Отново е време за дерби! Ще видим ли нов триумф на "червените" или този път победата ще е за Левски - на живо със стартовите състави

Меси изплува от водата и върна Барса на върха, скандален гол за каталунците (видео)

Отборът на Барселона е новият лидер в Примера след успех с 4:1 като гост на Севиля в тежък сблъсък от 23-ия кръг на испанското първенство, игран при подгизнал терен и почти постоянен дъжд на "Рамон Санчес Писхуан". "Бяло-червените" поведоха с попадение на Алберто Морено в 15-ата минута. В 34-ата съдията Хосе Антонио Тейшейра Витиенес призна гол на Алексис Санчес след кристална засада. Последва избухването на Лионел Меси, който се отчете с попадения в 44-ата и 56-ата минута. Сеск Фабрегас затвърди успеха в 88-ата минута. Така след 23-ия кръг Барса, Реал Мадрид и Атлетико Мадрид имат равни точки, но каталунците са с по-добра голова разлика.

Андрес Иниеста се завърна в стартовия състав на каталунците след поредица от мачове на пейката и изигра силни 90 минути. В атака за "синьо-червените" Херардо Мартино постави Алексис Санчес, Лионел Меси и Педро Родригес. Марк Бартра беше партньор на Жерард Пике в центъра на защитата, а Алекс Сонг зае мястото на Серхио Бускетс. Унай Емери заложи на 4-4-2. Карлос Бака и Кевин Гамейро дърпаха атаката на андалусците.

Преди началото на двубоя Иван Ракитич получи наградата си за най-добър в Примера за месец януари. Андалусците започнаха срещата с дълбока преса, от която играта на гостите от "Камп Ноу" страдаше. Мокрият терен беше капан за продължителните подавания. "Блаугранас" разиграваха, но доста далеч от вратата на противника. Опасностите бяха пред Виктор Валдес. В седмата минута Пике в последния момент спря пътя на топката след шут на Гамейро. Минута по-късно опит и на Висенте Ибора беше блокиран.

В 15-ата минута Иван Ракитич надигра Пике отдясно, навлезе в наказателното поле, там се раздадоха няколко паса, топката стигна до Алберто Морено, който с помощта и на рикошет в крака на Бартра реализира от 17 метра - 1:0. Пет минути по-късно "бяло-червените" бяха на сантиметри от втори гол. Ракитич центрира от фаул, Бака беше оставен да стреля с глава, но кълбото се отби от гредата.

За първи път каталунците влязоха в наказателното поле на съперника едва в средата на полувремето. В 24-ата Меси получи пространство, намери Алексис Санчес надясно, но той сбърка при паса. В 27-ата Чави Ернандес отправи първи удар, който беше уловен лесно от Бето. В 28-ата Мартин Монтоя влезе с топка в наказателното поле, върна назад, но Алексис не уцели топката. В следващата атака севилци пропуснаха много изгодна възможност. Пике беше надигран от Бака при изритана напред топка, "деветката" намери Ракитич, който обаче шутира встрани.

В 34-ата минута Барса успя да изравни при явна засада. Меси центрира от фаул, Алексис Санчес отбеляза с глава на втората греда. Повторенията ясно показаха наличието на неотсъдена засада. В 43-ата отново стана горещо пред Валдес. Ракитич центрира от фаул, получи се разбъркване и в крайна сметка никой не нанесе удар. В 44-ата "лос кулес" изковаха убийствена контра, завършена майсторски от Меси. Педро Родригес подаде на аржентинеца на пеналта, "десетката" овладя и от ждроб разстреля вратаря Бето с шут по диагонала.

Втората част започна с натиск на Севиля. В 50-ата Мартин Монтоя подцени една топка, загуби от Витоло, който сам срещу вратаря насочи ниско покрай гредата. Може би имаше нерегистрирано нарушение срещу десния защитник. В рамките на 52-ата минута каталунците развиха две добри атаки, но първо Меси не овладя добре, а след това Алексис шутира от малък ъгъл покрай гредата. В 54-ата Бака изпрати бомба от 20 метра, Валдес изби, топката попадна в краката на Гамейро, но каталунският страж покри ъгъла.

В 56-ата барселонци успяха да измъкнат топката, Иниеста получи пространство, подаде към дъгата, Меси овладя и стреля много точно долу в десния ъгъл на Бето, като топката влезе и с помощта на гредата. Това беше 11-о попадение на Лео в Примера и трето в последните две срещи. Минута по-късно отново се появи пролука в защитата на домакините, но Алексис не стреля точно.

Шампионите заиграха по-спокойно след гола. В 65-ата Меси и Педро не си раздадоха добре пред вратата на Бето. В 69-ата Ракитич центрира от фаул, Федерико Фасио спечели спора във въздуха, но топката остана малко зад него. В 73-ата неточност в играта на Пике позволи на Бака да стреля, но от малък ъгъл кълбото намери външната страна на мрежата. В 76-ата преотстъпеният от Реал Мадрид Денис Черишев получи топка зад защитата, но не отигра добре сам срещу Валдес.

В 79-ата един от най-добрите днес Андрес Иниеста разви прекрасна контра, но Меси се подхлъзна в наказателното поле. В 83-ата Меси изведе Адриано Корея в наказателното поле и сантиметри разделиха топката от далечния горен ъгъл. В 88-ата резервата Сеск Фабрегас технични копна над Бето за крайното 1:4. Голямата работа тук свърши Алексис Санчес с рейд отдясно и асистенция.

Така Барса поведе колоната след само седмица на втората позиция. В Испания първи показател в крайното класиране след точките са директните сблъсъци. До изиграването на всички мачове обаче се гледа головата разлика.

Снимки: Getty Images/Guliver