Лукойл се справи с Левски в нервно дерби (галерия)

Шампионът Лукойл Академик спечели дербито на XVII кръг на TESY Национална Баскетболна Лига, надигравайки Левски като домакин в Правец с 80:77. Двата тима изиграха оспорван и много нервен двубой, от който в крайна сметка като победители излязоха домакините.

Лукойл Академик започна много силно след серия от 8-0, но Лайънъл Чалмърс се развихри и доближи своя тим само на точка от съперника – 15:14. „Студентите” отново взеха превес и успяха да дръпнат с 21:14 в края на частта след добро включване от пейката на Крис Дън. В тази част Левски загуби Джордже Мичич, който бе ударен в бедрото и напусна мача, без да се завърне на терена до неговия край.

Левски поведе за пръв път в мача след само минута игра във втората част – 24:25 след тройка на Чалмърс. Напрежението се покачи и двата тима започнаха да играят доста агресивно, а след няколко изравнявания и смени на водачеството, гостите от София бяха тимът, който успя да се откъсне напред (36:39), и да запази лидерската позиция на почивката – 40:41.

През третата част отново нервите взеха връх, а двата тима продължиха да се гонят и да играят кош за кош. Аландо Тъкър даде преднина от 49:48 на своя тим в средата на тази четвърт, но точно тогава Левски избухна с десет безответни точки за 49:58 две минути и половина преди сирената. Домакините не се отказаха и стопиха изоставането си до три точки – 58:61 след тройка на Крис Дън от седем метра, като такъв бе и резултатът след 30 минути.

Божидар Аврамов се разигра в началото на последната част и изведе своите напред с 66:65, преди да извърши четвъртото си лично нарушение. Шампионите не сдадоха водачеството в оставащите осем минути до края на двубоя, а Левски така и не успя да се възстанови и да се върне в двубоя, най-вече заради егоистичните изяви на американския си гард Лайънъл Чалмърс. Крайният изход от срещата бе 80:77.

Най-много точки вкара Божидар Аврамов - 19, Крис Дън се отчете с 16, а Юре Лалич и Аландо Тъкър вкараха съответно 15 и 12.

За гостите Лайънъл Чалмърс и Майк Уилкинсън реализираха 23 и 16 точки, а Павел Иванов се отличи с 14.

Снимка: Емона Цончева, Sportal.bg