Пиронкова с победа в Дубай след спасен мачбол и отказване на съперничката

Първата ракета на България Цветана Пиронкова започна с трудна победа участието си в квалификациите на турнира в Дубай с награден фонд 2 милиона долара. 26-годишната пловдивчанка престоя на корта повече от 2 часа и половина и при резултат 6:7(4), 7:6(5), 5:0 съперничката й Виталия Дяченко (Русия) се отказа. Така заемащата 52-ото място в световната ранглиста Пиронкова ще се изправи във втория кръг на пресявките срещу представителката на Канада Южени Бушар, която достигна до 1/2-финалите на Откритото първенство на Австралия в началото на годината. 19-годишната канадка, 19-a в класацията на WTA, се наложи трудно с 5:7, 6:3, 6:3 срещу Вера Душевина (Русия) в първия си мач от квалификациите.

В откриващия сет Пиронкова и 487-ата в ранглистата Дяченко си размиха по два пробива и така се стигна до тайбрек. В него рускинята бе по-убедителна и го спечели със 7:4 точки. Втората част също не мина без размяна на пробиви - по един за двете тенисиски. В десетия гейм българката спаси и мачбол, а малко по-късно надделя със 7:5 точки в тайбрека, за да изравни резултата в частите. В решаващия трети сет 23-годишната рускиня не издържа и при изоставане от 0:5 се отказа от двубоя след 2 часа и 34 минути игра.

Припомняме, че преди броени дни Цвети и Дяченко се срещнаха в първия кръг на квалификациите в Доха (Катар). Тогава Пиронкова спечели далеч по-лесно - с 6:2, 6:3.