Пламен Константинов и Губерния на крачка от полуфинал за Купата на CEV

Българският треньор Пламен Константинов и неговият Губерния (Нижни Новгород) са на крачка от класиране за полуфиналите на втория по сила европейски клубен турнир - Купата на CEV. Момчетата на Константинов надделяха категорично у дома над гръцкия гранд Олимпиакос (Пирея), с Боян Йорданов, с 3:0 (25:19, 25:22, 25:21) в първия мач от т.нар. "Чалъндж" кръг на турнира, игран тази вечер пред над 1500 зрители в залата на Двореца на спорта "Заречие".

Срещата-реванш е следващата сряда (12 февруари) от 17,00 часа българско време в Гърция. При нов успех Губерния ще се класира за полуфинали на турнира, където ще срещне победителя от двойката между германския Фридрихсхафен и полския СКРА (Белхатов). От друга страна Супер Бобо и компания трябва да победят с 3:0 или 3:1 гейма, за да стигнат поне до т.нар. "златен" гейм.

Първият гейм на срещата тръгна по-добре за Губерния, които поведоха с 5:2 след ас на Алексей Кулешов и блокада на Алексей Остапенко. Разликата се запази до 8:5 след успешна атака от втора линия на звездата Николай Павлов. Постепенно Олимпиакос успя да изравни при 10:10 след атака на Боян Йорданов и аут на Кулешов от домакините. Руснаците веднага си върнаха преднината при 13:10 след грешка на гръцкия разпределител Василис Курнетас и блокада на Павлов. Въпреки усилията на "червено-белите" от Пирея, домакините запазиха преднината си до 16:14 след блок-аут на Павлов. Предимството на Губерния леко нарасна при 18:15 след контра блок-аут на сръбския национал Милош Никич. Независимо от тайм-аута за наставника на Олимпиакос Димитрис Казазис, резултатът стана 20:16 след грешка в атака на бразилеца Леонардо Калдейра от гостите. Момчетата на Пламен Константинов запазиха преднината си до 22:18 след поредна успешна атака на Павлов, след което спокойно взеха гейма с 25:19 след отлична единична блокада на Кулешов.

Втората част започна равностойно до 5:5, след което Губерния дръпна със 7:5 след единична блокада на Милош Никич и страхотна атака на Николай Павлов. Последваха атака на Леонардо Калдейра и грешка на Павлов и 7:7. Техническата пауза пък дойде при минимална преднина за Олимпиакос - 8:7 след технично отиграване на опитния капитан Константинос Христофиделис. Последваха два миниобрата и 10:9 за шампионите на Гърция след блок на Калдейра. Губерния веднага сътвориха нов обрат и 12:10 след атака и блокада на Алексей Кулешов и контра на Сергей Савин. До второто техническо прекъсване резултатът стана 16:13 след грешка в атака на Супер Бобо. Въпреки усилията на гостите от Пирея, домакините запазиха преднината си до 21:18 след атака през центъра на Кулешов и грешка на гръцкия разпределител Василис Курнетас, което накара треньорът на гърците Димитрис Казазис да вземе прекъсване. Това не даде ефект и руският тим направи резултата 23:18 след блокада на Савин и контра на Павлов. В крайна сметка Губерния без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:22 след успешна атака на Савин.

Третият гейм стартира отлично за домакините от Губерния, които поведоха с 3:1 след поредна атака на Николай Павлов и блокада на Алексей Кулешов срещу Боян Йорданов. Последва равенство при 4:4 след бърза атака през центъра на Никос Смарагдис и аут на Алексей Остапенко. Руснаците веднага си върнаха преднината при 6:4 след атака на Остапенко и ас на Павлов. Разликата леко нарасна до 8:5 след ас на Сергей Савин. Постепенно Олимпиакос стигна до ново равенство при 9:9 след атака на Супер Бобо, грешка на Павлов от домакините и силна контра на Леонардо Калдейра. Губерния моментално дръпна отново с 12:9 след блок-аут на Милош Никич и две грешки в атака на Калдейра и Йорданов. Двата тима продължиха равностойно до 16:13 след силна атака на Савин. Последваха контра от втора линия на Павлов и блокада на Кулешов - 18:13 за Губерния и тайм-аут за Димитрис Казазис. Това даде ефект и Олимпиакос намали до 18:16 след контра на Сотириос Сотириу, който влезе на мястото на Боян Йорданов, и грешка на Павлов. Губерния си върна предимството при 22:18 след единична блокада на Милош Никич и ас на финландския разпределител Мико Еско. В крайна сметка воденият от Пламен Константинов тим спечели гейма с 25:21 след атака-пайп на Никич, а с това и мача с 3:0.

Сергей Савин (1 блок, 1 ас и 60% ефективност в атака) и Николай Павлов (1 блок, 1 ас и 42% ефективност в атака) забиха съответно 17 и 16 точки за победата на Губерния. От друга страна Супер Бобо не игра на познатото си ниво за своя тим и завърши със скромните за него 6 точки (23% ефективност в атака). Най-резултатен за Олимпиакос стана бразилецът Леонардо Калдейра с 16 точки (1 блок, 56% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за успеха.
ГУБЕРНИЯ: Мико Еско 1, Николай Павлов 16, Сергей Савин 17, Милош Никич 12, Алексей Остапенко 5, Алексей Кулешов 10 - Александър Янутов-либеро (Игор Тюрин)
Старши-треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ
ОЛИМПИАКОС: Василис Курнетас 1, БОЯН ЙОРДАНОВ 6, Леонардо Калдейра 16, Константинос Христофиделис 4, Никос Смарагдис 7, Милан Джуришич 6 - Йоргос Стефану-либеро (Сотириос Сотириу 2, Атанасиос Марулис)
Старши-треньор: Димитрис Казазис.