КВК Габрово даде гейм и се измъчи с Пирин

Волейболният вицешампион на България КВК Габрово записа 12-та поредна и общо 13-та победа в Суперлигата. Възпитаниците на треньора Любомир Герасимов обърнаха трудно у дома Пирин (Разлог) с 3:1 (26:28, 34:32, 25:19, 25:21) в среща от 15-ия кръг, игран тази вечер пред около 700 зрители в зала "Орловец".

По този начин габровци останаха 2-ри с 36 точки след 13 победи, 1 загуба и мач по-малко, докато Пирин се смъкна на 8-мо място с 21 точки след 7 победи и 8 загуби. В следващия 16-ти кръг КВК Габрово гостува на Левски Боол, а разложани са домакини на Нефтохимик 2010. Двубоите са съответно в събота (8 февруари) и петък (7 февруари) от 18,00 часа.

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за гостите от Пирин, които поведоха с 2:0 след сервис в аут на опитния Костадин Стойков и контра през центъра на Ивайло Великов. Последва равенство при 4:4 след атака на капитана на габровци Красимир Стефанов и силен ас на Станислав Петков. Играта продължи точка за точка до 8:7 за разложани след нов сервис в аут на Стойков от домакините. Последва обрат и 10:9 за вицешампионите след ас на Иван Власев и контра на Костадин Гаджанов. Двата тима продължиха равностойно до 13:13, след което габровският тим дръпна с 16:13 след блок-аут на Стойков, блокада на Власев и аут на Норман Недков от Пирин. Разликата нарасна до 19:15 след грешка при мрежата на Великов от гостите. Прекъсването, което поиска наставникът на Пирин Йордан Мицин, даде ефект и Пирин стопи разликата до 19:18 след две силни атаки на Илиян Божков и контра през центъра Великов. КВК Габрово веднага си върна преднината при 21:18 след успешни атаки на Петков и Стефанов. Постепенно разложани стигнаха до равенство при 23:23 след две грешки на габровци. Двата отбора се "захапаха" в резултата до 26:26, след което Пирин измъкна гейма с 28:26 след атака и контра през центъра на Ивайло Великов.

Втората част тръгна също по-добре за Пирин, които бързо дръпнаха с 4:1 след блокада на Илиян Божков и две грешки в посрещане на Костадин Стойков. Въпреки тайм-аута за наставника на габровци Любо Герасимов, последваха грешка на разпределителя Добромир Димитров и нов блок на Божков и 6:1. Техническата пауза пък дойде при резултат 8:3 след грешка от сервис на Добри Димитров. Постепенно домакините стопиха изоставането си до 10:12 след грешки на Мартин Палийски от сервис и на Божков в атака. Независимо от усилията на габровският тим, разликата се запази до 16:14 след атака през центъра на Палийски. Последваха атака на Стойков и ас на капитана на Пирин Благовест Катранджиев и 16:16. КВК Габрово даже поведоха с 18:16 след ас на разпределителя на Добри Димитров и контра на Стойков. Последва ново равенство при 18:18 след блок-аут на Катранджиев и аут на Стойков. Габровци си върнаха преднината при 22:20 след грешки на Божков и Розалин Пенчев от гостите. Пирин успя да спаси два геймбола и да изравни при 24:24 след блок-аут на Катранджиев и технична контра от втора линия на Розалин Пенчев. Както в първия гейм, така и във втория двата тима продължиха да се борят до край за всяка топка до 32:32 включително и няколко миниобрата, но все пак КВК Габрово го измъкна драматично с 34:32 след блокада на Краси Стефанов и контра на Стойков.

Третият гейм тръгна равностойно до 6:6, след което вицешамппионите поведоха с 8:6 след сервис в аут на разпределителя на Пирин Чоно Пенчев и контра блок-аут на Костадин Стойков. Последваха две технични отигравания на Стойков и две блокади на Краси Гайдарски и 12:6. Двата тим продължиха равностойно до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:10 за донакините. Разликата постепенно набъбна до 22:13 след две поредна успешни атаки на Стойков и ас на Костадин Гаджанов, след което момчетата на Любо Герасимов спокойно взеха гейма с 25:19 след атака на Станислав Петков.

И четвъртата част стартира напълно равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при минимална преднина за Пирин - 8:7 след атака през центъра на Петър Ненков. Двата тима продължиха равностойно до 10:10, след което габровци поведоха с 11:10 след ас на Станислав Петков и с 13:11 след ас тип "чекмедже" на Костадин Гаджанов. Последва равенство при 13:13 след грешка на Костадин Стойков от домакините, но все пак техническата пауза дойде при 16:14 за КВК Габрово след атака на Петков и ас на Стойков. Последваха атака на Илиян Божков и контра през центъра на Ненков и 16:16. Габровският тим си върна преднината при 19:17 след нови две атаки на Петков, но Пирин веднага стигна до ново равенство при 19:19 след блокада на Благовест Катранджиев. КВК Габрово отново дръпнаха при 23:20 след грешки в атака на Розалин Пенчев и Петър Ненков. В крайна сметка габровци спечелиха гейма с 25:21 след нова атака на Петков и ас на Гаджанов, а с това и мача с 3:1.

Над всички за габровския тим бе Станислав Петков с 24 точки (1 блок, 2 аса, 50% ефективност в атака, 50% позитивно и 28% перфектно посрещане) за успеха. За гостите от Пирин центърът Ивайло Великов страхотните за неговия пост 20 точки (6 блока!!! и 74% ефективност в атака), но и това не помогна за победата.
КВК ГАБРОВО: Николай Кичуков, Красимир Стефанов 8, Станислав Петков 24, Костадин Стойков 17, Костадин Гаджанов 10, Иван Власев 4 - Добромир Иванов-либеро (Добромир Димитров 4, Красимир Гайдарски 7, Атанас Митев)
Старши-треньор: Любомир Герасимов
ПИРИН: Чоно Пенчев 4, Илиян Божков 11, Норман Недков 2, Благовест Катранджиев 11, Мартин Палийски 5, Ивайло Великов 20 - Петър Каракашев-либеро (Розалин Пенчев 14, Атанас Видин, Боян Иванов, Петър Ненков 4)
Старши-треньор: Йордан Мицин.

Статистика: Владислав Илиев (скаутмен на КВК Габрово)