Страхотен Цецо Соколов с 27 точки (7 блока)! Тренто с драматична втора загуба в Серия А1 (СНИМКИ + ВИДЕО)

Волейболният шампион на Италия Диатек (Тренто), където играе българската звезда Цветан Соколов, допусна драматична втора загуби Серия А1. Цецо Соколов и съотборниците му отстъпиха като гости на Тонно Калипо Калабрия (Вибо Валентия) с 2:3 (31:29, 25:16, 22:25, 23:25, 9:15) в изтеглен мач 8-ия кръг, игран тази вечер, след като поведоха с 2:0 гейма.

Въпреки поражението шампионите останаха на 3-то място във временнното класиране със 17 точки след 6 победи и 2 загуби. В следващия 9-ти кръг Тренто е домакин на Копра Елиор (Пиаченца) в супердербито на кръга. Срещата е следващата неделя (15 декември) от 19,00 часа българско време.

Срещата започна много добре за трентинци, които успяха да поведат с 5:2 след две блокади на Цветан Соколов. Постепенно домакините от Вибо Валентия успяха да изравнят при 10:10 след силна игра на Луиджи Рандацо и словака Франтишек Огурчак. Момчетата на Джанлоренцо Бленджини даже дръпнаха с 14:13 след блок на Огурчак, но шампионите успяха да обърнат при 19:17 след няколко добри изяви на Емануеле Бирарели. Прекъсването, което поиска наставникът на Вибо Валентия Джанлоренцо Бленджини при 21:18, даде ефект и домакините изравниха при 22:22. Двата тима се "захапаха" в резултата до 29:29, като междувременно Соколов и компания спасиха един геймбол при 24:25, но в крайна сметка Тренто измъкна трудно частта с 31:29 след атака на влезлия като резерва Микеле Федрици.

В началото на втората част гостите от Тренто дръпнаха с 3:0, но Вибо Валентия успя да изравни при 6:6 след няколко отлични изяви на аржентинския център Пабло Крер. Шампионите на Италия успяха да поведат отново при 12:9 след блокада на Емануеле Бирарели и контра на Цецо Соколов. Резултатът стана 16:11 след нови два блока на трентинци. Разликата се запази до 19:14, след което воденият от Роберто Серниоти тим без проблеми затвориха гейма с убедителното 25:16 благодарение на силната игра на Филипо Ланца и португалския национал Алешандре Ферейра.

Домакините от Вибо Валентия тръгнаха много добре в третия гейм и постепенно поведоха със 7:5 и 10:7 след силна игра на Франтишек Огурчак. Разликата се запази до техническата пауза, която дойде при 12:9 за Вибо Валентия. Постепенно преднината на Вибо Валентия нарасна до 16:11 след блокада на германския разпределител Патрик Щоервалд и ас на Луиджи Рандацо. Трентинци успяха да намалят изоставането си до 16:19 след грешка на домакините и отлична единична блокада на аржентинския център Себастиан Соле. Въпреки тайм-аут за Джанлоренцо Бленджини, Тренто стопи разликата до 19:20 след блок на Микеле Федрици и мощен ас на Филипо Ланца. Все пак Вибо Валентия си върна преднината при 23:20 след блок-аут на Мауро Гавото, след което спокойно спечелиха гейма с 25:22 след технично отиграване на Огурчак.

Четвъртата част стартира напълно равностойно до 5:5, след което Тренто поведе със 7:5 след грешка от сервис на домакините и контра на Емануеле Бирарели. Вибо Валентия веднага обърнаха до 8:7 в своя полза след блокада на Луиджи Рандацо и ас на Мауро Гавото. Последва 4 миниобрата и 12:11 за домакините след контра блок-аут на Франтишек Огурчак. Двата тима продължиха напълно до 17:17, след което разликата нарасна до 20:17 след грешки на Микеле Федрици от сервис и американския разпределител на шампионите Донълд Съксо при мрежите. Цецо Соколов и компания веднага намалиха до 20:19 след блок на Себастиан Соле, а след това даже изравниха при 21:21 след силна контра на българския диагонал. Равенството се запази до 24:24, но в крайна сметка домакините измъкнаха гейма с 26:24 след контра и отличен блок на Мауро Гавото, с което вкараха мача в тайбрек.

Петият решителен гейм започна отлично за Вибо Валентия, които бързо дръпнаха с 3:0 след блокада на Марчело Форни, контра на Франтишек Огурчак и ас на Луиджи Рандацо. Въпреки тайм-аута за Роберто Серниоти, разликата леко нарасна до 6:2 след блок на Пабло Крер. Размяната на полетата пък дойде при резултат 8:4 след блок-аут на Рандацо. Вибо Валентия запази преднината си до 12:8 след бърза атака през центъра на Крер, след което спечелиха гейма с 15:9 след ас на разпределителя Патрик Щоервалд, а с това и крайната победа с 3:2.

Цветан Соколов изигра поредния си страхотен мач за Тренто и отново стана най-резултатен с 27 точки (7 блока!!! и 50% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за успеха. За тима на Вибо Валентия Луиджи Рандацо (1 блок, 4 аса, 41% ефективност в атака и 23% перфектно посрещане) и Франтишек Огурчек (1 блок, 1 ас, 50% ефективност в атака и 38% перфектно посрещане) забиха по 20 точки за победата.
ВИБО ВАЛЕНТИЯ: Патрик Щоервалд 5, Мауро Гавото 16, Луиджи Рандацо 20, Франтишек Огурчак 20, Пабло Крер 13, Марчело Форни 8 - Алесандро Фарина-либеро (Анхел Де Аро, Миха Плот, Андрес Вийена)
Старши-треньор: Джанлоренцо Бленджини.
ТРЕНТО: Донълд Съксо 2, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 27, Алешандре Ферейра 3, Филипо Ланца 10, Емануеле Бирарели 13, Себастиан Соле 13 - Масимо Колачи-либеро (Микеле Федрици 16, Джакомо Синтини, Антонио Де Паола, Давид Сабо, Себастиано Тей-либеро)
Старши-треньор: Роберто Серниоти.