Обрат на "Сан Паоло" и първа загуба за Милан на Зеедорф в Серия "А" (видео)

Наполи изигра един от най-силните си мачове през сезона и победи Милан с 3:1 в едно от двете големи дербита в 23-ия кръг на Серия "А". Тимът на Рафаел Бенитес направи пълен обрат, след като Адел Таарабт ознаменува с гол дебюта си за "росонерите" в първенството. Последваха обаче точен изстрел на Гьокхан Инлер и две попадения на Гонсало Игуаин, с които Наполи зарадва "Сан Паоло" и се доближи на 3 точки от Рома преди утрешния сблъсък между "вълците" и Лацио.

Неаполитанци триумфираха срещу Милан и през есента, като по този начин направиха дубъл срещу миланския гранд. Освен това, тимът на Бенитес сложи край на серията си от 3 мача без успех в Серия "А" и няма загуба в 6 поредни срещу срещу "росонерите".

Загубата е първа за Милан под ръководството на Кларънс Зеедорф в шампионата, но отборът вече допусна поражение в Купата на Италия, където отстъпи на Удинезе.

Гонсало Игуаин поведе атаката на Наполи, подкрепян от Марек Хамшик, Лоренцо Инсиние и Дрис Мертенс. На пейката остана Хосе Кайехон, както и новото попълнение Енрике. Сред титулярите обаче бяха други двама играчи, привлечени наскоро - Жоржиньо и Фаузи Гулам.

Милан беше без Даниеле Бонера и Кейсуке Хонда, но след наказание се завърна Марио Балотели. Дебют в първенството направи Майкъл Есиен, който си партнираше в средата на терена с Найджъл де Йонг. От първата минута започна и Адел Таарабт. Привлеченият от Куинс Парк Рейнджърс халф зае мястото на Кака, който беше болен през седмицата и се появи след почивката. Зеедорф реши да заложи като дясно крило на Иняцио Абате, а десен краен защитник беше Матия Де Шилио.

Срещата започна във вихрено темпо и Игуаин можеше да открие още при първата атака на Наполи, но Абиати внимаваше. Домакините бяха по-напористият отбор, но Милан поведе след прекрасна индивидуална акция на новото попълнение Таарабт. Мароканецът напредна през центъра и с прецизен удар не остави шансове на Хосе Рейна - 0:1. Радостта на "червено-черните" не продължи дълго и Наполи изравни в 11-ата минута с щастлив гол на Инлер. Швейцарският национал отправи силен изстрел, който срещна крака на Де Йонг и топката стана неспасяема за Абиати.

Оттук до края на полувремето домакините тотално надиграха Милан и бе истинско чудо, че не вкараха поне още един гол. Добри възможности се откриха пред Игуаин и Хамшик, които стреляха неточно, а веднъж попадение на аржентинеца беше отменено заради засада. В 22-ата минута Мертенс изскочи зад защитата след пас на Инсиние, но беше фаулиран от пресрещналия го Абиати. Стражът на Милан получи жълт картон, а след това спаси удара на Мертенс от фаул.

Натискът на Наполи ставаше все по-силен и в 41-ата минута Кристиан Маджо уцели гредата от малък ъгъл, а секунди по-късно Инсиние не можа да насочи топката с глава от няколко метра и гостите отново оцеляха.

На почивката Зеедорф смени представилия се много слабо Робиньо с Кака, но Милан продължаваше да страда. В 56-ата минута Инлер намери с великолепен пас Игуаин и той отклони с глава топката във вратата - 2:1 за Наполи.

Голът даде още повече самочувствие на неаполитанци, които много лесно преодоляваха колебливата отбрана на "росонерите". В 67-ата минута Игуаин се размина с втори гол след подаване на Жоржиньо. Милан също се опитваше да атакува и Рейна трябваше да се намесва след коварен шут на Таарабт.

Милан пропусна своя голям шанс в 81-ата минута. Комбинация между резервите Рикардо Монтоливо и Джампаоло Пацини изведе нападателя на стрелкова позиция, но Рейна предвидливо скъси ъгъла и предотврати опасността. В ответната атака Хосе кайехон поднесе топката на крака на Игуаин, който не сбърка и сложи точка на спора.

Поражението остави Милан на 10-о място в класирането с едва 29 точки.