"Синя звездна класация", ОСК "Левски" награждава най-добрите си спортисти

Страхотен спектакъл за ЧРД на Милан на "Сан Сиро" (видео)

Милан и Рома завършиха 2:2 в мегадербито от 16-ия кръг на Серия А на "Сан Сиро". Двубоят оправда високите очаквания и предложи истински футболен спектакъл за феновете на двата тима, които напуснаха терена непобедени, но и неудовлетворени. Рома пропусна да скъси аванса на върха на лидера Ювентус, а домакините, които днес празнуваха своя 114-и рожден ден, не успяха да прибавят точки, за да се измъкнат от долната половина на таблицата.

Гостите от Рим на два пъти излизаха напред в резултата, но допускаха изравняване. Матия Дестро откри в 13-ата минута. Той остана непокрит в наказателното поле при една атака, започната от Адем Ляич и продължена от Кевин Строотман. В 20-ата минута домакините стигнаха до изравнителен гол чрез Кристиян Сапата след асистенция на Съли Мунтари. Още в шестата минута на второто полувреме Рома отново излезе напред чрез Строотман, който се разписа от дузпа. Четвърт час преди края Съли Мунтари донесе равенството.

Двубоят на "Сан Сиро" започна много активно. Макар и далеч от първите места в класирането, Милан стъпи на терена със самочувствието на единствения тим от Апенините във фазата на елиминациите на Шампионската лига. Отборът на Рома не участва в Европа и е съсредоточил всичките си сили във вътрешното първенство, което засега се отплаща с второ място във временото класиране.

Първата опасност беше пред вратата на домакините. Жервиньо напредна отляво, преодоля Кристиян Сапата и отправи удар по земя, но Абиати овладя. Последва атака на Милан и статично положение пред вратата на Рома. Шутът по земя на Марио Балотели премина през стената, но право в ръцете на Морган де Санктис.

Последваха силни минути за Рома, които бяха увенчани с попадението във вратата на Милан.

Полученият гол принуди футболистите в червено и черно да вдигнат оборотите. Много активен беше бразилецът Кака. Атаките на Милан обаче се разбиваха далеч от вратата на Де Санктис и постепенно Рома пое инициативата.
В 21-ата минута се стигна до нова опасност пред вратата на "росонерите". Жервиньо намери Майкъл Брадли в наказателното поле, американецът падна, но реферът не прецени, че е имало ситуация за отсъждане на дузпа. Милан се опита да изнесе топката, но без успех и последва поредна опасност.

Жервиньо напредна отдясно, преодоля Съли Мунтари и се опита да стреля от малък ъгъл, но топката беше изкарана в аут. Играчите на Милан трудно намират противодействие и гостите трайно се настаниха в тяхната половина. В 26-ата минута много неприятен удар в тялото получи ганайския халф на Милан Съли Мунтари. Матия Дестро вдигна високо крак при едно изпълнение на ъглов удар и бутоните му спряха в тялото на Мунтари.

Милан успя да организира опасна атака, завършена с удар от малък ъгъл на Емануелсон. При последвалия ъглов удар Кристиан Сапата с глава направи 1:1, като топката беше продължена към него от Съли Мунтари.

Последваха две страхотни възможности за гол на Рома. При първата топката тупна на голлинията, а отстрани изглеждаше сякаш е зад, но при повторенията се видя, че няма гол. Минута по-късно голмайсторът Сапата пък спаси вратата си, като с шпагат изчисти топката от краката на връхлитащия в опасна близост Жервиньо. Заключителните минути на първото полувреме бяха изпълнени с нервност. Централният защитник на Рома Леандро Кастан получи сериозна контузия след съприкосновение с Кака и беше заменен от Николас Бурдисо.

През второто полувреме на вратата на Милан на мястото на Абиати застана Габриел. Само шест минути след появата си в игра 21-годишният страж предизвика дузпа, след като фаулира Жервиньо. Зад топката застана Строотман, който не сгреши - 2:1 за Рома.

Отговорът на Милан бяха две атаки, в които с центрирания и далечни подавания беше търсен Марио Балотели, но нищо не последва.

В 58-ата минута резултатът можеше да стане и 3:1 след светкавична контраатака на Рома, но в последния момент бранител на Милан  изчисти топката от краката на Жервиньо. Преди това котдивоареца напредна, увлече двама бранители и подаде на Ляич, който пласира добре топката в наказателното поле, но Емануелсон се намеси вещо.
В 63-ата минута голмайсторът за Рома Матия Дестро отстъпи мястото си на легендата Франческо Тоти, който се завърна в игра след продължително възстановяване от контузия. С приближаването на края на мача нервите на домакините се опънаха до краен предел. Кака и Монтоливо получиха жълти картони след спорове с рефера Джанлука Роки относно негово отсъждане. Треньорът Масимилиано Алегри също беше изгонен на трибуните.

В негово отсъствие обаче росонерите стигнаха до изравнителен гол. Балотели увлече трима бранители около себе си, подаде на Мунтари в дясната зона на наказателното поле и от десетина метра ганаецът не сгреши - 2:2.

Последните минути предложиха изключителна драма. В рамките само на две минути Морган де Санктис на два пъти отрази мощни удари на Марио Балотели, а домакините имаха и претенции за игра с ръка в наказателното поле. Усилията на нападателите на Милан за малко да бъдат осуетени от младия вратар Габриел, който с поредната си неадекватна реакция извади от строя съотборника си Емануелсон.

Във втората минута на продължението Марио Балотели направи непростим за неговата класа и претенции пропуск от десетина метра. За радост на Балотели и съотборниците му Рома също сгреши в последвалата атака и така двата тима си поделиха по 1 точка.

Рома остава непобеден през този сезон, но за първи път допусна два гола във вратата си. Нервността на росонерите ще даде последствия за дербито на Милано в неделя. Милан няма да разчита на капитана си Монтоливо и треньора Алегри. Рома също даде жертви преди последния си за годината мач с Катаня. Заради натрупани жълти картони извън групата ще останат Даниеле де Роси и Кевин Строотман.