Митко Ценов спечели сребро на Европейското по кроскънтри

България има първи медал от Европейското първенство по кроскънтри, което се провежда в Белград (Сърбия). Митко Ценов се пребори за второто място при младежите до 23 години. Възпитаникът на Йоло Николов измина 8-километровото трасе за 24:07 мин. Шампион стана белгиецът Питер-Ян Ханес с време 24:02 мин. Ценов изпревари само с 1 секунда бронзовия медалист Неманя Церовач (Сърбия) - 24:08 мин.

Талантът от Мездра се движеше в първата група през цялото време, като в последните 2 км направи по-силна атака и за кратко дори си оспорваше първото място с белгиеца, който в крайна сметка се оказа по-подготвен и спечели европейската титла.

Другият български представител при младежите до 23 години Иван Попов зае 45-о място, след като пресече финалната линия за 25:06 мин. На старт застанаха 87 състезатели, а до финала достигнаха 84 от тях.

Шампиони в отборното класиране в тази възрастова група станаха британците, следвани от Украйна и Франция.

Това е втори медал за Ценов от европейски първенства по кроскънтри. През миналата година той извоюва историческо първо отличие за България от тези шампионати, след като зае второто място при юношите старша възраст.

Снимка: Getty Images/Guliver