Голяма крачка за Байерн, Дортмунд вече не е конкурент (видео)

Байерн (Мюнхен) разгроми Борусия (Дортмунд) с 3:0 като гост в очаквания с огромен интерес двубой от 13-ия кръг на Бундеслигата и нищо чудно по този начин да откаже съперника си от битката за титлата още сега. Оплюваният от домакините Марио Гьотце (66), Ариен Робен (85) и Томас Мюлер (87) вкараха в повторението на финала в Шампионската лига. С този успех шампионите оставиха тима на Юрген Клоп трети на 7 точки. Така като основен конкурент на баварската машина вече се очертава Байер (Леверкузен), който е втори на 4 точки.

Кризата с много контузени футболисти в редиците на Борусия си каза думата и е логично занапред тимът да губи още точки. Байерн пък продължава да бъде единственият отбор в Германия без загуба от началото на сезона.

Победата е паметна за мюнхенци, защото те не бяха печелили срещу този съперник в Бундеслигата от 13 февруари 2010 година насам. На "Сигнал Идуна Парк" пък последната победа на Байерн датираше от 12 септември 2009 година.

Притиснат от травмите на Матс Хумелс и Невен Суботич, Клоп беше принуден да заложи от първата минута на привлечения на пожар през седмицата Мануел Фридрих. 34-годишният играч беше свободен агент, като последният му мач беше през май. Това нямаше как да не даде отражение. Защитата на домакините издържа до 66-ата минута, след което нямаше какво да спре по-напористите и бързи футболисти на Байерн. Точно Фридрих се оказа "дупката", като завършващите удари и при трите голови атаки минаха през него.

В редиците на шампионите пък Джосеп Гуардиола заложи на Томас Мюлер като крило на мястото на контузения Франк Рибери. На върха на баварската атаката започна Марио Манджукич, а Гьотце беше оставен на пейката, за да се превърне по-късно в главно действащо лице.

През първото полувреме баварците бяха по-активни, особено в началните минути. Роберт Левандовски обаче пропусна да открие още в 3-ата минута, след като от няколко метра стреля над гредата. Действащият днес по лявото крило Ариен Робен беше доста активен, като след негово подаване Манджукич пропусна най-чистото положение преди антракта.

В началото играчите на Пеп наложиха натиск и накараха съперника си да стои в защита. Втората си по-сериозна атака домакините организираха чак в 21-ата минута, когато Якуб Блашчиковски не успя да достигне подаване на Кевин Гроскройтц. В 24-ата минута Куба излезе на стрелкова позиция по дясното крило, но се забави с шута и провали атаката. Марко Ройс също имаше своя шанс в 29-ата минута, но Мануел Нойер беше заел правилната позиция и отрази.

Парадоксалното е, че Борусия изравни играта след средата на това първо полувреме, но точно след това дойдоха най-чистите възможности за гостите. В 35-ата минута Манджукич беше напът да забие впечатляващо попадение от странична ножица, но Роман Вайденфелер не му позволи. Две минути след това вратарят нямаше какво да направи, след като Робен центрира от ляво и хърватинът се оказа сам на 2-3 метра от мрежата, но топката му избяга. Удар пробва и Томас Мюлер.

В 51-ата минута шансът беше на страната на Байерн, след като Левандовски отклони топката след центриране, но кълбото мина на около метър от вратата.

Първи към смените прибягна Гуардиола. В 56-ата минута той извади Манджукич и вкара Марио Гьотце, който заигра като централен нападател. Препълненият стадион освиркваше бурно бившия си идол при всяко докосване на топката. Талантът обаче, който преди началото на сезона избяга от Борусия срещу 37 млн. евро откупна клауза, трябваше да търпи негативното отношение точно 10 минути. В 66-ата минута той получи пас от Мюлер и с майсторски матира Вайденфелер за 1:0. Германският национал не посмя да се зарадва в знак на уважение към бившия си клуб и след това феновете спряха да го освиркват.

Хенрих Мхитарян вбеси запалянковците от Вестфалия с пропуск в 71-ата минута, когато се оказа сам срещу Нойер, но не уцели вратата. В 73-ата минута вратарят на Бундестима извади чист гол след удар на Марко Ройс.

Гостите обаче вече все по-очевидно налагаха превъзходството си, докато играчите на Борусия отпаднаха физически.

Байерн нанесе големия си удар в рамките на две атаки към края. В 85-ата минута Данте спря нападение на Борусия, последва пас към Тиаго Алкантара, който с магическо далечно подаване изведе Робен сам по лявото крило. Холандецът напредна и хладнокръвно прехвърли Вайденфелер за 2:0. Докато се отърсят, домакините инкасираха и трето попадение. В 87-ата минута Лаам намери Мюлер в аналогична ситуация като при първия гол и крайното 3:0 за баварците беше фиксирано.

В тактически план Гуардиола избра интересна постройка, при която през първото полувреме Филип Лаам много често заставаше по средата между Жером Боатенг и Данте като централен бранител, докато двамата крайни защитници Дейвид Алаба и Рафиня действаха доста изнесени напред с цел да ангажират Марко Ройс и Блашчиковски. Хавиер Мартинес също не беше в обичайната си роля на дефанзивен полузащитник, а по-скоро стоеше в зоната зад Манджукич. След почивката испанецът зае мястото на Лаам, а от 64-ата минута заигра и като централен защитник след излизането на Боатенг. Ползата от налаганата от Гуардиола вариативност се видя в края, когато за Лаам остана време да поиграе на обичайното си място по десния фланг, че и да подаде за третия гол.

Идната седмица може да се окаже злощастна за Борусия и в Шампионската лига. Там тимът приема Наполи и при нов провал излизането от групите ще стане изключително трудно. Байерн пък вече си гарантира участие в преките елиминации и ще насочи усилията си към нови победи на домашната сцена.