Дортмунд показа дух, но загуби поредни точки (видео)

Три дни след драматичното си класиране за осминафиналите в Шампионската лига Борусия (Дортмунд) загуби поредни точки в Бундеслигата, след като завърши 2:2 при гостуването си на Хофенхайм в двубой от 16-ия кръг на Бундеслигата. Отборът на Юрген Клоп изоставаше с 0:2 след головете на Свен Шиплок (17') и Кевин Фоланд (37'), но се вдигна на щурм и успя да изравни чрез Пиер-Емерик Обамеянг (44') и Лукаш Пишчек (67'), а дори имаше и възможности за победен гол, като Роберт Левандовски удари греда. Невероятни пропуски обаче направиха и домакините, включително и греда. Така вестфалци остават трети в класирането, но вече са на цели 12 точки от лидера Байерн (Мюнхен), който спечели с 3:1 над Хамбургер ШФ.

Клоп отново заложи в защита на 18-годишния Мариан Зар, който дебютира срещу Олимпик Марсилия в сряда. Почивка получиха вратарят Роман Вайденфелер, Хенрих Мхитарян и героят от последната среща Кевин Гроскройтц, като всички те бяха записани сред резервите.

Борусия се опита да наложи превъзходство още от началото и беше по-активният отбор. В 10-ата минута съдиите правилно отмениха гол на Марко Ройс заради засада на Роберт Левандовски. Шест минути по-късно Ройс пропусна да открие от няколко метра.

Домакините обаче изчакваха своя момент и се възползваха. В 17-ата минута Фирмино пусна пас край Зар, който остави Шиплок с лекота да го задмине и последва хладнокръвен завършек в мрежата на Митчъл Ленгерак - 1:0.

В 25-ата минута напречната греда спаси Борусия от втори гол след хубав шут на Еуген Полански. Две минути по-късно гостите поискаха дузпа за нарушение срещу Нури Шахин, но реферът подмина ситуацията.

В 37-ата минута Хофе отново ликуваше. Поредна правилно проведена атака, която хвана защитата в крачка, изведе Фоланд сам отдясно и капитанът на младежкия национален отбор на Германия беше безпогрешен - 2:0.

Късметът върна шансовете на гостите от Дортмунд точно преди почивката. В 44-ата минута Ройс центрира от корнер, но вратарят на домакините Йенс Граал направи голям гаф, след като изпусна топката и Обамеянг я изстреля в мрежата за 2:1.

През второто полувреме Борусия атакуваше, но промяна нямаше. В 66-ата минута Клоп направи две смени наведнъж и секунди след това равенството вече беше факт. Шахин центрира отляво и Лукаш Пишчек засече за 2:2.

Оттук до края двата отбора се разделиха на нападение и защита и футболистите започнаха да се надпреварват кой ще пропусне по-чисто положение. Фоланд и Фирмино направиха и невъзможното, за да не уцелят вратата на Борусия, а на другия край на терена веднъж гредата спаси Граал след шут на Левандовски, а Ройс и особено резервата Юлиан Шийбер в 88-ата минута смаяха с липсата на точност от прекрасни за тях ситуации.

Мачът беше интересен и заради факта, че в последния кръг на миналия сезон Хофе изненадващо спечели с 2:1 в Дортмунд и впоследствие успя да се спаси от изпадане. Мнозина се усъмниха, че тогава дортмундци нарочно не са се напрягали, за да помогнат да опонента си. В тази връзка на стадиона днес феновете на домакините опънаха плакат, на който пишеше "Какво е общото между Дортмунд и Шалке 04? Любовта им към Хофенхайм. Едните ни оставиха в турнира за купата, а другите в първенството". Запалянковците визират скорошния триумф на отбора над Шалке в турнира за Купата на Германия.

Хофе е 11-ти в таблицата и в същото време е първи в класацията по брой общо отбелязани и допуснати попадения - цели 73.