Чаканото зрелище в мъжкия хокей започна с успех на Швеция над Чехия

Най-голямото зрелище на зимни Олимпийски игри хокеят на лед за мъже започна с красив мач между Швеция и Чехия, завършил с успех на скандинавците с 4:2. Двубоят в леден дворец „Болшой” бе от предварителна група „С”, където са още Латвия и Швейцария, играли по същото време в „Арена Шайба”.

Шведите, един от изразените фаворити за крайна победа в турнира, започнаха мощно, като с попадения на Ерик Карлсон на два пъти, единият при разигран пауър плей, а другият при отложен такъв, Патрик Берглунд и Хенрик Зетерберг дръпнаха с разгромното 4:0 до 25-ата минута. Преди четвъртата шайба стартиралият на вратата на Чехия Якуб Коварж бе заменен с Александър Салак. На моменти „жълто-сините” затваряха опонента си за по цели минути в зоната му, напрежението пред врататата на тима на Алойс Хадамчик беше постоянно.

Когато обаче всичко изглеждаше загубено за шампионите от 1998-ма, се появиха тези, които трябваше да измъкват отбора от дупката – най-опитните. Първо Марек Жидлицки с мощен удар на влизане в зоната проби Хенрик Лундквист, а по-малко от две минути след това друг ветеран, Яромир Ягър, пусна леко шайбата към свой съотборник пред вратата, но тя без да бъде докосвана от никой спокойно мина зад голлинията за 2:4 и мачът отново „оживя”. До края на втората третина двата състава си размениха по няколко опасни удара, но развръзката бе отложена за последната.

В последната част чешките хокеисти получиха възможност два пъти да играят с човек повече и неуспехът в тези отрязъци може би не им дадоха да се доближат максимално до Швеция или дори да изравнят. В критичните сиутации за Тре Крунур надеждно действаше Лундквист.

Така със страхотни първи 25 минути момчетата на Пер Мортс започнаха турнира с победа, а за чехите остават изводите от слабия старт на двубоя, който се оказа решаващ.

В следващите си мачове шведите срещат Швейцария, а чехите Латвия. Това ще бъде на 14-ти февруари.