Томис на Мартин Стоев нанесе първа загуба на Казийски и Халкбанк в ШЛ (ГАЛЕРИЯ)

Бившият селекционер на националния отбор на България Мартин Стоев и неговият Томис (Констанца) записаха едва втора победа в Шампионската лига при мъжете. Андрей Жеков, Владислав Иванов, Дмитрий Бахов и съотборниците им нанесоха първа загуба на турския Халкбанк (Анкара), където играе Матей Казийски, а треньор е Радостин Стойчев, след като го надигра като гост с 3:1 (25:21, 27:29, 25:23, 25:21) в мач от 5-ия кръг, игран тази вечер пред едва около 500 зрители в зала "Башкент" в турската столица.

По този начин шампионът на Румъния остана на 3-то място във временното класиране с 6 точки след 2 победи и 3 загуби и с реални шансове за продължаване в "Чалъндж" кръга на втория по сила евротурнир - Купата на CEV. От друга страна въпреки поражението, момчетата на Радо Стойчев продължават да са начело с 12 точки след 4 победи и 1 загуба, колкото има 2-ия - полския Ястржембски Вигел. В последния 6-ти кръг в групата Халкбанк гостува именно на поляците в директен сблъсък за първото място, а Томис е домакин на австрийски Хипо Тирол (Инсбрук). Срещите са следващата сряда (18 декември) съответно от 19,00 и 18,00 часа българско време.

Срещата започна малко по-добре за турците, които поведоха с 2:0 след атака на Матей Казийски и блокада на новото си бразилско попълнение Маурисио Де Соуса. Последва равенство при 4:4 след ас на Андрей Спъну, но Халкбанк веднага си върна предимството при 6:4 след силна атака на Казийски и ас на гръцкия диагонал Митар Джурич. Разликата се запази до 8:6 след грешка от сервис на испанския национал от Томис Исраел Родригес. Последва контра на Джурич и 9:6. Постепенно румънският тим изравни при 10:10 след ас на словашкия диагонал Мартин Немец и блок на Спъну и даже дръпна с 12:11 след контра блок-аут от втора линия на Немец. Въпреки тайм-аута за Радо Стойчев, Томис увеличи преднината си до 15:12 след нов ас на Спъну и блокада на Родригес и до 16:13 след успешна атака на испанския посрещач. Постепенно резултатът стана 20:16 след ас на Немец. Независимо от усилията на Казийски и компания, момчетата на Мартин Стоев спокойно взеха първия гейм с 25:21 след контра блок-аут на Родригес.

Втората част тръгна напълно равностойно до 6:6, след което шампионите на Румъния дръпнаха с 8:6 след блок-аут на бразилския център Жоао Карлош Масинатори и атака в аут на кубинеца Османи Хуанторена. Последваха блок-аут на Хуанторена и блокада на Маурисио Де Соуса и 8:8. Халкбанк даже поведе с 10:9 след контра на Митар Джурич. Томис направи обрат за 13:11 след блок-аут на Исраел Родригес, грешка на Матей Казийски и ас на Андрей Спъну. Прекъсването, което взе Радо Стойчев, даде ефект и Халкбанк веднага изравни при 13:13 след две силни атаки на Казийски. Румънците си върнаха преднината при 16:14 след нова успешна атака и блокада на Родригес. Последва поредно равенство при 16:16 след силна атака-пайп на Хуанторена. Томис отново излезе напред в резултата при 19:16 след ас на Родригес и престъпване на централната линия от страна на Митар Джурич. Постепенно воденитят от Радо Стойчев тим успя да изравни при 21:21 след сервис в аут на Томис и технично отиграване на Джурич и даже да поведе с 22:21 след блокада на Де Соуса. Въпреки тайм-аута за Мартин Стоев, последва грешка на българския разпределител на Томис Андрей Жеков и 23:21. Румънците моментално изравниха при 23:23 след атака на бившия играч на Марек Юнион Ивкони Дмитрий Бахов и аут на Хуанторена. Двата тима се "захапаха" в резултата до 27:27, но в крайна сметка Халкбанк измъкна трудно гейма с 29:27 след блокада на Емре Батур и ас на Казийски.

Третият гейм стартира добре за домакините, които поведоха с 5:2 след атака от втора линия на Османи Хуанторена и грешка на разпределителя Андрей Жеков. Постепенно Томис успя да изравни при 6:6 след две успешни атаки на Мартин Немец. Техническата пауза пък дойде при минимална преднина за румънския тим след технично пускане на Исраел Родригес. Играта продължи точка за точка до 10:10, след което Халкбанк излезе напред в резултата с 13:10 след атака и блокада на Митар Джурич и блок на Маурисио Де Соуса. Прекъсването, което поиска Мартин Стоев, даде ефект и Томис веднага изравни при 13:13 след блокади на Андрей Спъну и Родригес. Домакините си върнаха преднината при 16:14 след атака на Джурич и престъпване на централната линия на полето от Родригес от Томис. За пореден път играта продължи точка за точка до 20:18, след което последва ас на Хуанторена - 21:18 и тайм-аут за Мартин Стоев. Това помогна и румънците изравниха при 21:21 след атака в аут на Де Соуса и контра на Родригес. Томис даже поведе с 24:22 след нова ас на Спъну и контра блок-аут на Родригес, след което затвори гейма в своя полза при 25:23 след атака на Немец.

Четвъртата част тръгна по-добре за волейболистите на Томис, които поведоха с 4:2 след атака на Мартин Немец и контра от втора линия на Исраел Родригес. Последва равенство при 5:5 след атака на влезлия като резерва за Халкбанк Бурутай Субашъ и контра на Матей Казийски. Техническото прекъсване пък дойде при минимална преднина за румънския тим - 8:7 след контра блок-аут през центъра на бразилеца Жоао Карлош Масинатори. Последваха атака на Немец, ас на Родригес и блокада на Масинатори - 11:7 и тайм-аут за Радо Стойчев. Независимо от това, последва нов ас на Родригес и 12:7. Това даде ефект и Халкбанк намали изоставането си до 11:13 след престъпване на Дмитрий Бахов и контра на Османи Хуанторена. Последвалата бурна реакция от страна на Родригес му донесе червен картон - 13:12. Все пак втората техническа пауза дойде при 16:13 за момчетата на Радо Стойчев след атака на Бахов и аут на Казийски. Последва силен ас на Бахов и 17:13. Играта продължи точка за точка до 20:16, след което Томис без проблеми спечели гейма с 25:21 след, а с това и мача с 3:1.

Андрей Жеков, Дмитрий Бахов и Владислав Иванов също играха цял мач за Томис. Жеков завърши с 2 точки (1 блок и 1 ас), а бившият играч на Марек Юнион Ивкони се отчете с 11 точки (1 блок, 1 ас, 39% ефективност в атака, 67% позитивно и 50% перфектно посрещане). Българското либеро пък приключи със страхотните 83% позитивно и 67% перфектно посрещане). Над всички за шампиона на Румъния бе испанският национал Исраел Родригес с 23 точки (1 блок, 53% ефективност в атака, 88% позитивно и 68% перфектно посрещане) за победата.

От друга страна звездата и капитан на Халкбанк Матей Казийски игра стабилно и завърши с 12 точки (1 ас, 46% ефективност в атака, 67% позитивно и 39% перфектно посрещане). Кубинецът Османи Хуантирена реализира 20 точки (1 ас, 66% ефективност в атака, 82% позитивно и 47% перфектно посрещане), но и това не помогна за успеха.

ХАЛКБАНК (АНКАРА, ТУРЦИЯ) - ТОМИС (КОНСТАНЦА, РУМЪНИЯ) 1:3 (21:25, 29:27, 23:25, 21:25)
ХАЛКБАНК: МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 12, Осману Хуанторена 20, Рафаел Де Оливейра, Митар Джурич 16, Маурисио Де Соуса 9, Емре Батур 9 - Нури Сахин-либеро (Джанн Айвазоолу, Бурутай Субашъ 3, Хюсейн Коч)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
ТОМИС: АНДРЕЙ ЖЕКОВ 2, Жоао Карлош Масинатори 14, Андрей Спъну 15, Мартин Немец 17, Дмитрий Бахов 11, Исраел Родригес 23 - ВЛАДИСЛАВ ИВАНОВ-либеро (Серджу Станку, Драгош Павел 1)
Старши-треньор: МАРТИН СТОЕВ.

ГАЛЕРИЯ от мача ХАЛКБАНК - ТОМИС 1:3 - ТУК!!!