Неубедителен Лукойл се измъчи с Рилецо у дома

Лукойл Академик изигра пореден неубедителен мач от началото на сезона, но все пак записа победа, надигравайки Рилски спортист у дома в Правец с 92:87. Гостите от Самоков бяха напред през по-голямата част на мача, но в последната четвърт не издържаха и отстъпиха, записвайки загуба в дербито на кръга.

Шампионите започнаха отлично и се откъснаха напред в резултата с 8:2 след малко повече от две изиграни минути, преди гостите от Самоков да се съвземат и да изравнят до 12:12 след серия от 10-4. Рилски дори поведе с 14:15 в средата на частта, но отлични изяви на Аландо Тъкър изведоха “студентите” напред с 20:15, а след 10 минути резултатът бе 22:17 в полза на домакините.

Втората част започна по перфектен начин за самоковци, които поведоха с 22:24 след седем безответни точки за едва минута. Двата отбора заиграха равностойно и смениха водачеството четири пъти, преди Лукойл да дръпне с 32:28. Последва техническо нарушение за пейката на гостите и след него домакините увеличиха аванса си до 36:31. Отличната игра в защита на Шон Барнет даде импулс на Рилски и играчите на Росен Барчовски отново поведоха – този път с 38:41 след 10-2 при оставащи две минути до почивката. На полувремето Рилски спортист имаше аванс от 42:45.

След подновяването на играта самоковският тим продължи да играе с настроение и благодарение на почти перфектния в стрелбата до момента Върнън Тейлър поведе с 9 точки – 47:56 при оставащи шест минути. Гостите останаха начело в резултата, а Тейлър продължи да прави каквото си поиска в атака, реализирайки своята 30-та точка две минути преди края за 53:62. Лукойл все пак успя да намали изоставането си до 58:62 след три изиграни части.

Юре Лалич доближи своите на две точки – 62:64 преди Върнън Тейлър да реализира поредните си точки за 64:71. Димитрис Галанис изкара от игра Давин Уайт и това се оказа най-правилният му ход в мача до момента – домакините заиграха много по-комбинативно в нападение и постепенно наваксаха изоставането си, доближавайки се до 75:76 три минути преди финалната сирена. Отличен индивидуален пробив на Аландо Тъкър даде преднина на Лукойл за първи път от втората четвърт – 79:78, но Дарин Иванов отговори с хладнокръвна тройка от 7 метра за 80:81. Димитрис Вергинис не трепна и върна тройката за 82:81, а Божидар Аврамов записа отнета топка в защита, последвана от фаул и кош за 85:81 по-малко от минута преди края. Веселинов и Тейлър размениха кошове за 87:83, а Златин Георгиев върна интригата с тройка за 87:86 точно 24 секунди преди сирената. Аландо Тъкър и Божидар Аврамов подпечатаха победата на своя отбор от наказателната линия, а крайният изход бе 92:87.

Аландо Тъкър наниза 27 точки за победителите от Лукойл Академик, Божидар Аврамов приключи с 14, а Димитрис Вергинис и Юре Лалич се отчетоха съответно с 13 и 12 точки.

Върнън Тейлър бе над всички за Рилски спортист, завършвайки с 36 точки при стрелба 15/18 от игра. Дарин Иванов се включи добре като резерва и вкара 11 точки, а Шон Барнет и Евън Равънел реализираха по 10 точки всеки.
ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК – РИЛСКИ СПОРТИСТ 92:87 (22:17, 20:28, 16:17, 34:25)