Гредите и класата на Атлетико отчаяха Порто (видео)

Атлетико Мадрид завърши с победа участието си в груповата фаза на Шампионската лига. "Дюшекчиите" вече си бяха осигурили първата позиция, но не пропуснаха да зарадват привържениците си с успех срещу Порто с 2:0. Срещата на "Висенте Калдерон" беше от огромна важност за гостите. Те се нуждаеха от задължителна победа и в същото време аутсайдерът Аустрия (Виена) да спечели срещу Зенит. И докато изненадващо или не австрийците разгромиха тима на Лучано Спалети с 4:1, Порто не съумя да се справи със своята задача и остана на трето място в крайното класиране, което означава участие в Лига Европа напролет.

Двата гола за Атлетико отбелязаха Раул Гарсия и Диего Коща още до почивката. "Драконите" пък бяха преследвани от уникален малшанс. Цели четири пъти гредите помогнаха на втараря на домакините Даниел Арансубия, а самият той спаси дузпа, изпълнена от Жосуе.

Старши треньорът на Атлетико Диего Симеоне очаквано даде почивка на част от титулярите си. На пейката останаха Давид Вийя, Диего Годин и Арда Туран, а Фелипе Луиш изобщо не попадна в групата за двубоя. Хуанфран отсъстваше заради контузия, както и бившият футболист на Порто Кристиан Родригес и вратарят Тибо Куртоа. В отсъствието на белгиеца под рамката застана 34-годишният Даниел Арансубия. на двата фланга на защитата действаха Емилиано Инсуа и Хавиер Манкийо, а в центъра си партнираха Жоао Миранда и Тоби Алдервейрелд. Дего Коща поведе атаката заедно с Адриан Лопес, а в халфовата линия шанс получи младата надежда Оливер Торес.

Наставникът на гостите от Португалия Пауло Фонсека не изненада с избора на стартов състав. В предни позиции започна голмайсторът на тима Джаксън Мартинес, а по крилата му помагаха Силвестре Варела и Жосуе. Най-добрата
новина за "драконите" беше завръщането на Лучо Гонсалес, който до последно бе под въпрос заради травма. Стивън Дефур и Фернандо играеха до аржентинския плеймейкър в средата на терена.

Атлетико имаше да си връща на Порто, от който загуби два пъти при предишното си участие в Шампионската лига през сезон 2009/10. Домакините започнаха по-напористо, но първото интересно положение беше пред тяхната врата. В 8-ата минута Джаксън Мартинес засече центриране от десния фланг и с шпагат прати топката в напречната греда. Малко след това Раул Гарсия вкара изключително красив гол. Той получи пас директно от тъч, обърна се и от много малък ъгъл простреля Елтон - 1:0.

В 21-ата минута Силвестре Варела също уцели гредата след удар с глава, а в 27-ата "драконите" получиха дузпа, отсъдена за нарушение на Арансубия срещу Мартинес. Зад топката застана Жосуе, но стражът на Атлетико изкупи вината си и спаси.

Атлетико постепенно вдигна оборотите и Елтон трябваше да се намесва след шут на Диего Коща. В 37-ата минута обаче топстрелецът на мадридчани не сбърка. Той се измъкна след подаване на Оливер Торес и хладнокръвно удвои преднината на домакините.

На полувремето Симеоне смени Диего Коща с Вийя, а наставникът на Порто Пауло Фонсека извади грешника Жосуе и пусна Лика. Тоби Алдервейрелд се намеси решително и попречи на Стивън дефур да върне един гол, а в 69-ата минута след удар на резервата Лика за четвърти път гредите помогнаха на Атлетико.

Испанският тим постигна десета победа от 11 мача в евротурнирите под ръководството на Симеоне. Единствената загуба беше от Рубин в Лига Европа миналия сезон.

АТЛЕТИКО (МАДРИД) - ПОРТО 2:0 (0:0)
1:0 Р. Гарсия (14)
2:0 Д. Коща (37)