Швейцарка спечели спускането във Вал Д'Изер, Вон не завърши

Спускането за жени, валидно за Световната купа по ски-алпийски дисциплини във Вал Д'Изер (Франция) бе спечелено изненадващо от швейцарката Мариане Кауфман-Абдерхалден. Тя даде време 1:47.28 мин. и се поздрави с първата си победа за Световната купа. Досега Кауфман-Абдерхалден имаше три подиума в състезания за Световната купа. Втора, на 29 стотни от 27-годишната швейцарка, се класира носителката на Големия кристален глобус за миналия сезон Тина Мазе. За словенката това е най-добро класиране от началото на сезона. Трета се нареди австрийката Корнелия Хютер с време 1:47.80 мин. Хютер за първи път в кариерата си стъпва на подиума в старт от Световната купа.

Съвсем малко не достигна за място на подиума на представителката на Лихтенщайн Тина Вайратер. Тя остана четвърта с време 1:48.91 мин., но излезе начело в генералното класиране за Големия кристален глобус. Една от фаворитките за победа днес - германката Мария-Хьофл-Рийш, остана едва девета, а швейцарката Лара Гут претърпя пълен провал, завършвайки на 25-а позиция.

Спускането не успя да завърши кралицата на скоростните дисциплини Линдзи Вон. Американката, която неотдавна се завърна на пистата след тежка контузия на коляното, допусна грешка малко преди финала. Състезанието бе изгледано на живо от гаджето на Линдзи Вон - голфъра Тайгър Уудс.

Състезанието бе съпътствано от лоши падания. Стартовият номер 13 се оказа фатален за участие на французойката Мариан Маршан-Арвие, тъй като след един скок тя загуби равновесие и претърпя тежко падане. Състезанието бе прекъснато за няколко минути, за да бъде оказана медицинска помощ на Маршан-Арвие, която бе транспортирана от пистата, а по предварителна информация, е с контузия на рамото и е под въпрос за Зимните олимпийски игри в Сочи през февруари.

След подновяването на състезанието с №14 се спусна по трасето австрийката Щефани Мозер, а веднага след нея бе ред на американката Стейси Кук. Момичето с №15 обаче се заби с голяма скорост в предпазните мрежи и надпреварата отново бе прекъсната. Още няколко състезателки не успяха да завършат спускането.

В генералното класиране за Световната купа Вайратер е начело с 495 точки. Втора е Хьофл-Рийш с 490, а трета е Лара Гут с 488 точки.