Ман Юнайтед не прости на Шахтьор и го изхвърли от ШЛ (видео)

Английският шампион Манчестър Юнайтед не прости на украинския Шахтьор (Донецк) и го победи с 1:0 на своя "Олд Трафорд", като по този начин изхвърли възпитаниците на Мирча Луческу от по-нататъшно участие в най-комерсиалния футболен клубен турнир в Европа. Единственото попадение за домакините в мача бе дело на централния бранител на "червените дяволи" Фил Джоунс в 67-ата минута. Тогава той бе оставен непокрит от защитата на гостите и отблизо прониза Пятов.

"Червените дяволи" записаха три победи от трите си домакински двубоя в група "А" на Шампионската лига, като по този начин спечелиха надпреварата в груповата фаза и взеха глътка въздух след неубедителните си изяви в английската Висша лига.

Гостите от Украйна можеха да отбележат ранен гол още в първата минута на срещата, когато Алекс Тейшейра се озова на стрелкова позиция в наказателното поле на домакините, но бранител на "червените дяволи" блокира удара му.

В 13-ата минута Алекс Тейшейра отново се измъкна зад отбраната на домакините, изпреварвайки Джони Еванс и остана сам срещу Давид де Хеа, но стреля близо до лявата греда зад испанския страж и така пропусна да изведе домакините напред.

В 17-ата минута и домакините стигнаха до първото си добро положение за гол, след като Аднан Янузай успя да се обърне в наказателното поле на Шахтьор и да стреля опасно, но за негово съжаление право в тялото на Андрий Пятов.

В следващите минути гостите продължиха да са по-активният отбор на терена и се настаниха трайно в половината на Ман Юнайтед. Дъглас Коща обаче не успя да стреля след продъжлителна размяна на пасове пред наказателното поле на Де Хеа. Самстоятелен пробив на Алекс Тейшейра пък завърши със слаб удар на бразилеца в ръцете на Де Хеа. Домакините отговориха с опасен удар от фаул, който мина на сантиметри от гредата на Пятов.

В 37-ата минута се стигна и до най-доброто положение в полза на домакините. Ашли Йънг излезе сам срещу Пятов след грешка в отбраната на Шахтьор и го прехвърли технично, но топката мина на сантиметри встрани от вратата. Отново Йънг пропусна само минути преди края на първата част. Той получи удобна топка в наказателното поле и стреля силно, но този път над вратата, пропускайки второ 100-процентово положение за своя отбор.

Още в първата минута на второто полувреме Ракитский уцели гредата зад Де Хеа. Защитата на домакините проспа центриране в наказателното си поле след изпълнение на корнер и бранителят на гостите получи възможност да стреля от десетина метра, но прати топката в страничния стълб на вратата на "червените дяволи".

Малко преди изтичането на час игра звездата на домакините Уейн Рууни опита нещо изключително красиво, прехвърляйки изненадващо Андрий Пятов. Топката обаче мина на сантиметри над горната греда на украинския страж.

В 67-ата минута домакините откриха резултата. Робин ван Перси центрира в наказателното поле и отбраната на Шахтьор не успя да изчисти топката, за да попадне тя в краката на Фил Джоунс и той с мощно воле да я прати в мрежата на Пятов за втория си гол от началото на сезона с екипа на Ман Юнайтед.

Този гол доста смути гостите от Шахтьор, които макар да продължиха да имат териториално преимущество, не успяваха да осъществят атаките, които правеха до този момент. Дарио Сърна стреля силно извън наказателното поле, но точно в ръцете на Де Хеа. В последната 90-а минута домакините можеха да вкарат и втори гол, след като Робин ван Перси се озова сам срещу Пятов, но ударът на холандеца мина покрай гредата. Това обаче бе всичко в срещата на "Олд Трафорд" и домакините успяха да запазят вратата си "суха", с което спечелиха групата си и продължават напред със самочувствие, докато за Шахтьор остана горчилката от късното отпадане от надпреварата, в която в последните години неизменно достигаха до елиминационната фаза.