На Ли дочака своя звезден миг в Мелбърн (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Поставената под №4 в схемата На Ли спечели за първи път в кариерата си Australian Open. 31-годишната китайка победи на финала със 7:6 (3), 6:0, словачката Доминика Цибулкова, поставена под №20. Китайката имаше два загубени финала в Мелбърн (2011, 2013), но днес триумфира след 1 час и 37 минути игра.

На Ли вече има две титли от "Големия шлем", след като през 2011 година спечели "Ролан Гарос" и има общо 9 трофея в кариерата си. Ли спечели тазгодишното Открито първенство на Австралия след само един загубен сет - в третия кръг срещу чехкинята Луцие Шафаржова, когато китайката спаси и мачбол. Цибулкова също бе загубила само сет в първите си шест мача - на 1/8-финалите срещу рускинята Мария Шарапова. Днес, в първото си участие на финал на турнир от "Големия шлем", 24-годишната словачка оказа сериозна съпротива на съперничката си в първия сет, но във втория рухна и трофеят отиде в ръцете на На Ли. Цибулкова, която е първата словачка, достигнала до финал на турнир от "Големия шлем", остава с 3 титли в своята кариера.

Освен ценния трофей, На Ли спечели и чек за 2 650 000 австралийски долара, както и 2000 точки за световната ранглиста. Цибулкова пък си тръгва с 1 325 000 долара и 1300 точки.

На Ли е четвъртата тенисистка в историята, спечелила Откритото първенство на Австралия след спасен мачбол в някоя от своите срещи. Преди нея това са правили Моника Селеш, Дженифър Каприати и Серина Уилямс. В понеделник На Ли ще се изкачи на третото място в световната ранглиста и ще бъде много близо до второто.

Първа в мача сервираше Цибулкова, но На Ли спечели първите две точки в двубоя и притисна съперничката си от самото начало. Двойна грешка на Цибулкова донесе първия брейкпойнт за китайката, а при втория словачката допусна още една двойна грешка и На Ли проби на старта. Китайката затвърди пробива, а веднага след това стигна до нови 2 брейкпойнта, но словачката успя да се пребори за подаването си, намалявайки изоставането си в резултата на 1:2. На Ли поведе с 3:1, но Цибулкова не само върна пробива, но и поведе с 4:3. На Ли обаче отново обърна нещата в своя полза малко след това, след като реализира пробив при 5:5.

Сервирайки за първия сет, На Ли трябваше да спасява брейкпойнт при 30:40. Китайката го отрази, но Цибулкова се пребори за нова точка за пробив и я реализира - тайбрек. В него На Ли започна вихрено и поведе с 5:1. Цибулкова не се предаде и намали на 3:5, но следващите две точки отново бяха за опитната китайка, която успя да вземе първия сет след 70 минути игра.

Във втория сет битка нямаше. Той продължи само 27 минути и Цибулкова не успя да спечели нито гейм в него.

Цибулкова направи твърде много двойни грешки в мача - 7, докато На Ли допусна 3. Китайката пласира 2 аса срещу нито един за словачката. Цибулкова регистрира 28 непредизвикани грешки - с 2 по-малко от На Ли. Китайката обаче имаше смазващо предимство при печелившите удари - 34 срещу 11 за Цибулкова.