Атлетик Билбао със смазваща победа в Памплона (видео)

Отборът на Атлетик Билбао разби с 5:1 Осасуна в двубой от 21-ия кръг на Ла Лига, игран на "Ел Садар". Маркел Сусаета (3), Ариц Адурис (16, 62), Ибай Гомес (84) и Енрике Сола (88) зарадваха Ернесто Валверде. "Червените" вкараха почетно чрез Емилиано Арментерос (10). Двубоят беше със заряд на дерби, след като разстоянието между Билбао и Памплона е около стотина километра. Успехът стабилно утвърди баските на четвъртата позиция с аванс от пет точки пред Виляреал.

Още в третата минута гостите от "Сан Мамес" успяха да реализират. Добре изградена дълбока преса накара защитника на домакините да сбърка, топката попадна в Маркел Сусаета и номер "14" изстреля силно топката от 21 метра и тя влезе в горния десен ъгъл на Андрес Фернандес. В петата Суса имаше нов шанс след подаване на Ариц Адурис, но стражът на наварци се справи с диагоналния удар.

В десетата минута тимът на Хави Грасия изравни след ефектно изпълнение от пряк свободен удар. Емилиано Арментерос разстреля Горка Ираисос с шут във вратарския ъгъл. Много бързо "червено-белите" от Билбао, облечени днес в синьо и бяло, отново излязоха напред. Андер Ерера стреля с глава, Фернандес изби, последва ниско центриране отдясно, при което вратарят изпусна топката и Адурис от два метра я насочи в мрежата - 1:2.

Баските бяха по-активни и защитата на Осасуна страдаше. В 34-ата минута Ираисос се обърка при корнер и Микел Баленсиага изби от голлинията опит с глава на Жордан Лотие. В 40-ата Ориол Риера беше изпуснат от отбраната на Атлетик, но не уцели вратата.

След почивката лекцията на "рохибланкос" продължи. В 59-ата минута Дамиа Перес шутира над гредата от дъгата. В 62-ата Адурис реализира второто си попадение след прекрасно насочване с глава при центриране на Сусаета. Номер "20" обърна прекрасно топката към обратния ъгъл. В 76-ата домакините останаха с десетима на терена, след като централният бранител Алехандро Арибас беше изгонен с втори жълт картон.

В края на срещата победата на Атлетик набъбна. В 84-ата минута резервата Ибай Гомес копна технично над вратаря след голов пас на Адурис. В 88-ата Кике Сола доуби памплонци с пети гол едва три минути след влизането си в игра. "Деветката" не се зарадва от уважение към бившия си отбор.

Голямата препятствие пред баските е през седмицата, когато на "Сан Мамес" пристига Атлетико Мадрид за реванш от Купата на краля.

Снимки: El Correo