Мечтано завръщане на Дестро и най-после победа за Рома (видео)

Вторият във временното класиране на Серия "А" Рома победи с 2:1 на своя стадион "Олимпико" Фиорентина в мач от 15-ия кръг на италианското първенство. По този начин "вълците" на Руди Гарсия сложиха край на серията от 4 поредни равенства, която дойде след рекордните 10 последователни победи.

Направилият много силен мач бразилски десен бек Майкон в 7-ата минута откри резултата в полза на Рома, но в 29-ата перуанският офанзивен халф Хуан Мануел Варгас изравни. Резервата Матия Дестро донесе победата на Рома с гол в 67-ата минута. Дестро се появи в игра в 57-ата минута, като записа днес първите си минути за сезона. Той се възстановяваше дълго време от контузия, но направи мечтано завръщане.

На пейката на тима от Вечния град бе капитанът и символ на клуба Франческо Тоти, но 37-годишният нападател не се появи в игра, тъй като не е напълно възстановен от травмата, която получи при победата срещу Наполи с 2:0 през октомври. Вероятно завръщането на ветерана ще се случи в сблъсъка с Милан на "Джузепе Меаца" в следващия кръг.

Първата възможност за гол в мача се откри пред Адем Ляич, но бившият нападател на Фиорентина не успя да овладее добре топката, след като получи хубав извеждащ пас. Минута по-късно дойде и отговорът на "виолетовите" - Хуан Мануел Варгас стреля от въздуха след центриране на Хуан Куадрадо, но топката бе насочена право в Морган Де Санктис.

В 6-ата минута и вратарят на Фиорентина Нето бе тестван - след шут на Кевин Строотман, а минута по-късно резултатът вече бе открит. Котдивоарският нападател на Рома Жервиньо проби отлично отляво, подаде на Алесандро Флоренци, той продължи към Майкон и бразилският десен бек с технично отиграване финтира вратаря, след което насочи топката в мрежата - 1:0 за "джалоросите".

Столичани натиснаха здраво съперника си в следващите минути и в 11-ата минута "вълците" бяха много близо до втори гол, но Нето изби с прекрасен рефлекс удар с глава отблизо на Даниеле Де Роси. В 21-ата минута пък пред "виолетовите" се откри страхотен шанс за изравняване на резултата. Лидерът при реализаторите в Серия "А" Джузепе Роси се промъкна между няколко бранители на Рома и се озова съвсем близо до вратата на домакините, но силният му шут бе блокиран и топката излезе в корнер. В 25-ата минута Варгас стреля опасно от далечно разстояние, но не улучи вратата, а секунди след това Жервиньо се озова в изгодна позиция за гол в наказателното поле на гостите, но уцели лошо топката.

След това Майкон се опита да изненада Нето, но стреля неточно, а в 29-ата минута резултатът бе изравнен. Ненад Томович проби отдясно и върна топката към връхлитащия Варгас, който с топовен шут едва не скъса мрежата зад Де Санктис.

Двата отбора продължаваха да играят атакуващо и до края на първата част колумбийския офанзивен халф на тима от Флоренция Хуан Куадрадо опита изстрел от въздуха, но топката мина над вратата, а след това изстрел на централният защитник на "вълците" Меди Бенатиа също не попадна в целта.

Второто полувреме започна обнадеждаващо за гостите - с опасен, но неточен удар с глава на Джузепе Роси. Две минути по-късно гостите отново застрашиха вратата на Рома. Мануел Паскуал центрира остро отляво, но юношата на "вълците" Алберто Акуилани и Роси се разминаха с топката. В 57-ата минута Жервиньо направи чудесен пробив отляво и стреля, но Нето изби, а опитът за добавка на Ляич бе неуспешен.

В 60-ата минута Акуилани направи невероятне пропуск, като стреля в аут, след като бе оставен съвсем сам пред вратата на Рома. Домакините отговориха с греда на Кевин Строотман в 62-ата минута. Холандският халф получи топката от Майкон в наказателното поле на Фиорентина, но удари левия страничен стълб на вратата на Нето. Минута преди това пък Ляич стреля от добра позиция в тялото на Нето след поредния великолепен пробив на Жервиньо.

В 67-ата минута Майкон направи пропуск, стреляйки в тялото на Нето отблизо, но секунди след това "вълците" поведоха с 2:1 в резултата. Жервиньо отново показа бързина, като центрира от аутлинията и появилият се десетина минути по-рано в игра на мястото на Флоренци Матия Дестро заби топката в мрежата зад Нето.

В 70-ата минута гостите бяха много близо до нов изравнителен гол, но Де Санктис направи страхотно спасяване с една ръка след шут на Паскуал от фаул.

В 73-ата минута сантиметри разделиха Бенатия от гол след удар с глава след центриране от корнер. В 83-ата минута Борха Валеро се озова в добра позиция в наказателното поле на домакините, но бе блокиран, а две минути по-късно резервата Хоакин се опита да изненада Де Санктис с далечен шут, но стражът на "джалоросите" закова топката в прегръдката си.

Две минути преди края босненският халф на Рома Миралем Пянич получи втори жълт, съответно червен картон за нарушение в средата на терена. Наставникът на домакините Руди Гарсия реагира мигновено и извади от игра героя Дестро, сменяйки го с американския полузащитник Майкъл Брадли.

В добавеното време Джузепе Роси пропусна златен шанс да донесе точка на Фиорентина. Той бе изпуснат от бранителите на "вълците" в наказателното поле, но в последния момент бразлиският защитник Леандро Кастан с решаващ шапагат му попречи да нанесе голов удар. В крайна сметка, "джалоросите" удържаха победата и се върнаха на пътя на победите.

Това бе 11-а победа за Рома от началото на сезона и с нея столичани събраха 37 точки, като се доближиха на 3 зад лидера в класирането Ювентус. "Виолетовите" на бившата звезда на Рома Винченцо Монтела пък заемат пета позиция с 27 точки.