Десетима от Милан устискаха билета за осминафиналите в мач на една врата (видео)

Отборът на Милан сграбчи квота за 1/8-финалите в Шампионската лига след 0:0 у дома срещу Аякс в последна среща от група "Н". След 22-ата минута италианците играха с десетима след изгонването на капитана Рикардо Монтоливо. Двубоят почти изцяло се игра пред вратата на Кристиан Абиати, но гол така и не падна. "Росонерите" се класират напред като втори групата. Холандците ще играят в Лига Европа.

Срещата беше предшествена от сериозни сблъсъци в Милано, след които останаха и ранени. Стефан Ел Шаарауи се завърна в стартовия състав за първи път от няколко месеца. Марио Балотели поведе атаката, подкрепян и от Кака. Франк де Бур излезе с офанзивно 4-3-3 с изнесени напред Шьоне, Къркич и Фишер.

Холандците започнаха по-силно и в петата минута имаха две възможности след два последователни корнера. Виктор Фишер беше оставен на първата греда, но Кристиан Сапата блокира шута. При втория шанс Кристиан Поулсен спечели въздушния дуел и след удар с глава нацели далечната греда. Вратарят Абиати не помръдна, но имаше късмет.

В 13-ата Ел Шаарауи намери пролука за стрелба, но беше спрян от Никлас Мойсандер. В 19-ата Абиати направи много важна намеса, избивайки след плонж с глава на Клаасен. В 22-ата минута капитанът на домакините Рикардо Монтоливо беше изгонен с директен червен картон, след като влезе много опасно в краката на Поулсен и болезнено нацели глезена му. Ел Шаарауи напусна игра, за да се запълни центъра на терена, където влезе Поли.

До края на полувремето момчетата на Франк де Бур натиснаха сериозно, но "червено-черните" играха солидно в отбрана. В 26-ата Фишер беше "хванат" от засадата при опасно положение пред вратата на Абиати. В края на полувремето Шьоне стреля над гредата при фаул от удобна позиция.

През второто полувреме момчетата на Масимилиано Алегри бяха подложени на постепенни атаки. Топката се въртеше постоянно около и в наказателното поле на домакините. Холандският тим играеше с много подавания и центрирания най-вече от дясното крило. Като цяло обаче положенията пред Абиати не бяха достатъчно чисти. Най-чести бяха опасните центрирания без адресат и слабите удари в ръцете на Абиати.

Най-чистото положение пропиля Клаасен в 67-ата минута. Нападателят на амстердамци се озова сам срещу Абиати под ъгъл, но мощният му изстрел беше отразен с крак от вратаря. Секунди по-късно при корнера Хьосен не уцели вратата след изпълнение с глава. В 74-ата Клаасен намери Фишер в наказателното поле, но 19-годишният нападател не беше точен от много добра позиция. В края на двубоя наказателното поле на Милан беше изпъстрено с футболисти, нямаше кой обаче да изрита решително топката.

Барселона спечели групата с 13 точки, Милан остана втори с девет, а Аякс ще играе в Лига Европа след осем отвоювани точки. Селтик отпада след актив от три точки.

Милан - Аякс - 0:0