Две шампионки в спускането в Сочи, Тина Мазе вече има и олимпийско злато

Две са шампионките в спускането от програмата на ски-алпийските дисциплини на Олимпийските игри в Сочи. Златото спечелиха словенската звезда Тина Мазе и швейцарката Доминик Гизин, които дадоха равно първо време: 1:41.57 минута. Бронза спечели друга швейцарка - младата и много талантлива Лара Гут, която остана на 10 стотни зад победителките. Шампионката от суперкомбинацията и водачка в генералното класиране за Световната купа Мария Хьофъл-Рийш (Германия) днес нямаше ден и остана едва 13-а, но повече от секунда след победителките.

Една от фаворитките за медал Тина Вайратер (Лихтенщайн) пропусна днешното състезание заради контузията в коляното, която получи по време на една от тренировките в Сочи. Разбира се, златната медалистка в тази дисциплина от Игрите във Ванкувър преди 4 години Линдзи Вон (САЩ) също нямаше възможност днес да защитава олимпийската си титла. Контузия попречи на кралицата на скоростните дисциплини да участва в Сочи.

За Тина Мазе това е първи златен медал от Олимпийски игри в кариерата й. 30-годишната словенка спечели 2 сребърни отличия във Ванкувър преди 4 години - в коронната си дисциплина гигантски слалом и в супергигантския слалом. Медалът на Мазе е исторически, тъй като е първо злато за Словения не само в Сочи, а изобщо на Зимни Олимпийски игри. Мазе е и първата жена в историята на словенския спорт с три олимпийски медала.

Тина Мазе, която e една от шестте скиорки-алпийки в историята с победи и в петте отделни дисциплини за Световната купа, миналата година бе неудържима и спечели Големия кристален глобус с рекордните 2414 точки, но през този сезон изпитваше много проблеми. Словенката пристигна в Сочи със само една победа за Световната купа - в спускането в Кортина Д'Ампецо (Италия) в края на януари. Тя направи смяна в треньорския си екип след неучедителния старт на сезона и това решение се оказа правилно, тъй като словенката намери най-добрата си форма тъкмо в най-важния момент. Мазе бе много близо до медал и в суперкомбинацията преди броени дни, но остана четвърта, на 10 стотни от бронза.

За 28-годишната Гизин пък това е първи медал от голямо състезание. Тя има 3 победи за Световната купа (2 в спускането и 1 в Супер-Г), но до този момент нямаше отличие от световно първенство или Олимпийски игри.

Как протече днешното състезание? Първата спуснала се скиорка - швейцарката Фабиен Сутер, се задържа известно време на първото място, но стартиралата с №8 нейна сънародничка Доминик Гизин я изпревари. До края на състезанието никой не успя да измести от първото място Гизин, макар че Лара Гут се доближи много до времето й. Дойде ред на Тина Мазе и тя имаше лек аванс на контролите преди финала. В крайна сметка, тя даде абсолютно същото време с това на Гизин и вдигна победоносно ръце.

Стартиралата веднага след Мазе австрийка Анна Фенингер бе може би последната състезателка, която можеше да се намеси в спора за медалите. Тя бе с по-добро време от водачките в класирането на първата контрола, но веднага след нея допусна грешка и не завърши. Мазе и Гизин вече можеха да празнуват, въпреки че норвежката Лоте Смисет Сеерстед със стартов номер 26 направи много силно спускане и не бе далеч от това да сътвори сензация, но в крайна сметка финишира шеста.

Утре няма състезания в ски-апийските дисциплини, а в петък е суперкомбинацията при мъжете. Следващият старт при жените пък е Супер-Г в събота.