Пеев и Попето над всички в БГ дербито в Русия (видео)

Амкар обърна с 3:1 Кубан в среща от 17-ия кръг на руското първенство. По този начин тимът от Перм се изравни с ЦСКА (Москва) на 4-ото място във временното класиране. Големият герой за домакините беше Георги Пеев, който подаде за изравнителния гол на Игор Пикушак и затвърди победата с точно изпълнена дузпа в последните минути. За Кубан най-добър беше Ивелин Попов. Българинът центрира за гола на Анхел Деалберт преди почивката и с 8 асистенции вече е лидер по този показател в Премиер лигата.

В състава на Амкар отсъстваха трима от четиримата българи. Захари Сираков и Благой Георгиев бяха наказани за натрупани картони, а Петър Занев все още е контузен.

Амкар искаше да покаже, че неслучайно е приятната изненада на сезона. В последните три кръга отборът на Станислав Черчесов взе 7 точки, като победи Динамо (Москва) и завърши наравно при гостуването си на Зенит. Кубан обаче демонстрира сериозен прогрес под ръководството на Виктор Гончаренко и записа три поредни успеха в Премиер лигата.

В първите минути Амкар атакуваше по-често. Домакините действаха разнообразно, а най-деен беше Георги Пеев, който с лекота надиграваше левия бек на Кубан Лоренцо Мелгарехо. Централният нападател Мартин Якубко всяваше респект с мощната си физика, но бранителите на гостите успяваха да се справят с центриранията към него.

Кубан разтичаше на бързи контри и при една от тях стигна до корнер, след който поведе в резултата. Ивелин Попов центрира ниско, Ибрахима Балде пропусна топката за Деалберт и той я заби под гредата. След гола Амкар продължи да е по-настоятелният отбор. В 42-ата минута защитник на Кубан сбърка и отскочилата топка попадна на крака на Пеев, но той уцели напречната греда. В самия край на полувремето пък Александър Беленов спаси опасен изстрел с глава на Дмитрий Белоруков.

През второто полувреме гостите от Краснодар заиграха още по-дефанзивно и всичко най-интересно се случваше пред тяхната врата. В 65-ата минута Пеев центрира меко, но Андрей Семьонов не можа да отправи хубав удар с глава. Малко по-късно поредното хубаво подаване на Пеев намери резервата Игор Пикушак, но той беше блокиран. нападателят се реваншира в 77-ата минута, когато засече перфектно центриране на Георги Пеев от корнер и опъна мрежата за 1:1.

Изравнителното попадение даде нови сили на футболистите на Амкар, които повярваха в пълния обрат. В 81-ата минута Пеев отново центрира от корнер, защитниците на Кубан не се ориентираха и Иван Черенчиков вдигна публиката в Перм на крака. Само пет минути по-късно интригата приключи. За кой ли път бранителите на гостите не се справиха с центриране на Пеев, Деалберт задържа Якубко и Виталий Мешков посочи бялата точка. Пеев прати Беленов в обратния ъгъл и вкара 8-ия си гол за сезона. Шест от попаденията на бившия български национал са от дузпи - повече от всеки друг играч в Премиер лигата.