстник Алберт Попов. Йоан Тодоров остана 39-и с разлика 8,98 секунди от Мюфа-Жанде. Стефан Присадов и Георги Нушев, както и още 15 състезатели, не завършиха първия манш. Тежка контузия пък получи французинът Рой Пикар, който беше изнесен от трасето със спасителна шейна.

"Тази писта определено е най-добрата от всички за Европейската купа и съперничи на трасетата за Световната купа", заяви шведът Маркус Валднер, рейс-директор на ЕК за мъже. Боровец два пъти е бил домакин на кръгове за Световната купа през 1981 и 1984 година, а през 1986 година липсата на сняг не позволява провеждането на състезанията в курорта над Самоков. Вчера стана ясно, че в плановете на община Самоков, БФСки и концесионера на пистите и съоръженията "Бороспорт" е Боровец да се върне в календара на Световната купа.

Между двата манша днес, под бурните аплодисменти на публиката, демонстративно паралелно спускане направиха легендарните скиори Петър Попангелов и Марк Жирардели. На същата писта преди 30 години Жирардели печели слалома за Световната купа, а Попангелов завършва 11-ти. Утре в Боровец ще се проведе и слалом за ЕК. Достъпът на зрители отново ще бъде свободен, като за всички е осигурен безплатен транспорт от курорта и от Самоков.