Здраво реми между Атлетико и Барса (видео)

Отборите на Атлетико Мадрид и Барселона приключиха при 0:0 в среща от 19-ия кръг на Ла Лига, играна пред 54 800 зрители на "Висенте Калдерон". Равенството е справедливо с оглед играта на терена, като и двата тима се представиха на висота в отбрана и головите положения не бяха много в мач, характеризирал се със здрава битка. "Рохибланкос" имаха малко повече добри възможности, но не действаха докрай прецизно пред гола. Така Барса остава на върха в класирането само с превъзходство по голова разлика срещу Атлетико. Големият печеливш може да е Реал Мадрид, който утре има шанса да се доближи на три точки от върха.

Лионел Меси и Неймар останаха на пейката. Херардо Мартино заложи в атака на Педро Родригес, Алексис Санчес и Сеск Фабрегас. Давид Вийя и Диего Коща бяха най-близо до вратата на каталунците при система 4-4-2. Извън групата останаха футболисти като Адриан Лопес, Оливер Торес, Карлес Пуйол и Кристиан Тейо.

Домакините започнаха силно мача и притиснаха своя съперник. "Рохибланкос" предприеха дълбока преса и силно затрудняваха изнасянето на "синьо-червените", играещи днес в червено и жълто. Още в четвъртата минута замириса на гол пред вратата на Виктор Валдес. Арда Туран тръгна от крилото, навлезе по аутлинията в наказателното поле, но Жерард Пике изби острото подаване. Следващата атака на столичани завърши с нелош удар от въздуха на Диего Коща и топка в ръцете на Валдес.

След първия четвърт час Атлети умишлено се прибра и предостави кълбото на каталунците. В 18-ата дойде първата възможност за "лос кулес": след хубава атака Педро стреля по земя, но Тибо Куртоа лесно улови. В 26-ата Диего Коща овладя топка в наказателното поле, но точно преди удара Пике изби. В 28-ата Диего Коща имаше брилянтно положение пред себе си. При корнер Жоао Миранда отклони с глава към далечната греда и там на метър от вратата голмайсторът на домакинините не насочи в мрежата след протегнат крак.

В 31-ата Алексис Санчес овладя на гърди в наказателното поле, но защитата се справи. В 33-ата Андрес Иниеста центрира, Педро изпревари Тиаго Мендеш при въздушния спор, но опитът му с глава мина над гредата. Стотина секунди по-късно Пике стреля неочаквано извън наказателното поле, Куртоа игра колебливо, но топката беше изчистена. В края на полувремето Габи Фернандес заслужено получи първия жълт картон в срещата, а след това съдията Матеу Лаос пощади Диего Коща, който трябваше да бъде предупреден официално за задържане на Жорди Алба.

Второто полувреме започна с Лео Меси на терена. Аржентинецът влезе вместо Иниеста, който направи добро полувреме, но получи удар в коляното в средата на първата част. Манчегото напусна игра превантивно и утре ще се подложи на медицински прегледи. В 49-ата минута Меси нахлу отдясно, но ударът му от малък ъгъл беше спрян от Куртоа. Точно преди изстрела Ла Пулга се сблъска коляно в коляно с Коке. В 52-ата феновете на Барса изтръпнаха, когато Годин насочи от метър, но Валдес спаси майсторски с крак. В крайна сметка беше отсъдена засада.

В 59-ата Арда Туран измъкна великолепно топката от няколко съперници в центъра, напредна и намери Коща на голова позиция, но ниският удар мина до лявата греда. В 67-ата Тата Мартино извади слабия днес Алексис и пусна бразилската звезда Неймар. В 69-ата Меси създаде положение, след като финтира няколко футболисти и изостри играта. Алба центрира отляво, Лео стреля с глава, но на два-три метра от целта.

В 75-ата Меси шутира в стената от фаул. Две минути по-късно Диего Коща прати топката над гредата след пас на Филипе Луиш. В 79-ата Арда Туран имаше страхотна възможност за отбелязване на гол. Турчинът шутира от въздуха от 15 метра, но Валдес беше на място. В 81-ата Меси получи шанс при разредена защита, преодоля бранител и стреля силно, но Куртоа изби след хубав плонж.

В 84-ата Коке пусна остър пас в наказателното на Барса, който обаче остана неразгадан. В добавеното време на срещата напрежението беше пред Куртоа. Неймар финтира марково бранител, но шутът му беше блокиран. Даниел Алвеш също имаше възможност, но беше затворен във важния миг. Така двата тима завърши без гол за втори път от цялата история на шампионатния сблъсък в Мадрид (б.р. първото е през 2003 година).

Барселона е своеобразният "зимен шампион" на Испания, след като преполови първенството на първата позиция в таблицата. Атлетико пък записа най-добрия си полусезон в историята, регистрирайки 50 точки от 57 възможни. След четири месеца сблъсъкът между двата отбора на "Камп Ноу" може да реши титлата в последния кръг на Примера дивисион.

Снимки: Getty Images/Guliver