Ботев (Пд) отново вдигна Купата 7 години по-късно! "Канарчетата" триумфираха в атрактивен сблъсък с Лудогорец с 3:2

Балкан подчини Лукойл Академик

Отборът на Балкан (Ботевград) поднесе една от най-големите изненади от началото на сезон 2013/14 в Националната Баскетболна Лига, след като наложи при гостуването си в Правец на шампиона Лукойл Академик с 96:93 в последен двубой от програмата на VII кръг.

Иван Лилов отново беше над всички в селекцията на Александър Тодоров и приключи срещата с 26 точки, Станимир Маринов и Ноа Далмън вкараха по 19 точки, а а включилият се от резервната скамейка Мартин Маринов записа на сметката си 18 точки и то само за 14 минути на терена.

Аландо Тъкър отбеляза 25 точки за Академик, а Божидар Аврамов се прибра в съблекалнята с 21 точки.

„Зелените” бяха много концентрирани в началото на двубоя и откриха резултата след стрелба на Лилов, а след това, и Станимир Маринов бе точен след пробив за 4:0. Домакините се „отпушиха” с тройка на Виденов, но до края на частта „студентите” разчитаха само на индивидуални изяви, докато ботевградчани демонстрираха добра отборна тактика, а в самия край Мартин Маринов вкара нова тройка за тима си за 24:17.

Наказателната акция на „зелените” от далечно разстояние продължи с пълна сила и в началните моменти на втория период благодарение на Мартин Маринов и Седмак, а след тях и Станимир Маринов вкара два фала за 34:21. Доминацията на Балкан продължи почти до края на първото полувреме, но в заключителните две минути Божо Аврамов се разигра за домакините и това доведе до сваляне на разликата до 43:49.

Второто полувреме започна с размяна на успешни стрелби и към двата коша, което бе изцяло в полза на гостите, които успяваха да поддържат преднината си. Ботевградчани бяха улеснени и от пълната липса на организация в играта на Академик, като основен виновник за това беше американецът Уайт, който сякаш не виждаше никой от съотборниците на терена, а за капак си изпроси и глупово техническо нарушение. Така след 30 минути Балкан водеше със 73:62, но най-интересното тепърва предстоеше.

В заключителните десет минути домакините от Правец се хвърлиха да търсят обрат, а същевремено мерникът на ботевградчани започна да им изневерява. Това доведе до стопяване на пасива на „студентите”, а въпреки моментното събуждане на гостите, домакините продължиха да натискат и се доближиха само на две точки от съперика – 81:83 при 3:15 минути до края. В оставащото време драмата бе пълна, като за Лукойл Божо Аврамов бе просто неудържим, но усилията му не бяха подкрепени от другите играчи в бяло, докато за гостите Станимир и Мартин Маринови също демонстрираха здрави нерви и отличен мерник, с което подпечатаха и победата на Балкан – 96:93.