Лудо българско дерби! Соколов - Скримов - 22:20, Тренто с измъчено 3:2 над Латина (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният шампион на Италия Диатек (Тренто), където играе българската звезда Цветан Соколов, записа измъчена 4-та победа в Серия А1. Цецо Соколов и съотборниците му надиграха много трудно и драматично у дома Андреоли (Латина), където пък играе националът Тодор Скримов, с 3:2 (25:17, 24:26, 25:21, 23:25, 24:22) в отложен мач от 1-ия кръг, игран тази вечер пред около 2000 зрители в зала "Пала Тренто".

Така шампионите се изкачиха на 2-ро място във временнното класиране с 11 точки след 4 победи и 1 загуба, колкото има и 3-ия Пиаченца. Лидер продължава да е Мачерата с 15 точки след 5 победи от 5 мача. Скримов и компания пък се "отлепиха" от последното 12-то място и вече са 11-ти с 4 точки след 1 победа и 4 загуби, колкото има и 10-ия Кунео. В редовния 6-ти кръг Тренто гостува на Каза (Модена), а Латина е гост на Калцедония (Верона).

Срещата започна равностойно до 4:4, след което шампионите дръпнаха с 8:4 след серия от силни сервиси на Цецо Соколов, включително и ас. Постепенно гостите от Латина намалиха до 10:9 след две атаки на Тодор Скримов и благодарение на сервиса на испанеца Серхио Нода. Прекъсването, което поиска Роберто Серниоти, даде ефект и трентинци си върнаха преднината при 14:11 след ас на португалския национал Алешандре Ферейра и блокада на Соколов срещу Скримов. Разликата нарасна до 17:13 след две грешки в атака на словака Петер Михалович, а след това до 21:13 след успешни атаки на Микеле Федрици и Соколов. В крайна сметка Тренто спокойно затвори гейма при 25:17 след поредна атака на Ферейра.

Волейболистите на Латина тръгнаха добре във втората част като поведоха с 6:4 след грешки на Цецо Соколов и Микеле Федрици в атака. Тренто веднага изравни при 7:7 благодарение на Алешандре Ферейра и даже дръпна с 11:9 след серия от сервиси на американския разпределител Донълд Съксо. Предприетите смени от наставника на Латина Роберто Сантили дадоха ефект и гостите обърнаха до 16:14 в своя полза. Последваха множество грешки от страна на трентинци, които позволиха на Латина да запази и даже да увеличи преднината си до 22:19. Тренто веднага изравни при 22:22 след грешки на Пиетер Верхеес и Тодор Скримов. В крайна сметка Латина измъкна трудно гейма с 26:24 след атака и контра на Скримов.

Шампионите на Италия стартираха мощно в третия гейм и поведоха бързо с 6:2 след силни атаки и контри на Микеле Федрици и Цецо Соколов. Разликата леко нарасна до 12:7 след блокада на Матео Бургщалер. Последваха няколко грешки на Цецо Соколов, което позволи на Латина да намали до 13:12, а Роберто Серниоти пусна в игра унгареца Давид Сабо на мястото на българската звезда. Двата тима продължиха напълно равностойно до 20:20, след което трентинци дръпнаха с 23:20 след две отлични блокади на Бургщалер и грешка в атака на американеца Морис Торес от гостите. Тренто без проблеми спечелиха гейма с 25:21 след контра през центъра на Бургщалер и поведоха с 2:1.

За началото на четвъртата част Роберто Серниоти остави в игра Давид Сабо на мястото на Цецо Соколов. Благодарение на неговите атаки и блокади на Матео Бургщалер Тренто дръпна със 7:5, а след това с 11:8. Постепенно Латина успя да изравни при 12:12 след серия от силни сервиси на Морис Торес. Равенството се запази до 14:14, след което трентинци си върнаха преднината при 16:14 след грешки на разпределителя на Латина Даниеле Сотиле и в атака на Морис Торес. Гостите успяха да изравнят при 17:17 след атака-пайп на Скримов и контра на Торес. За пореден път двата тима продължиха равностойно до 22:22, след което Латина стигна до геймбол при 24:22 след силна атака на Скримов и отлична блокада на Пиетер Верхеес. Скримов и компания измъкнаха гейма след 25:23 след технично отиграване на Верхеес, с което вкараха мача в тайбрек.

Петият решителен гейм започна напълно равностойно и размяната на полетата дойде при минимална преднина за Тренто - 8:7 след атака-пайп в аут на Тодор Скримов. Последва грешка в нападение на Морис Торес - 9:7 и тайм-аут за Роберто Сантили и Латина. Въпреки това, разликата нарасна до 13:10 след силна контра от втора линия на завърналия в игра Цецо Соколов. Латина съумя да спаси три мачбола и да изравни при 14:14 след силна атака и ас на Скримов и грешка на разпределителя на Тренто Донълд Съксо. Двата тима се "захапаха" в резултата до 16:16, след което Латина стигна до мачбол при 17:16 след блокада на гърка Андреас Фрагос срещу Соколов. От своя страна трентинци спасиха два мачбола за 18:18, след което последва блокада на Матео Бургщалер и 19:18 за домакините. Последва нов обрат и 20:19 за гостите след грешка от сервис на Соколов и ас на Кармело Джито. Тренто сътвори нов обрат за 21:20 след атака през центъра на Бургщалер и ас на Микеле Федрици. В крайна сметка шампионите измъкнаха гейма с 24:22 след контра блок-аут на Алешандре Ферейра.

Цветан Соколов игра стабилно цял мач и отново стана най-резултатен за Тренто с 22 точки (2 блока, 1 ас и 56% ефективност в атака), а Алешандре Ферейра добави 20 точки (1 блок, 1 ас, 51% ефективност в атака, 71% позитивно и 23% перфектно посрещане) за победата. От друга страна Тодор Скримов бе над всички в тима на Латина с 20 точки (1 блок, 4 аса, 52% ефективност в атака, 56% позитивно и 19% перфектно посрещане), но и неговите усилия не помогнаха за успеха.

ДИАТЕК (ТРЕНТО) - АНДРЕОЛИ (ЛАТИНА) 3:2 (25:17, 24:26, 25:21, 23:25, 24:22)
ТРЕНТО: Донълд Съксо 3, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 22, Алешандре Ферейра 20, Микеле Федрици 12, Матео Бургщалер 14, Себастиан Соле 9 - Масимо Колачи-либеро (Давид Сабо 8, Джакомо Синтини)
Старши-треньор: Роберто Серниоти
ЛАТИНА: Даниеле Сотиле 4, Петер Михалович 7, Серхио Нода 2, ТОДОР СКРИМОВ 20, Кармело Джито 13, Пиетер Верхеес 9 - Даниеле Таили-либеро (Джейсън Де Роко, Морис Торес 12, Давиде Канделаро 2, Матео Парис, Андреас Фрагос 9)
Старши-треньор: Роберто Сантили.

ГАЛЕРИЯ от мача ТРЕНТО - ЛАТИНА 3:2 - ТУК!!!