Цецо Соколов и Тренто с измъчено 3:2 над Чита ди Кастело (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният шампион на Италия Диатек (Тренто), където играе българската звезда Цветан Соколов, записа много трудна 4-та поредна и общо 6-та победа в Серия А1. Цецо Соколов и съотборниците му надделяха драматично вкъщи над новака Алтотевере (Чита ди Кастело) с 3:2 (25:20, 15:25, 25:17, 20:25, 15:11) в мач 7-ия кръг, игран тази вечер в зала "Пала Тренто".

Въпреки успеха шампионите се смъкнаха на 3-то място във временнното класиране с 16 точки след 6 победи и 1 загуба, с точка по-малко от 2-ия Пиаченца. Лидер продължава да е Мачерата с 20 точки след 7 победи от 7 мача. В редовния 8-ми кръг Тренто е гост на Тонно Калипо Калабрия (Вибо Валентия). Срещата е в събота (7 декември) от 18,30 часа българско време и ще бъде предавана пряко по Ring.bg.

Срещата започна малко по-добре за гостите от Чита ди Кастело, които поведоха с 5:3 благодарение на белгиеца Герт Ван Вале. Постепенно Тренто успя да изравни при 8:8 след няколко силни атаки на португалския национал Алешандре Ферейра и даже да дръпне с 11:9 след контра на Цецо Соколов. Разликата леко нарасна при 13:10 след ас на Ферейра. Въпреки усилията на Чита ди Кастело, шампионите запазиха преднината си и даже я увеличиха до 21:17 след блокада на Филипо Ланца. В крайна сметка трентинци спокойно взеха гейма с 25:20 след поредна успешна атака на Ферейра.

В началото на втората част волейболистите на Чита ди Кастело тръгнаха силно и дръпнаха с 4:1 след атака и блокада на Герт Ван Вале и с 6:2 след контра на германеца Кристиян Фром. Въпреки тайм-аута, който взе наставникът на трентинци Роберто Серниоти, разликата набъбна до 9:4 след нова контра на Фром. В игра за домакините влезе Микеле Федрици на мястото на Филипо Ланца, но тенденцията се запази до 13:7. Резултатът стана 18:10 след няколко грешки в защита и посрещане на Тренто, след което гостите без проблеми затвориха гейма с убедителното 25:15.

Чита ди Кастело продължи с добрата си игра и в началото на третия гейм, като поведе с 4:1 благодарение на Герт Ван Вале. Трентинци успяха да изравнят при 6:6, след което дори поведоха с 12:9 след силни изяви на Филипо Ланца и Цецо Соколов. Постепенно предимството на шампионите нарасна до 15:10 и 18:10, след което спечелиха гейма с 25:17 след нова атака на завърналия се в игра Алешандре Ферейра.

Четвъртата част стартира напълно равностойно до 6:6, след което гостите успяха да поведат с 9:6 благодарение на Кристиян Фром. Прекъсването, което поиска Роберто Серниоти, даде ефект и Тренто обърна до 12:11 в своя полза след атака и ас на Филипо Ланца и блокада на Алешандре Ферейра. Постепенно Чита ди Кастело направиха обрат и дръпнаха със 17:14 след единична блокада на Андреа Роси и контра на Фром. Резултатът стана 21:17, след което момчетата на треньора Андреа Радичи спечелиха гейма с 25:20 и вкараха срещата в тайбрек. Междувременно в игра за шампионите се появи американския разпределител Донълд Съксо, но и това не помогна.

Петият решителен гейм започна отлично за трентинци, които бързо поведоха с 8:3 след няколко силни атаки на Цецо Соколов. Въпреки опитите на Чита ди Кастело да се върнат в тайбрек, шампионите го спечелиха с 15:11, а с това и мача с 3:2.

Цветан Соколов игра стабилно цял мач и стана втори по резултатност със 17 точки (2 блока и 41% ефективност в атака), а Филипо Ланца бе най-полезен с 23 точки (1 блок, 2 аса, 56% ефективност в атака, 59% позитивно и 20% перфектно посрещане) за победата. За тима на Чита ди Кастело Герт Ван Вале (5 блока, 1 ас и 49% ефективност в атака) и Кристиян Фром (1 блок, 1 ас, 49% ефективност в атака, 28% позитивно и 22% перфектно посрещане) реализираха съответно 23 и 19 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.
ТРЕНТО: Джакомо Синтини 2, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 17, Филипо Ланца 23, Алешандре Ферейра 15, Себастиан Соле 4, Емануеле Бирарели 10 - Масимо Колачи-либеро (Микеле Федрици, Матео Бургщалер, Донълд Съксо 2)
Старши-треньор: Роберто Серниоти
ЧИТА ДИ КАСТЕЛО: Кристиян Фром 19, Антонио Корвета 3, Лудовико Долфо 8, Матео Пиано 8, Герт ван Вале 23, Андреа Роси 5 - Федерико Тоси-либеро (Джакопо Масари 2, Лудовико Карминати, Мануеле Маркиани 1, Алесандро Франческини 1, Лука Сарторети)