Белогорие с лесно 3:0 над Тренто без Цецо Соколов в Плейофи 6 на ШЛ

Волейболният шампион на Русия Белогорие (Белгород) е много близко до класиране за финалната четворка Шампионската лига. Воденият от легендарния треньор Генадий Шипулин тим надделя категорично вкъщи над първенеца на Италия Диатек (Тренто), без контузения български национал Цветан Соколов, с 3:0 (25:20, 25:20, 25:16) в първи мач от Плейофи 6, игран тази вечер пред над 4000 зрители в спортния дворец "Космос".

Срещата-реванш е следващия четвъртък (13 февруари) от 21,30 часа българско време в зала "Пала Тренто". На руснаците им трябва само два спечелени гейма, за да се класират за "Файнъл Фор"-а в турската столица Анкара. Там Белогорие евентуално ще срещне победителя от полския сблъсък между Асеко Ресовия (Жешув) и Ястрежебски Венгел (Ястрежебие). От друга страна трентинци трябва да търсят задължителен успех с 3:0 или 3:1 гейма, за да стигнат поне до т.нар. "златен" гейм.

Първият гейм на срещата тръгна равностойно, но постепенно домакините от Белогорие поведоха с 5:4 и 8:6 благодарение на германският диагонал и национал Георг Гроцер. Постепенно трентинци успяха да изравнят при 12:12 след ас на португалския национал Алешандре Ферейра и контра на унгарския диагонал Давид Сабо, който замести Цецо Соколов. Руският тим веднага си върна преднината при 16:13 след грешка на Ферейра и контра на Гроцер. Разликата нарасна леко при 18:14 след блокада на италианския разпределител на Белогорие Драган Травица. Чрез Давид Сабо шампионите на Италия стигнаха до ново равенство при 19:19. Веднага последваха силни минути за Георг Гроцер, който затвори гейма при 25:20 в полза на руснаците.

Втората част започна повече от отлично за Белогорие, които бързо дръпнаха със 7:2 след блокада на звездата Дмитрий Мусерский и два поредни аса на Георг Гроцер. Прекъсването, което взе наставника на Тренто Роберто Серниоти, даде ефект и италианците намалиха изоставането си до 9:7 след добри изяви на Алешандре Ферейра. Момчетата на треньора Генадий Шипулин си върнаха преднината при 13:8 след атака и блокада на Мусерский и контра на Максим Пантелеймоненко. Предимството на руския тим постепенно набъбна до 18:10 след серия от мощни сервиси на Мусерский, включително и ас. Тренто стопи разликата до 20:15, но силите им стигнаха до тук. Домакините взеха гейма с 25:20 и поведоха с 2:0.

За началото на третия гейм Роберто Серниоти заложи на Матео Бургщалер в центъра вместо аржентинския национал Себастиан Соле. Тренто успя да поведе с 5:3 след атака на Давид Сабо и ас на Филипо Ланца. Постепенно Белогорие изравниха при 7:7 след две поредни блокади на Дмитрий Мусерский, след което дори поведе с 11:9 отново чрез Георг Гроцер. Разликата нарасна първо до 13:10 след ас на Гроцер, а след това до 16:11 след нови отлични атаки на германския диагонал. Преднината на Белогорие стана 20:14 след грешка в атака на Алешандре Ферейра от гостите, след което спокойно спечелиха гейма с убедителното 25:18, а с това и мача с 3:0.

Над всички за руския тим за пореден път бе германският диагонал и национал Георг Гроцер с 15 точки (3 аса и 62% ефективност в атака), а звездата на отбора Дмитрий Мусерский добави 13 точки (3 блока, 2 аса и 67% ефективност в атака) за победата. За гостите от Тренто в отсъствието на Цецо Соколов най-резултатен стана заместникът му - унгарецът Давид Сабо, с 12 точки.
БЕЛОГОРИЕ: Александър Богомолов 5, Максим Пантелеймоненко 9, Сергей Тетюхин 7, Георг Гроцер 15, Дмитрий Мусерский 13, Драган Травица 3 - Роман Брагин-либеро (Александър Косарев 1, Максим Жигалов)
Старши-треньор: Генадий Шипулин
ТРЕНТО: Емануеле Бирарели 8, Себастиан Соле 3, Алешандре Ферейра 10, Донълд Съксо 4, Филипо Ланца 8, Давид Сабо 12 - Масимо Колачи-либеро (Себастиано Тей, Матео Бургщалер, Антонио Де Паола, Микеле Федрици)
Старши-треньор: Роберто Серниоти.