Безпощаден Рафа не даде никакъв шанс на Федерер (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Световният номер едно Рафаел Надал не даде никакви шансове на носителя на 17 титли от Големия шлем Роджър Федерер и се класира за финала на Откритото първенство на Австралия. Испанецът се наложи със 7:6(4), 6:3, 6:3 над швейцареца и си осигури място в мача за титлата срещу Станислас Вавринка, който вчера се класира за първия си финал от Големия шлем, след като надигра чешкия тенисист Томаш Бердих в четири сета. Шампионът от 2009 година успя да направи четири пробива в срещата и допусна само един и въпреки че реализира по-малко уинъри от Федерер (28 срещу 34), непредизвиканите грешки на бившия номер едно в света бяха точно два пъти повече (50 срещу 25).

Началото на мача беше равностойно и двамата тенисисти взеха първите си подавания без особени трудности. В третия гейм Федерер показа много добра игра на мрежата, а Рафа изпрати един бекхенд в аут и изостана с 0:30. Испанецът обаче взе три последователни точки и впоследствие, макар и трудно, спечели подаването си. При 3:3 дойдоха и първите две точки за пробив в полза на Надал, до които световният номер едно стигна след страхотен удар по правата. Носителят на 17 титли от Големия шлем обаче запази хладнокръвие, предизвика две грешки на Надал и спаси брейкпойнтите, а после взе и гейма.

При 4:4 испанецът отново имаше точка за пробив, след като поведе с 30:40, но в следващото разиграване той изпрати топката в аут и не успя да се възползва от шанса си за скрит сетбол. Федерер реализира три поредни точки и за втори път спаси подаването си. Следващите няколко гейма бяха спечелени от сервиращите безпроблемно и така се стигна до тайбрек.

При първото разиграване топка, изпратена от Федерер, закачи мрежата и отскочи в аут и така Надал първи направи минипробив. След непредизвикана грешка на испанеца обаче резултатът беше изравнен. Последва много силна серия на шампиона от 2009 година, който спечели четири поредни точки и поведе с 5:1. Федерер съумя да върне единия минибрейк и да намали до 5:4, но първият в световната ранглиста взе следващите си две подавания и така затвори сета.

Втората част започна почти идентично на първата, като този път четвъртият гейм беше най-дълъг и оспорван. При 2:1 за Надал Федерер сервира и на три пъти трябваше да отразява точки за пробив, но след близо 10 минути игра, все пак спаси подаването си и изравни - 2:2. Световният номер едно спечели следващия гейм на нула, а при 3:2 швейцарецът отново изостана с 15:40 и макар че отрази първия брейкпойнт, при втория Рафа не сбърка и така първият пробив в мача стана факт - 4:2. Испанецът го затвърди с лекота и увеличи преднината си. Роджър намали на 5:3 и когато Надал сервира за сета дори поведе с 30:0. Левичарят от Манакор обаче направи серия от четири поредни спечелени точки и така увеличи преднината си в сетовете на 2:0.

В третата част отново Надал първи стигна до брейкпойнт. Федерер сервира при 1:1 и изостана с 15:40, като този път испанецът се възползва още от първата си възможност. Швейцарецът обаче не отстъпи и още в следващия гейм сам стигна до първите си две точки за пробив в срещата. Той поведе с 40:15, загуби първата, след като изпрати ретура си в аут, но при втората не сбърка и изравни резултата - 2:2. В петия гейм Рафа пак можеше да пробие, но пропусна двете си възможности, след като поведе с 40:15, а Роджър спечели четири поредни разигравания и взе сервирането си.

При 3:3 обаче Надал отново имаше брейкпойнт и късметът изигра лоша шега на Федерер, когато топката му отново закачи мрежата и отскочи в аут и така загуби подаването си. Испанецът затвърди пробива и поведе с 5:3, а когато швейцарецът сервира за оставане в мача, той изостана с 30:40 и трябваше да отразява мачбол. Макар че успя да го спаси и да изравни, след невероятен форхенд по правата Надал стигна до втора точка за спечелване на мача и последвалото разиграване се оказа последното в срещата, защото Роджър изпрати топката в аут и Рафа вдигна победоносно ръце.

Това бе победа №23 за Надал от 33-те му двубоя с Федерер. Тя дойде след 2 часа и 24 минути игра и той ще влезе във финала с Вавринка в неделя с едва един загубен сет от началото на турнира - срещу първата ни ракета Григор Димитров на 1/4-финалите в Мелбърн.