Неудържим Педро пое голмайсторската палка и заличи трагичното начало на Барса (видео)

Шампионът на Испания Барселона ще посрещне новата година като лидер в Примера след странна победа с 5:2 над Хетафе в среща от 17-ия кръг, играна на "Колисеум Алфонсо Перес". Домакините поведоха с 2:0 след голове на Серхио Ескудеро (10) и Лисандро Лопес (15), а защитата на каталунците на моменти изглеждаше комично. Педро направи големия обрат с хеттрик между 34-ата и 43-ата минути. След почивката канарското крило асистира за четвъртия гол и спечели дузпа за петия преди да бъде сменен в 80-ата минута. Другите два гола за "синьо-червените" вкара Сеск Фабрегас (68 и 72-дузпа).

Даниел Алвеш се завърна в титулярния състав на "синьо-червените" след едномесечно отсъствие. Сержи Роберто беше изненадата в единайсеторката при липсата на Чави Ернандес. В отсъствието на Лионел Меси и Неймар в атака за "лос кулес" действаха Сеск Фабрегас, Педро Родригес и Алексис Санчес.

Срещата започна ужасяващо за каталунския тим, след като Хосе Мануел Пинто на два пъти извади топката от мрежата си след първия четвърт час. Още преди да е изтекла минута Даниел Алвеш загуби топката и позволи на Чиприан Марика да шутира фронтално. В третата минута пък Жерард Пике от непосредствена близост след разбъркване уцели крака на Мигел Анхел Моя.

Кошмарът на каталунците се разигра между 10-ата и 15-ата минута. Първо Лафита хитро изведе с пета Серхио Ескудеро по левия фланг, крайният защитник напредна необезпокояван и разстреля статичния Пинто. Алвеш изостана, а никой не покри грешката му. В 15-ата момчетата на Херардо Мартино получиха поредния си шамар след изпълнение на корнер. Лисандро Лопес скочи абсолютно сам и заби с глава в левия долен ъгъл на вратаря - 2:0.

"Блаугранас" допускаха грешка след грешка, като се беше оформила солидна дупка между полузащитата и защитата. Нападенията на "сините" бяха доста остри и застрашителни. В 20-ата минута беше отсъдена спорна засада на Педро, той продължи да играе, преодоля бранител и вратаря и прати топката в мрежата, но попадението не беше зачетено. С този си рейд, макар и след спряна игра, "седмицата" даде атестат за великолепните си изяви до края на срещата.

В 22-ата Серхио Ескудеро може би игра с ръка в наказателното поле на мадридчани, но сигнал не последва. Тимът на Луис Гарсия продължи да играе с много дълбока преса, което се оказа истинско самонаказание, след като защитата на домакините оставаше неподготвена. В 26-ата подобна бърза атака стигна до краката на Сержи Роберто, но младият каталунец не овладя в наказателното. В 29-ата резултатът можеше да стане катастрофален, след като Марика напредна мощно, но беше спрян на пеналта от Серхио Бускетс.

В последните десетина минути от полувремето Педро направи забележителни неща и изцяло обърна всичко. В 34-ата футболистите на Хетафе поискаха тъч, но топката не беше излязла с целия си обем и Сеск изведе Педро на стрелкова позиция, а канарският бързак стреля над излезлия Моя, който можеше да се намеси и по-добре. В 38-ата Сержи Роберто получи хитър пас в наказателното поле, но шутира наивно над гредата.

В 41-ата Педрито получи на лявото крило, показа изключителен демараж и техника, преодоля Хуан Валера и по превъзходен начин намери горния далечен ъгъл, за да изравни резултата. Едва стотина секунди по-късно същият наниза хеттрик след грешка на Валера: Жорди Алба центрира отляво, десният бек спря топката в наказателното поле и се подхлъзна и момчето от Санта Крус де Тенерифе отново не остави шансове на Моя - 2:3 след десетия гол на Педро едва за 861 минути игра в Примера. В 44-ата минута Педро Москера беше пощаден от съдията Ундиано Майенко след грубо влизане в краката на Бускетс.

Второто полувреме започна с чудесен шанс пред Марика. В 50-ата минута румънската "деветка" се възползва от пас на Лафита, измъкна се от Хавиер Масчерано, но беше изпреварен от Пинто. Секунди по-късно Алексис Санчес шутира фронтално в ръцете на Моя. В 60-ата мадридският тим имаше прекрасна възможност за изравняване: Диего Кастро получи пас в наказателното поле, финтира Пике, но фалцовият му удар размина втората греда.

В 68-ата сякаш интригата си отиде след четвърти гол в мрежата на домакините. Серхио Бускетс започна атаката с отнета топка зад центъра, а преместилият се отдясно Педро асистира по прекрасен начин на Сеск Фабрегас, който от четири метра от въздуха едва не скъса мрежата с бомбен шут. Останаха съмнения за засада.

Минута по-късно Педро беше изведен за четвърти гол, но би над гредата. В 71-ата звездата на вечерта спечели и дузпа. Борха Фернандес не прецени добре и влетя в краката на островитянина. Сеск Фабрегас вкара петия гол за "блаугранас" от дузпа - 2:5. В последните минути срещата се доиграваше. Минути получиха Кристиан Тейо, Алекс Сонг и Марк Бартра. Интересното е, че в 89-ата минута Хавиер Масчерано се премести в халфовата линия. В 90-ата минута Алексис Санчес беше близо до своя гол в мача, но топката мина точно до гредата. Бускетс пък си изкара жълт картон, за да пропусне мача с Елче и да е чист за дуела с Атлетико.

Барселона остава лидер с равни точки с Атлетико Мадрид, но по-добра голова разлика. Следващият кръг в Примера е след две седмици. Педро вече има цели 14 гола във всички турнири през сезона и вече победи всичките си лични голови постижения от предните сезони.

Снимки: Getty Images/Guliver