КВК Габрово с измъчено 3:2 над Малийе Мили Пиянго

Волейболният вицешампион на България КВК Габрово записаха измъчена победа в първия мач от 1/4-финалите на втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV. Възпитаниците на треньора Любомир Герасимов надделяха много трудно и драматично над турския Малийе Мили Пиянго (Анкара) с 3:2 (25:23, 14:25, 25:23, 23:25, 15:13) в първата среща, играна тази вечер в препълнената с над 2000 зрители зала "Орловец" в Габрово.

Двубоят бе изгледан на живо от президента на БФВ инж. Данчо Лазаров, вицепрезидента Иван Тодоров, генералния секретар на родната централа Станислав Николов, както и от Мартин Стоев, който е треньор на румънския шампион Томис (Констанца), който ще играе с победителя от тази двойка в т.нар. "Чалъндж" кръг. Реваншът е следващата сряда (22 януари) от 18,00 часа българско време в турската столица. Габровци трябва да търсят задължителен втори успех с какъвто и да е резултат, за да продължат напред, а при загуба с 2:3 гейма ще се играе т.нар. "златен" гейм.

Първият гейм на срещата започна отлично за габровци, които поведоха с 2:0 след ас на опитния Костадин Стойков и блокада на Станислав Петков. Последваха атака на Мустафа Къръчъ и блокада на Бурак Хасджан и 2:2. КВК Габрово си върна веднага преднината при 5:2 след две грешки в атака на Къръчъ и контра на Петков. Разликата се запази до 8:5 след сервис в аут на Хасчан от гостите от Малийе. Турският тим успя да изравни моментално при 8:8 след ас на словенския разпределител Деян Винчич и грешка при мрежата на Иван Власев. Двата тима продължиха равностойно до 13:13, след което домакините отново дръпнаха с 15:13 след грешки на Къръджъ от сервис и на разпределителя Винчич. Последва ново равенство при 15:15 след ас на Хасджан, но все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за КВК Габрово след технично отиграване на Минчо Минчев. Играта продължи точка за точка до 20:20, след което последва атака в аут на Петков - 21:20 за Малийе и тайм-аут за габровския наставник Любомир Герасимов. Това даде ефект и КВК Габрово си върна предимството при 23:22 след ас на Красимир Гайдарски. В крайна сметка габровският тим взе гейма с минималното 25:23 след атака в аут на Никола Гьоргиев от Малийе.

И в началото на втората част габровци дръпнаха с 2:0 след сервис в аут на македонския национал и капитан на Малийе Никола Гьоргиев и блокада на Минчо Минчев. Разликата леко нарасна при 5:2 след силна контра на Станислав Петков. Техническата пауза пък дойде при 8:6 след технично пускане на Минчев. Последваха блок-аут и мощен ас на Гьоргиев и 8:8. Волейболистите на Малийе даже дръпнаха с 11:9 след силна контра от втора линия на Гьоргиев и блокада на разпределителя Деян Винчич. Преднината на турците стана 15:11 след контра блок-аут на Гьоргиев и блокада на Ниязи Дюрмаз. Въпреки тайм-аут за Любо Герасимов, последва нов блок на Дюрмаз и 16:11. Резултатът стана 19:11 след атака в аут на Краси Гайдарски, нов блок на Дюрмас и ас на Винчич. Малийе без проблеми затвориха гейма в своя полза с убедителното 25:14 след единична блокада на Гьоргиев.

Третият гейм също стартира добре за КВК Габрово, които поведоха с 4:2 след блокада на Станислав Петков и грешка на бившия германски национал Маркус Поп. Малийе веднага изравни при 4:4 след нов блок на Ниязи Дурмас. Последваха силна атака и бомбен ас на Минчо Минчев и поредна блокада на Петков - 7:4 и тайм-аут за македонския наставник на турците Йошко Миленкоски. Това даде ефект и Малийе веднага изравни при 7:7 след две грешки на габровци и даже поведоха с 8:7 след атака в аут на Минчев. Двата тима продължиха равностойно до 13:12, след което последва блокада на Маркус Поп и 14:12. Домакините моментално изравниха при 14:14 след нова атака на Минчев и контра блок-аут на Петков. Втората техническа пауза пък дойде при минимална преднина за турците - 16:15 след блок-аут на Поп. Играта продължи точка за точка до 17:17, след което КВК Габрово поведе с 19:17 след контра на Костадин Стойков и блокада на разпределителя Добромир Димитров. Малийе успя да изравнят при 19:19 след поредна атака на Никола Гьоргиев и блокада на Мустафа Къръчъ. За пореден път играта продължи точка за точка до 22:22, след което габровци стигнаха до геймбол при 24:22 след атака в аут на Поп. Вицешампионите на България успяха да спечелят гейма с 25:23 след грешка в атака на Гьоргиев от гостите.

Четвъртата част стартира по-добре за Малийе, които поведоха с 4:1 след атака на Никола Гьоргиев и две блокади на Бурак Хасджан. Разликата се запази до 8:5 след блок-аут на Маркус Поп. Постепенно КВК Габрово съумя да изравни при 12:12 след две последователни атаки на Станислав Петков. Гостите от Анкара веднага си върнаха преднината при 14:12 след нови две атаки на Поп. Последва обрат и 15:14 за КВК Габрово след мощен ас на Минчо Минчев и силна контра на Петков. Въпреки тайм-аута за Йошко Миленкоски и Малийе, последва нова успешна атака на Петков и 16:14. Последваха атака и блокада на Гьоргиев на аут Петков - 17:16 за турският тим и прекъсване за Любо Герасимов. Играта продължи точка за точка до 19:19, след което габровци поведоха с 20:19 след атака в аут на Поп. Двата тима се "захапаха" в резултата до 23:23, но в крайна сметка волейболистите на Малийе измъкнаха гейма с 25:23 след контра блок-аут на Поп и блокада на влезлия като резерва Фаик Гюнеш, с което вкараха мача в тайбрек.

Петият решителен гейм започна по-добре за домакините, които дръпнаха с 3:1 след две грешки на турците. Разликата нарасна до 8:3 след две контри през центъра на Краси Гайдарски и блок-аут на Станислав Петков. Постепенно Малийе намали до 9:7 след атака на Маркус Поп и контра на Никола Гьоргиев. Габровци си върнаха моментално преднината при 11:7 след силна атака и отличен ас на Петков. Постепенно турците стигнаха до равенство при 13:13 след нови две поредни атаки на Гьоргиев и блокада на разпределителя Деян Винчич. Все пак КВК Габрово измъкнаха тайбрека с 15:13 след техничен блок-аут на Костадин Стойков и грешка в атака на Гьоргиев от Малийе, а с това и мача с 3:2.

Над всички в габровския тим бе Станислав Петков със страхотните 29 точки (2 блока, 1 ас, 53% ефективност в атака, 52% позитивно и 27% перфектно посрещане) за победата. За отбора на Малийе македонският национал и капитан на тима Никола Гьоргиев заби 35 точки (2 блока, 1 ас и 49% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за победата.
КВК ГАБРОВО: Добромир Димитров 1, Минчо Минчев 18, Станислав Петков 29, Костадин Стойков 11, Красимир Гайдарски 7, Иван Власев 5 - Добромир Иванов-либеро (Атанас Митев, Красимир Стефанов, Николай Кичуков, Илиян Георгиев)
Старши-треньор: Любомир Герасимов
МАЛИЙЕ МИЛИ ПИЯНГО: Деян Винчич 7, Никола Гьоргиев 35, Маркус Поп 24, Мустафа Къръджъ 5, Ниязи Дюрмаз 6, Бурак Хасджан 5 - Мурат Токгьоз-либеро (Фаик Гюнеш 2, Ахмет Арслан, Ерсин Дургут, Хасан Мермер, Булут Курт-либеро)
Старши-треньор: Йошко Миленкоски.

Статистика: Владислав Илиев (скаутмен на КВК Габрово)