Пиронкова разказа играта на №14 в света

Преминалата през квалификациите Цветана Пиронкова се класира за втория кръг на турнира в Доха, Катар с награден фонд 2 440 070 долара, след като надделя с 6:3, 6:3 срещу поставената под номер 11 в основната схема Роберта Винчи (Италия). 26-годишната пловдивчанка продължава добрите си изяви от началото на годината, а в следващия си мач ще се изправи срещу Аника Бек. В изцяло германски сблъсък 55-ата в света Бек отстрани Мона Бартел със 7:6(5), 6:2.

Пиронкова, която е 52-ра в ранглистата, започна силно още в началните минути на срещата. Първата ни ракета реализира ранен пробив и поведе с 2:0, след което със сервис гейм на нула преднината й стана 3:0. Цвети изпусна подаването си в петия гейм, но веднага след това се възползва от неубедителните изяви на съперничката си и проблемите й със сервиса, за да нанесе нов удар за 4:2. 30-годишната Винчи, която е 14-а в класацията на WTA и е шампионка на двойки от Откритото първенство на Австралия, продължи да има затруднения при подаванията си и двойните грешки не закъсняха. Пиронкова пропусна два сетбола в деветия гейм, но все пак затвори частта при свой сервис за 6:3 след 35 минути игра.

Най-добрата ни тенисистка имаше инициативата и във втората част. Пиронкова поведе с 4:0 след серия от фантастични печеливши удари от бекхенд, които нямаше как да бъдат отразени от Винчи. Итлианката успя да върне единия пробив, възползвайки се от лек спад в играта на Цвети в шестия гейм, но това не й помогна да стигне до обрата в срещата. С бекхенд уинър Пиронкова направи резултата 5:2 в своя полза след поредния пробив. Сервирайки аз победата, родната ни тенисистка се поддаде на напрежението и след двойна грешка на свой ред допусна пробив за 3:5. Няколко минути по-късно обаче, продължавайки традицията да печели подаванията на Винчи сравнително лесно, българката осъществи нов пробив и сложи край на спора при 6:3.

Мачът продължи 71 минути, като това бе първи успех за Пиронкова от четири мача срещу Роберта Винчи. Българката завърши сблъсъка с 6 аса и една двойна грешка. Представителката на Италия пък остави в статистиката 3 директни точки от сервис и още толкова двойни грешки. С днешната победа Цвети си заслужи чек за 12 900 долара и 60 точки за световната ранглиста, като към тях се прибавят още 30 от квалификациите. Това означава, че при следващото обновяване на класацията на WTA пловдивчанката ще се завърне в Топ 50.